Štvrtok, 24. júna, 2021Meniny má Ján

Druhé preteky v Kuusame definitívne zrušené

SITA|25. nov 2006 o 20:08

KUUSAMO 25. novembra (SITA) - Druhé preteky nového ročníka Svetového pohára skokanov na lyžiach sa v sobotu na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame neuskutočnili. Organizátori sa po viacerých nútených prerušeniach ...

KUUSAMO 25. novembra (SITA) - Druhé preteky nového ročníka Svetového pohára skokanov na lyžiach sa v sobotu na mostíku HS-142 vo fínskom Kuusame neuskutočnili. Organizátori sa po viacerých nútených prerušeniach v dôsledku silnejúceho vetra napokon rozhodli, že podujatie zrušia. V Kuusame sa malo začať pôvodne skákať o 16.15 h SEČ, neskôr o 17.30 h, no vietor bol stále proti. Po tom, čo sa z mostíka spustil ako devätnásty v poradí Rakúšan Martin Koch, organizátori preteky definitívne anulovali. Podľa šéfa FIS pre preteky v skokoch na lyžiach Waltera Hofera urobila jury veľmi ťažké rozhodnutie. Hneď po odložení sobotňajších pretekov zasadol organizačný štáb so zástupcami FIS a definitívne rozhodli, že druhé preteky Svetového pohára nepresunú ani na nasledujúci deň. Dôvodom je nepriaznivá predpoveď počasia na nedeľňajšie popoludnie. Na nedeľu totiž v Kuusame očakávajú teplé počasie, mierny dážď a vietor so silou okolo 15 m/s. "Veľa vhodných možností na presun pretekov nebolo. Vždy, keď organizátori preteky presunú, riskujú aj ich následné zrušenie. To by však zapríčinilo pre jednotlivé výpravy vzhľadom na ich ďalší program množstvo problémov," uviedol výkonný riaditeľ Fínskej lyžiarskej asociácie Jari Piirainen.

Skokani tak z pôvodného programu absolvovali v lyžiarskom areáli Ruka len jedno súťažné kolo v piatkovej sezónnej ouvertúre, ktoré vo veternej lotérii napokon uznali ako konečné výsledky. Víťazom sa stal mladý Fín Arttu Lappi, pre ktorého to bol premiérový triumf na podujatí SP v kariére. V sobotu odskákali aspoň kvalifikáciu, v ktorej neuspel Slovák Martin Mesík. Dvadsaťsedemročnému Banskobystričanovi namerali len 85 m, za čo od štýlových rozhodcov dostal 39,0 bodu. Medzi skokanmi, ktorí nemali isté miesto v hlavnej súťaži, obsadil až 51. priečku. Hlavná súťaž, ktorá sa napokon neuskutočnila, by tak bola určite bez Mesíka.


Aktuálne poradie SP 2006/2007 (po prvých pretekoch):

1. Arttu Lappi (Fín.) 100 bodov, 2. Simon Ammann (Švajč.) 80, 3. Anders Jacobsen (Nór.) 60, 4. Veli-Matti Lindström (Fín.) 50, 5. Michael Neumayer (Nem.) 45, 6. Guido Landert (Švajč.) 40, 7. Wolfgang Loitzl (Rak.) 36, 8. Christian Ulmer (Nem.) 32, 9. Kalle Keituri (Fín.) 29, 10. Lauri Hakola (Fín.) 26.

Súvisiace články