Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Dušan Tittel: "Tvrdou a mravenčou prácou dobehneme zameškané"

Sportnet|Publikované 27. dec 2002 o 23:00

Poprad - Východoslovenský futbalový zväz sa aj tento rok rozhodol vyhlásiť zaujímavú futbalovú súťaž Futbalovú jedenástku roka VsFZ, čo znamená, že

plánoval v poradí šiesty ročník. Miesto akcie sa napokon navrhlo do Popradu. V meste pod Tatami na 6. ročníku významnej ankety nechýbalo aj viacero významných hostí. Medzi nimi aj generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu Dušan Tittel, ktorého sme požiadali o názor k slovenskému a podtatranskému futbalu.

Slovenský futbal sa v poslednom období ocitol v nezávideniahodnej situácii. Kde sa vytvorili najväčšie zádrhely?

Musím sa vyjadriť, že výsledky slovenského futbalu v súčasnosti absolútne nie sú adekvátne k tým talentom, ktoré na Slovensku momentálne vyrastajú. Mrzí ma ale, že pre šikovných futbalistov, ktorých u nás máme, bohužiaľ nevykonávame všetko k spokojnosti, aby sme vedeli vychovávať futbalové talenty z tých kvalitných futbalistov pre ďalší úspešný chod futbalových klubov v súťaži. Samozrejme, ide o širší komplex vecí, ktoré je nutné zmeniť v slovenskom futbale. Určite sa snažíme tvrdou a mravenčou prácou spoločne postupne dokázať to, čo je nevyhnutné. Za posledné dlhodobé obdobie 10-tich rokov by som si prial, aby sme spoločne dokázali, že futbal sa dokázal osamostatniť. Jedným zo zádrhelov bol fakt, že obdobie desaťročia sme nevyužili naplno a natoľko, ako sme mohli. Minulo sa príliš veľa financií inou stranou a tie peniaze nám v súčasnosti veľmi chýbajú. Ukázalo sa, že živoria futbalové kluby. Problémy majú hráči, ktorým chýbajú ich financie a tiež kormidelníci mužstiev, ktorí pociťujú dlžoby. Ďalším problémom sú nevybudované ihriská, no predovšetkým umelé plochy, ktoré by mohli futbalové kluby v zime využívať. Potvrdzujem, ide o obdobie a prechod, ktorý sme nie tak naplno a kvalitne zvládli. Ďaleko lepšie v ňom uspeli susedia z Česka, ktorí si po rozdelení utvorili pred Slovenskom náskok. Myslím si, že netreba sa preto snažiť vymýšľať nič nové, ale pracovať u nás s tými ľuďmi a futbalovými odborníkmi, ktorí sa aj vracajú do futbalu. Teší ma, že máme takých zanietencov, ktorí sa vracajú do tohto kolektívneho športu. Dôležitou črtou je fakt, že majú množstvo iných nápadov. Patria medzi nich starší ľudia, ktorí už robili futbal a nám v súčasnosti sa snažia poskytnúť a poradiť skúsenosti i informácie. Čerpať musíme, ale aj od mladých a talentovaných ľudí, od ktorých odoberáme pre slovenský futbal dravosť. Prvoradou a hlavne očakávanou je práca SFZ, aby futbal na Slovensku získal ešte silnejšie zázemie.

Ktoré futbalové obdobie a etapu Slovensko nezachytilo pri postupnom vývoji?

Predovšetkým si myslím, že vo futbale sme "zaspali" hlavne čo sa týka našej metodiky práce. Tvrdili sme poväčšinou, že tento spôsob práce je správny, ale ako sa postupne ukázalo, opak bol, aj je pravdou. Zazreli sme nové futbalové trendy, ktoré vo futbale prevládali. Stále sme sa ubezpečovali, že spôsob činnosti, ktorým to vykonávame, je pravý, ale vôbec to tak nebolo. K tejto skutočnosti sa s určitosťou prikláňam aj ja a som o tom presvedčený. V spomínanej etape vývoja "koženej" nám nevyrástla na Slovensku nová generácia rozumných trénerov. V súčasnosti sa nachádzajú v slovenských kluboch vekovo starší i mladší tréneri. Chýba nám však kategória stredných trénerov, ktorá by určite mohla byť prospešnou. Zachytila by posledné vývojové trendy. Treba podotknúť, že za posledné 10-ročie sa futbal výrazne pozmenil, ale ako som už naznačil, u nás sme to nezachytili k našej spokojnosti. V dnešnej dobe iba doháňame zameškané. Plátame a nahrádzame to, čo nám najviac chýbalo. V prvom rade je hlavnou vecou v každej oblasti, či už hráčskej, trénerskej alebo funkcionárskej, utvoriť si výbornú štruktúru práce a ísť v nej ďaleko tvrdšie, ako tomu bolo doposiaľ.

Aj napriek tomu, že v súčasnosti sa nachádzajú v slovenskom futbale skúsení tréneri, ste presvedčení, že nastupujúca stredná generácia trénerov a odborníkov je veľmi dôležitou pre ďalší vývoj futbalu na Slovensku?

Osobne si to myslím a plne to podporujem. Vykonávame tlaky na to, aby našu prvú trénersku triedu prišlo študovať čo najväčšie množstvo bývalých a skúsených hráčov. Nezáleží na tom, či bude z prvej alebo druhej ligy, predovšetkým nám ide o to, aby mali pri práci umožnené čo najvýhodnejšie podmienky, aj informácie. Sme radi, ak po úspešnom vykonaní trénerskeho kurzu môžu ísť do zahraničia na množstvo stáží a okúsiť tam futbalový chlebík. Samozrejme, nepopieram, že podmienky na činnosť práce doma sú omnoho iné ako za hranicami, ale nájsť riešenie sa určite dá. Chlapci, ktorí sa rodia na Slovensku, sú presne takí istí ako nemeckí, anglickí, či talianski a podobne. Určite sú naši chlapci aj talentovanejší. Chybou je, že s tými správnymi talentami treba pracovať a vyberať ich z klubov. Potom sa im treba snažiť vytvárať tak výhodné podmienky, aby tí talentovaní futbalisti hrávali u nás čo najdlhšie. V prípade, že sa ich v našej súťaži nepodarí udržať a odídu podľa vlastnej úvahy za lepšími podmienkami do zahraničia, je dôležité, aby financie, ktoré za nich prídu, neskončili v nesprávnych súkromných rukách ľudí, ktorí práve futbalu škodia a vôbec mu nepomáhajú.

Prikláňame sa k vašej úvahe. Potvrdzuje to aj súčasný trend našej prvej ligy, ktorá nie je podľa mnohých odborníkov na očakávanej úrovni. V čom podľa vás nastali najhlavnejšie problémy?

Napriek skutočnosti, že hráči, tréneri aj funkcionári mieria svoju kritiku na rozhodcov, ja osobne by som takú vinu na nich nehádzal. V slovenskom futbale sú arbitri rôznych skupín a netreba sa vyhovárať. Rozumným krokom by bolo vyčistiť skupinu tých horších a okamžite dať šancu tým lepším a skúsenejším po nich. Na druhej strane mince predovšetkým hráči sa musia starať o svoje meno, aby tvrdo a zodpovedne trénovali a taktiež dosahovali čo najlepšie výsledky. Úlohou trénerov musí byť vhodná a rozumná tréningová príprava a nie výhovorky na mužov v čiernom. Nepopieram, mohli sa stať v posledných dvoch kolách menšie problémy. Ide však len o malé zrnko piesku v mori problémov, ktoré momentálne u nás máme. Takže si myslím, že by bolo absolútne nesprávne odpútavať pozornosť. Muži v čiernom nás reprezentujú na európskych zápasoch a myslím, že v súčasnosti sa stanú lepšou stránkou nášho futbalu. V prípade, že hovoríme o prvej a druhej lige, pretože sa chcem vyhnúť regionálnym súťažiam, ktoré patria už do kompetencie regiónov a nie do futbalového zväzu. Voči ním máme doteraz výrazné výhrady.

Môžeme sa popýšiť aj našimi veľhorami, Vysokými Tatrami, ktoré sú navštevované turistami hlavne v letných a zimných mesiacoch. V rámci futbalu využívajú podľa odborníkov futbalové kluby tieto veľhory iba na 50 80 percent a určite im chýba aj nedokončená trávnatá plocha v Tatranskej Lomnici. Ako to posudzujete osobne vy a čím si to vysvetľujete?

Treba si v prvom rade uvedomiť, pokiaľ sa v treťom najväčšom mesta na východnom Slovensku nebude hrávať druhá alebo prvá liga a nebudú vybudované kvalitné ihriská, ťažšie budú v zimnej príprave prichádzať mužstvá na jeden až dva týždne. V súčasnej dobe sú navyše drahé aj ceny v tatranských hoteloch a slovenské kluby podľa môjho názoru veľmi nemajú na platby vo Vysokých Tatrách. Menší problém je aj s ekonomikou, ale pevne verím a myslím si, že v každej činnosti sa dá zlepšiť a práca môže byť ďaleko lepšia a kvalitnejšia.

Aký spôsob a trend zlepšenia vo futbale navrhujete pre Poprad a región?

Samého ma prekvapuje, že tretie najväčšie mesto na východnom Slovensku s približne 60 tisíc obyvateľmi hrá iba tretiu ligu, čo je zaiste hanbou. V takom centre by sa mala určite hrávať aspoň druhá liga. Prvoradou vecou je, aby sa ľudia, ktorí futbal v meste naozaj uznávajú a majú ho radi, nehádali. Veľmi by pomohol aj koniec bojov a súperenie medzi okrajovými časťami Popradu. Záujem by mal prísť zo strany primátora mesta a taktiež ľudí, ktorí majú na starosti v meste reprezentovať tento kolektívny šport, ako dominantný spolu s hokejom. Tak naozaj, tieto subjekty by si mali konečne povedať pevné slovo a ísť robiť futbal pod Tatrami a meste Poprad. Dôležité je, aby dali do toho kontrolu a transparentnosť.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.