Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Druhý grandslamový titul pre Rusku Šarapovovú

SITA|10. sep 2006 o 11:18

NEW YORK 10. septembra (SITA) - Víťazkou dvojhry žien na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil.USD) sa stala ruská tenistka Maria Šarapovová. Tretia nasadená ...

NEW YORK 10. septembra (SITA) - Víťazkou dvojhry žien na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (dotácia 18,585 mil.USD) sa stala ruská tenistka Maria Šarapovová. Tretia nasadená hráčka zdolala vo finále turnajovú dvojku Justine Heninovú-Hardennovú z Belgicka za 90 minút 6:4, 6:4. Devätnásťročná Šarapovová si pripísala na konto 13. turnajové víťazstvo vo dvojhre v kariére, z toho druhé na grandslamovom turnaji po Wimbledone 2004. Rekordnú víťaznú prémiu 1,2 mil. USD jej organizátori navýšili o ďalších 500 000 USD za 2. miesto v sérii letných amerických turnajov na tvrdom povrchu US Open Series. „Som stále v šoku. Dosiahla som druhé grandslamové víťazstvo a na úplne inom turnaji. To prvé vo Wimbledone zostane navždy prvým, ale toto druhé je ako čerešnička na torte,“ komentovala víťazka. K finálovému zápasu Šarapovová dodala: "Keďže posledné štyri zápasy som s mojou finálovou súperkou prehrala, musela som niečo zmeniť na svojej hre, aby som uspela. Podarilo sa mi to."

Heninová-Hardennová nepridala do svojej zbierky šieste grandslamové víťazstvo. Ako ôsma žena v histórii sa ale dostala do finále všetkých štyroch grandslamových turnajov v jednom roku, pričom vyhrať dokázala len na Roland Garros v Paríži. Na Australian Open v Melbourne a vo Wimbledone ju zastavila vo finále Francúzka Amélie Mauresmová. „Vyhrala lepšia hráčka. Vo finále zväčša diktovala tempo hry a tlačila ma. Ja však verím, že sa do New Yorku ešte vrátim pre nejaký ten titul,“ uviedla 24-ročná Belgičanka, ktorá vyhrala US Open v roku 2003.

Dvojhra žien - finále:

Maria Šarapovová (3-Rus.) - Justine Heninová-Hardennová (2-Belg.) 6:4, 6:4

Už príchod oboch finalistiek na kurt akoby predznamenal, kto bude kráľovnou finálového večera. Zatiaľ čo Heninová-Hardennová prišla v športovom úbore so šiltovkou na hlave, jej ruská súperka zvolila priliehavé čierne šaty, ktoré pripomínali skôr večernú róbu ako oblečenie na tenis. Hneď v úvode Belgičanka 19-ročnú Rusku brejkla a viedla 2:0, no Šarapovová sa rýchlo zbavila nervozity a vyrovnala na 2:2. Obe finalistky predvádzali agresívny tenis od základnej čiary, ale Šarapovová bola vo výmenách trpezlivejšia. V deviatom geme súperku opäť brejkla a vzápätí potvrdila zisk setu pri svojom podaní na 6:4. V druhom dejstve vyšiel mladšej z finalistiek rozhodujúci brejk na 4:3 a potom už len držala svoj servis. Po 90 minútach a premenenom mečbale padla na kolená a začala si vychutnávať druhý grandslamový titul, prvý z New Yorku. Šarapovová znížila vo vzájomnej bilancii s Heninovou-Hardennovou na 2:4. Finále vyhrala najmä vďaka kvalitnému servisu (72% I. podania do kurtu, 74% úspešnosť I. podania), no súperku prevýšila aj vo víťazných úderoch (20-15) a esách (5-2).