Pondelok, 8. marec, 2021Meniny má Alan, Alana

Dulková s prvým titulom, nepovolila Cirsteovej senzáciu

SITA|Publikované 30. apr 2007 o 14:35

BUDAPEŠŤ 30. apríla (SITA) - Argentínska tenistka Gisela Dulková sa v Budapešti po prvý raz ozdobila trofejou z okruhu WTA Tour. Priateľka Čiľana Fernanda Gonzáleza, ktorý pred cestou na spoločné podujatie ...

BUDAPEŠŤ 30. apríla (SITA) - Argentínska tenistka Gisela Dulková sa v Budapešti po prvý raz ozdobila trofejou z okruhu WTA Tour. Priateľka Čiľana Fernanda Gonzáleza, ktorý pred cestou na spoločné podujatie do portugalského Estorilu nechýbal medzi fanúšikmi, vo finále turnaja Gaz de France Budapest Grand Prix (Tier III, dotácia 175 000 USD, antuka vonku) v maďarskej metropole za 147 minút zdolala rumunskú kvalifikantku Soranu-Mihaelu Cirsteovú 6:7 (2), 6:2, 6:2. Šiesta nasadená poskočila v renkingu z 50. priečky na 34. post. Od 7. apríla 17-ročná praváčka Cirsteová sa vyšvihla z 325. miesta na 169. pozíciu.

Rodáčka z Bukurešti v úvodnom sete viedla 4:2, neskôr prehrávala 4:5 a 0:30 pri súperkinom podaní a napokon triumfovala v skrátenej hre, ale potom jej chýbali sily. Po troch víťazstvách v kvalifikácii hrala v hlavnej súťaži štyri stretnutia - všetky trojsetové. "Začala som naozaj dobre a s výkonom v prvom sete som bola spokojná. Následne som však už nebola v stave vzdorovať. Mám za sebou naozaj ťažký týždeň. Napriek prehre som veľmi šťastná. Vari to nebola moja posledná príležitosť," skonštatovala zverenkyňa Iona Geantu, ktorá na Dulkovú nestačila ani vlani v októbri v 1. kole kvalifikácie v Zürichu (4:6, 2:6). Cirsteová sa stala prvou Rumunkou vo finále podujatia WTA Tour od prieniku súčasnej fedcupovej kapitánky Ruxandry Dragomirovej do rozhodujúceho stretnutia v holandskom Hertogenboschi v júni 2000. "Ruxandru obdivujem. Posielala mi sms-správy pred zápasmi i po nich, a to mi dodávalo silu," povedala Cirsteová.

Aj 22-ročná rodáčka z Buenos Aires Dulková, ktorá pri predchádzajúcich pokusoch o dobytie premiérového titulu stroskotala predvlani v Hobarte na Číňanke Jie Ženg a tento rok v Pattayi na Rakúšanke Sybille Bammerovej (viedla nad ňou 5:3 v treťom dejstve a premrhala tri mečbaly), prepisovala históriu. Pre Argentínu totiž naposledy vo dvojhre naplno zabodovala deblová špecialistka Paola Suárezová v januári 2004 v Canberre. "Sorana je ešte mladučká, ale už hrá vynikajúco a určite má veľkú budúcnosť," prorokovala Dulková a dodala: "Občas som mala pocit, že súperka mi posiela forhend z oboch strán. Preukázala odolnosť, ale ku koncu som predsa len vycítila, že už ju opúšťajú sily. Po viac ako dvoch hodinách to bolo najmä o kondícii. Ani ja som nebola najsviežejšia, našla som však nejaké rezervy. Pokúšala som sa nemyslieť na tie predchádzajúce finále, najmä na zlyhanie z Thajska. V ostatných gemoch mi však myšlienky automaticky zabiehali tým smerom. Našťastie, tentoraz som koncovku zvládla."


Súvisiace články