Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Dudáš skončil znovu štvrtý. Zaútočí ešte v slalome

Sportnet|Publikované 18. mar 2006 o 00:00

Ak by sa na paralympiáde v Turíne hodnotili štvrté miesta, Slovensko by sa po včerajšku pravdepodobne posunulo do ...

Zrakovo postihnutý Radomír Dudáš na trati obrovského slalomu, v ktorom skončil štvrtý.

FOTO - SPV.SK

Ak by sa na paralympiáde v Turíne hodnotili štvrté miesta, Slovensko by sa po včerajšku pravdepodobne posunulo do čela rebríčka. Tesne za stupňom víťazov už skončil biatlonista Marián Baláž, Iveta Chlebáková a Martin France v obrovskom slalome i Radomír Dudáš v zjazde.

Včera si 33-ročný zrakovo postihnutý košický lyžiar strihol dupľu. Po druhé štvrté miesto v Turíne si Dudáš s navádzačom Marošom Hudíkom došiel aj v obrovskom slalome. Ešteže má striebro zo super-G. Inak by to bola v jeho podaní smolná paralympiáda. "Aká smola. Aj štvrté miesto v takejto konkurencii má svoju cenu. Akurát zaň už nedávajú medailu," snažil sa obrátiť všetko na žart Dudáš.

Na rozdiel od zjazdu, kde ho od bronzu delilo 85 stotín sekundy, bol po včerajšom obrovskom slalome v stredisku Sestriere Borgata oveľa pokojnejší. Už po prvom kole, keď na priebežne tretieho Španiela Erica Villalona strácal 2,33 sekundy, tušil, že z toho štvrtá paralympijská medaila (zatiaľ má 2 strieborné a 1 bronzovú) asi nebude. "Začalo sa to už na tréningu. Spadol som a poranil si koleno. Nemohol som ísť na sto percent," vysvetľoval Dudáš.

V druhom kole išiel sebavedomejšie, no veľké manko na Španiela nestiahol. Len z neho ukrojil pol sekundy. Na bronz to bolo málo. "Čo už, pokúsim sa zregenerovať sily a pripraviť sa na nedeľňajší slalom. Možno tam sa mi ešte niečo podarí," dodal skúsený slovenský zjazdár krátko po pretekoch.

Včerajší obrovský slalom bol takým malým slovenským šampionátom. V trinásťčlennom štartovom poli figurovalo päť slovenských dvojíc, no na medailu to napriek tomu nestačilo. Tridsaťsedemročný Francúz Nicolas Berejny bol v oboch kolách suverénny a okrem spomínaného Španiela Villalona zdolal všetkých našich reprezentantov na radosť slušne zaplnených tribún i domáci Gianmaria Dal Maistro. Tri umiestnenia v prvej desiatke boli pre slovenské farby slabou náplasťou. Už len preto, že Dudáš obhajoval bronz spred štyroch rokov zo Salt Lake City. Pravda, to bolo ešte pred zlúčením kategórií.

Slováci na paralympiádeZjazdové lyžovanie - obrovský slalom zrakovo postihnutých: 4. Radomír Dudáš (navádzač Maroš Hudík) 1:55,85 (+5,19 na víťaza), 5. Norbert Holík (Martin Pavlák) 1:57,53 (+6,87), 7. Miroslav Haraus (Miroslav Buľovský) 2:02,35 (+11,69), 9. Daniel Cintula (Michal Červeň) 2:04,31 (+13,65), 11. Marek Kubačka (Jozef Cirbus) 2:12,89 (+22,23).

Obrovský slalom telesne postihnutých - sediaci: 28. Martin Krivoš 2:08,49 (+17,66), 35. Peter Šútor 2:18,76 (+27,93).

Súvisiace články