Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Druhý titul pre Joubert, Macypura sa zlepšil

SITA|Publikované 25. jan 2007 o 21:34

VARŠAVA 25. januára (SITA) - Francúz Brian Joubert sa stal vo štvrtok v poľskej Varšave po troch rokoch druhýkrát v kariére majstrom Európy v krasokorčuľovaní. Dvadsaťdvaročný rodák z Poitiers predviedol ...

VARŠAVA 25. januára (SITA) - Francúz Brian Joubert sa stal vo štvrtok v poľskej Varšave po troch rokoch druhýkrát v kariére majstrom Európy v krasokorčuľovaní. Dvadsaťdvaročný rodák z Poitiers predviedol najlepšiu voľnú jazdu a posunul sa na 1. priečku z 2. pozície po krátkom programe. Joubert v celkovom súčte dostal 227,12 bodu. Striebro si vybojoval s takmer 15-bodovým odstupom Čech Tomáš Verner, ktorý viedol po prvej časti súťaže. Bronz patrí Belgičanovi Kevinovi van der Perrenovi (204,85). Kým pre Jouberta je to už šiesta medaila z kontinentálneho šampionátu, zvyšní krasokorčuliari na stupni víťazov získali premiérový cenný kov.

Slovák Igor Macypura obsadil konečné 17. miesto, oproti krátkemu programu si polepšil o tri priečky. V celkovom súčte dostal krasokorčuliar s ukrajinsko-americkými koreňmi 159,61 bodu, čo je jeho osobné maximum. Macypura dosiahol najlepší výsledok slovenského krasokorčuliara na ME za posledné roky, v roku 2002 bol Juraj Sviatko tiež sedemnásty, Róbert Kažimír rok predtým skončil desiaty.

Joubert vo voľnej jazde potvrdil úlohu najväčšieho favorita šampionátu. Na rytmy skupiny Metallica doplnené v závere ódou O Verona z Romea a Júlie zvládol štvoritý tulup v kombinácii s dvojitým a pridal aj sedem trojitých skokov. Jazda víťaza tohtoročnej GP ISU bola dynamická, skvele predviedol piruety. Za svoj voľný program dostal 151,94 bodu. "Bolo to ťažké, zvládol som však aj napriek napätiu úplne všetko. Po podarenom štvoritom skoke spadla zo mňa nervozita. Vo Varšave bolo skvelé publikum, veril som si, že môžem uspieť. Jazda mi vyšla. Teraz sa chcem sústrediť na svetový šampionát a pokúsiť sa vyhrať aj súťaž v Tokiu," povedal krátko po odjazdení Joubert.

Strieborný Verner neustál na úvod štvoritého tulupa, potom sa rozskákal a zajazdil najlepšiu voľnú jazdu v živote a pre Česko vybojoval prvú mužskú európsku medailu od zlata Petra Barnu v roku 1992. V dramatickej súťaži o bronze rozhodlo iba 7 stotín bodu. Van der Perren poslednou jazdou večera strhol v súboj s Bielorusom Sergejom Davydovom pre seba. Bielorusovi nestačilo na skokanský uragán Belgičan ani deväť čistých trojitých skokov. Belgičania na cenný kov zo súťaže mužov čakali od roku 1947, keď v Davose získal bronz Fernand Leemans.

Igorovi Macypurovi voľná jazda vyšla podľa predstáv, bola dynamickejšia ako krátky program, aj keď sa ani tentoraz nevyhol miernemu zaváhaniu a rozhodcovia mu za dotyk s ľadom strhli bod. Dvadsaťjedenročný rodák z Kyjeva predviedol na soundtrack filmu Skala od Nicka Glennieho-Smitha celkovo dvanásty najlepší voľný program, za ktorý dostal osobné maximum 110,04 bodu. Macypura dosiahol pri svojom druhom štarte na ME zlepšenie oproti vlaňajšiemu šampionátu v Lyone o trinásť miest.


Výsledky - ME v krasokorčuľovaní vo Varšave:

Muži - konečné poradie: 1. Brian Joubert (Fr.) 227,12, 2. Tomáš Verner (ČR) 212,69, 3. Kevin van der Perren (Belg.) 204,85, 4. Sergej Davydov (Bielorus.) 204,78, 5. Andrej Lutaj (Rus.) 200,54, 6. Alban Preaubert (Fr.) 199,95, 7. Karel Zelenka (Tal.) 191,73, 8. Jamal Othman (Švajč.) 182,14,... 17. Igor Macypura (SR) 159,61

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.