Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Druhý raz mu zostali oči pre plač, znovu dostal "zemiak"

Sportnet|Publikované 5. dec 2008 o 00:00

Znovu mu zostali oči len pre plač. To preto, že sa dočkal zase "iba" zemiakovej medaily. Dva razy štvrté miesto na majstrovstvách sveta - to je na

šľaktrafenie. Preto niet divu, že zmiešané pocity sprevádzali po návrate z uplynulého šampionátu v Kaliningrade slovenského reprezentanta v klasickej kulturistike Ľuboša Maliňáka.

KOŠICE. Svidnícky rodák, ktorý teraz súťaží za Liptovský Mikuláš, účinkoval v kategórii nad 180 centimetrov a neprerazil cez hradbu, ktorú pomyselne postavili domáci pretekári.

Národný šampionát Ruska?

"Ak nerátam medzinárodné majstrovstvá Ruska, tak by som bol majstrom sveta," povedal s nadsádzkou borec, pričom narážal na to, že pravidlá to umožňujú, aby hostiteľská krajina nasadila do zápolení viac účinkujúcich. "Nejakým zázrakom sa stalo, že všetci traja Rusi boli na medailových priečkach. S veternými mlynmi sa ťažko bojuje," dodal Maliňák, ktorý sa musel zmieriť s tým, že nemohol nadviazať na MS v Ostrave pred dvoma rokmi, kde bol strieborný. Priznal však aj to, že vlani v Španielsku bol viac rozčarovaný. Vtedy totiž prehral mikrosúboj s rivalom, ktorého predtým vždy porážal o niekoľko tried (na ME v Baku o 40 bodov a rovnako i na ME v Bratislave ho jasne prevýšil), no odrazu za ním zaostal. "Teraz v Rusku nech by som robil čokoľvek, aj tak by ma domáci asi predstihli." Napriek tomu ako jediný Slovák sa aspoň dostal do finále, čo mohla byť preňho malá útecha.

Porážajú ho nižší

Východniar dosiaľ absolvoval aj tri razy šampionát starého kontinentu. Pri premiére pred tromi rokmi vyhral, o rok neskôr rovnako, vlani skončil druhý. Teraz ale ME vynechal, lebo si myslí, že mu stačí jeden vrchol počas sezóny. "Je to aj finančne náročné, navyše už som nemal takú motiváciu. Preto som uprednostnil "svet" a myslím si, že som urobil dobre." Predtým súťažil nad 178 cm, vyhovovalo mu to viac ako súčasná kategória? "Kedysi boli tri kategórie, potom urobili štyri. Aktuálny stav mi viac sedí, ale úplne super by bola kategória nad 185 centimetrov. Vtedy by som nemal konkurenciu," pripomenul pretekár, ktorý meria 187 cm. Všimol si, že súperi, ktorí ho porazili, mali tesne nad 180 cm. "Majú určitú výhodu oproti mne." I tak ale Ľuboš sa domnieva, že v Rusku mal lepšiu formu než pred rokom, nabral o dva kilogramy svalstva viac na chrbte a na nohách. "Kvalita bola tiež dostatočná, len škoda, že akcia sa konala v Rusku..." Na medailu strácal šesť bodov, teda málo. Asi dvaja rozhodcovia ho odsunuli nižšie. Na budúci rok by MS mali byť v Maďarsku alebo v Česku. Azda mu už nikto nevypáli rybník týmto spôsobom. "Maďari nemajú žiadne eso, iné je to v Čechách. Veď aj v Ostrave som mal vyhrať, tak hovorili odborníci, ale predsa zlato získal naturalizovaný český zástupca." Napriek sklamaniam Ľ. Maliňák nemieni prestúpiť medzi športových kulturistov (musel byť vážiť oveľa viac) a klasici mu pasujú.

ŠTEFAN KÚŠIK

Súvisiace články