Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Dušan Lukášik: S loptou v Sieni slávy

Peter Fukatsch|11. sep 2010 o 00:00

Československí basketbalisti skončili na olympiáde 1960 na piatom mieste, najlepšom v histórii. Opory tímu bratia Dušan a Boris Lukášikovci boli o rok strojcami ďalšieho zázraku. Z neznámeho Svitu urobili majstra republiky.Lukášikovcov poznal celý Ružomberok, odkiaľ pochádzali. Ich rodičia vlastnili v meste mäsiarstvo. Keď im ho komunisti zhabali, stali za z nich predavači. Nie kaviareň, ale ten obchodík s mäsovými výrobkami sa časom stal debatným športovým krúžkom v meste. Dušan (28. 5. 1932 - 3. 9. 2010) a Boris už boli slávni, rodičia rozprávali ich zážitky.

Ak sa objavili na ružomberskom korze, deti ich obletovali ako Barcelončania Messiho. Medzi nimi mladý Jozef Smolek, neskôr manažér slávneho tímu basketbalistiek. O Lukášikovcoch vie rozprávať hodiny. „Bratov ihneď po maturite zobrali do bratislavskej Slávie, kde ich trénoval legendárny Gustáv Herrmann. Dušan vyštudoval právo, aj si urobil doktorát, Boris bol inžinier stavbár. Po vojenčine v Dukle Mariánske Lázně sa vrátili, v Ružomberku chceli vybudovať silný mužský tím," spomína Smolek.

Lenže v Ružomberku s textilnou a papierenskou fabrikou rozhodla vrchnosť, že športovať budú ženy. Lukášikovci odišli do neďalekého Svitu. Tamojšia Iskra získala v roku 1961 prvý titul slovenského tímu v Československu. Rovnaký úspech sa podaril až o 18 rokov bratislavskému Interu.

portretweb.jpg

Hráč i tréner

Dušan Lukášik trénoval i hral. „Bol to prísny a zásadový človek. To, že sa dvaja slovenskí bratia, za ktorými nestál žiadny veľký klub ani protekcia, dostali do reprezentácie, znamenalo, že boli dvakrát lepší ako ostatní. Politikárčenie v športe bolo vtedy bežnou praxou. Lukášikovci sa nepohodli ani vo Svite, presťahovali sa do Handlovej," mapuje cestu bratov Smolek. Baníci z Handlovej postúpili za dva roky z krajských majstrovstiev do I. ligy, vypracovali sa na špičkový tím.

Dušan Lukášik odohral v reprezentácii 107 zápasov, v lige nastrieľal takmer 4500 bodov. Má bronz (1957) a striebro (1959) z majstrovstiev Európy. V Handlovej sa stal definitívne trénerom.
Na olympiáde v Ríme nemalo Československo ďaleko k medailám. Dušan a o tri roky mladší Boris Lukášikovci sa dostali do tímu svetoznámych basketbalistov z Prahy a Brna z maličkého Svitu, ktorý sa v lige sotva zachránil (o rok už bol majster). Obaja sa objavovali v základnej pätorke, patrili k najlepším strelcom. Naši prehrali iba dvakrát tesne s Talianskom a Brazíliou pri nie príliš žičlivom rozhodovaní. Dvakrát však zdolali senzačnú Juhosláviu. Dnes môžu Česi i Slováci o podobných výsledkoch iba snívať.

Ženy boli kvetinky

V sedemdesiatom štvrtom sa Dušan Lukášik vrátil do Ružomberka doopatrovať si rodičov. Rozhodol sa naplno pracovať v právnickej brandži. Popri tom trénoval. Chvíľu aj hráčku Natáliu Hejkovú. „Hovorilo sa, že je prísny, ale my sme cítili pravý opak. Bol k nám samá zdrobneninka, boli sme pre neho kvetinky," spomína najslávnejšia slovenská trénerka v kolektívnych športoch. Od roku 1987 začali trénerka Hejková a manažér Smolek trpezlivo budovať veľký tím. „Často sme sa ocitli v úzkych. Vtedy sme vždy skočili za Dušanom Lukášikom," hovorí Hejková. „Takmer vždy sme si vypočuli ostrú kritiku. Občas pochválil. Bol nielen 'hasič,' problémov v ťažkých časoch, ale aj navigátor našej práce," dokresľuje Smolek.

Bývalému manažérovi nezmizne spred očí obraz z útlej mladosti. „Bratia Lukášikovci pozvali na turnaj do Ružomberka známe kluby. Hralo sa so všetkou parádou ako na prvorepublikovej defilírke, v rozpadajúcej sa vojenskej koniarni. Nikdy na to nezabudnem," spomína na detstvo Smolek, ktorý potom ako manažér basketbalistiek presadil pre novú halu v meste názov Koniareň.

V sieni slávy

Dušana Lukášika od aktívneho basketbalu neodradil vek, ale choroby. „Z rímskej olympiády prišiel chorý, naplno sa prejavili astmatické bolesti," hovorí Smolek. Postupne prestal chodiť do haly. Zdravotné ťažkosti si nechával pre seba, takže niektorí si mysleli, že zanevrel. Jeho manželka však všetkých upokojovala: každý váš krok sleduje v televízii, má nevýslovnú radosť z vašich titulov.

V utorok mal Dušan Lukášik v Ružomberku pohreb. Úspechy žal v iných mestách, v ružomberskej športovej sieni slávy sú aj tak iba štyri mená: Jozef Vengloš, basketbalové družstvo žien, ktoré dvakrát vyhralo Európsku ligu, stolnotenisová paralympionička Alena Kánová a Dušan Lukášik.

hrajuweb.jpg

FOTO ARCHÍV - JOZEF SMOLEK

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články