Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Dryden: Hokej sa stáva extrémnym športom

Sportnet|24. mar 2004 o 00:00

Hráčske osobnosti, legendy a členovia Siene slávy sa kriticky vyjadrujú k súčasnej podobe hokeja. "Hokej bol stabilnou súčasťou diania v Kanade. Dnes sa spája s transformáciou na extrémny šport. Vzruch i nebezpečenstvo, napätie aj tok emócií," hovorí ..

Hráčske osobnosti, legendy a členovia Siene slávy sa kriticky vyjadrujú k súčasnej podobe hokeja. "Hokej bol stabilnou súčasťou diania v Kanade. Dnes sa spája s transformáciou na extrémny šport. Vzruch i nebezpečenstvo, napätie aj tok emócií," hovorí legendárny brankár Ken Dryden.

Zámorská profiliga v poslednom čase čoraz častejšie zápasí s problémom násilia a hrubosti v hre. Dryden upozorňuje, že túto záležitosť treba riešiť dostatočne razantne. "Je to iba na nás, aby sme viac počúvali ľudí, nie len svoj osobný názor. Treba vyhotoviť úplný, dôkladný, cieľavedomý a principiálny posudok všetkých stránok hry. A to čo najskôr."

V priebehu rokov sa nielen taktika, výstroj, ale aj hráči zdokonalili. Hokejisti sú mohutnejší, silnejší, ťažší, hra sa zrýchlila. Príležitostí zraniť sa je omnoho viac. V hokeji je viac rizík, nebezpečenstva. "Treba sa bližšie pozrieť na schému hry a porovnať ju so zaužívanými pravidlami a štandardmi v bežnom živote. Čo je akceptovateľné a čo nie je. Analyzovať treba celé hokejové dianie," cituje Drydena agentúra Canadian Press.

Za jeden z možných spôsobov nápravy považuje "posudzovanie faulov zozadu a zákrokov na hlavu ako trest s úmyslom zraniť súpera". V NHL za faul s úmyslom ublížiť protihráčovi nasleduje trest do konca zápasu a stanovisko musí zaujať aj disciplinárna komisia NHL.

Hrubosť je veľmi diskutovanou témou najmä od útoku Todda Bertuzziho na coloradského hráča Steva Moora. Rozzúrený Bertuzzi 8. marca ho jediným úderom do zátylku zvalil na ľad. Moore utrpel otras mozgu a fraktúru dvoch krčných stavcov. Ani takýto ojedinelý a brutálny faul nezastavil hrubosť v NHL. Skôr opak je pravda. Len v posledných dňoch sa previnil Wade Belak (z celej sily sekol hokejkou do tváre Väänanena) či Mark Messier (hokejkou pichol do brucha Martina Štrbáka).

Výrazne rastie aj počet zranení. Klub Los Angeles Kings v tomto ročníku prekonal neoficiálny rekord súťaže v počte zranených hráčov. V sezóne 1991/92 hráči Bostonu pre zranenia vynechali 573 zápasov. Kings boli pred dvoma týždňami na hodnote 571 a na konci sezóny sa dostanú cez šesťstovku.

So zraneniami sa v tomto roku musia boriť aj slovenskí hokejisti - Žigmund Pálffy (zranenie tváre, vykĺbené rameno), Ladislav Nagy (zápästie), Ľubomír Višňovský (otras mozgu, rameno), Marek Svatoš (rameno), Pavol Demitra (krk, bedrový kĺb), Branislav Mezei (oko), Martin Štrbák (zlomená noha), Ivan Majeský (koleno) či Radovan Somík (zlomená lícna kosť). (sb)

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
02:00
NHL - Stanley Cup
Montreal Canadiens vs. Vegas Golden Knights
02:00
NHL - Stanley Cup
New York Islanders vs. Tampa Bay Lightning
Kurzy prináša