Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Dva góly, ktoré otriasli Bulharmi

Sportnet|16. jún 2004 o 00:00

Stodesaťtisíc čitateľov denníka Aftonbladet podpísalo výzvu "Henrik, vráť sa!" Larsson sa po kvalifikačnom zápase v Maďarsku s reprezentáciou definitívne rozlúčil. Cítil únavu, vlastne prišiel iba pomôcť, lebo odchod ohlásil už po MS 2002. No priaznivci

žlto-modrých nechceli zabudnúť. Medzi podpismi nechýbali ani slávne mená, predsedu vlády, šéfa UEFA atď.

Ódu pridal aj jeho bývalý spoluhráč Ľubomír Moravčík: "Je absolútne fantastické, čo dokázal. Odskok oboma nohami pred hlavičkovým gólom dokáže len gólmajster. Vôbec sa nedá hovoriť, v akej lige ich strieľa, on skóruje na každej úrovni. Je to najlepší útočník Európy a vysoko si ho vážim aj ako človeka. Požiadali ho o pomoc a prišiel!"

Delegát zápasu Švédsko - Bulharsko, prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec dodal: "Švédi hrali prakticky s tromi útočníkmi, tí dali góly a jeden pripojil aj striedajúci Allbäck. S Larssonom je to veľmi silné mužstvo. Hrá a hrá sa."

Je paradoxné, že hrdina zápasu Švédska s Bulharskom pripísal návrat do reprezentácie sedemročnému synovi Jordanovi. Ten vraj najviac túžil vidieť otca na veľkom turnaji. Možno raz bude rovnako veľkým hráčom, no jednoduché to potomkovia nemajú. Populárny syn rybára z Kapverdských ostrovov dostal prvú loptu, keď ešte nemal rok a pol. S bratmi Kimom a Robertom ju naháňali od rána do večera.

Začínal v tretej lige, v Högaborgu strávil dve sezóny. Prvoligový Helsingborg bol však len prestupnou stanicou do Holandska. Vo Feyenoorde sa stal známym nielen pre afroúčes. Po MS 1994 a treťom mieste Švédska sa o ňom hovorilo v popredných kluboch kontinentu. Nečakane si vybral Celtic Glasgow. Prvé dve sezóny boli ako z rozprávky, potom prišiel pohárový duel s Lyonom. Zrážka so Sergeom Blankom a dvojnásobná zlomenina nohy. Hrozný pohľad na kosť vytŕčajúcu zo štulpne. Predpovedali mu koniec kariéry. To však nepoznali Henrika. V Škótsku znova žal úspechy a neodradila ho ani ďalšia zlomenina, tentoraz čeľuste.

Dynamická technika, futbalový intelekt, zmysel pre kombináciu, zrýchlenie, gólový inštinkt. Vrátil sa v pravom čase, Poľsku dal gól po centrovanej lopte Erika Edmana, na štadióne Alvalade si to so samozrejmosťou zopakoval. Mal kopať jedenástku, ale ponúkol ju mladému Ibrahimovičovi. V škótskej lige dal 117 gólov, v reprezentácii 27, v európskych pohároch 31, najviac z hráčov pôsobiacich v britských kluboch. A predsa má stále obrovskú chuť baviť ľudí a zabávať sa.

"To som už dlho v národnom mužstve nezažil. Tie centre boli úžasné. Priznám sa, nečakal som taký úspech." (dus)

Muž večeraHenrik Larsson

Narodený: 20. 9. 1971 v Helsingborgu

Hráčska kariéra: Högaborg (1989 91), Helsingborg (92 93), Feyenoord Rotterdam (93 97), Celtic Glasgow (97 2004).

Reprezentácia Švédska: 75 zápasov, 27 gólov.

Tretí na MS 1994 v USA, Zlatá kopačka, dvakrát hráč roka v Švédsku, finalista Pohára UEFA, v jednej sezóne zlatý hetrik (víťaz škótskej ligy, národného a ligového pohára).

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Wales vs. Švajčiarsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Fínsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Belgicko vs. Rusko
Kurzy prináša