Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Drobec Rochus poslal Slovensko do zóny

Prokop Slováček|Publikované 25. sep 2006 o 00:00

BRATISLAVA - V barážovom stretnutí o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára vyhralo v Národnom tenisovom ...

Olivier Rochus (na snímke) poslal Belgicko do svetovej skupiny Davisovho pohára. V Bratislave vyhral obidve dvojhry aj štvorhru s Vliegenom. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

BRATISLAVA - V barážovom stretnutí o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára vyhralo v Národnom tenisovom centre Belgicko nad Slovenskom 3:2 a vybojovalo si účasť medzi šestnástkou najlepších tímov sveta. Slovensko zostupuje do euro-africkej zóny. Súpera v novom ročníku 2007 sa dozvie po žrebovaní na budúci týždeň.

Po tesnej sobotňajšej prehre dvojice Hrbatý - Mertiňák vo štvorhre po päťsetovom zápase otvárali nedeľný program tímové jednotky. Olivier Rochus nedal Dominikovi Hrbatému žiadnu šancu a získal rozhodujúci tretí bod hosťujúceho tímu - vyhral aj v piatkovej dvojhre s Mertiňákom a v sobotu sa podieľal na triumfe vo štvorhre. V záverečnej dvojhre, keď už o nič nešlo, Lukáš Lacko zdolal Dicka Normana.

Sobota: Kľúčový zápas pre Belgičanov

Hrbatý, Mertiňák - Vliegen, O. Rochus 2:6, 6:3, 3:6, 6:0, 5:7

Obidve strany sa pred sobotňajšou štvorhrou zhodli: bude to kľúčový zápas víkendu. Belgický kapitán Julien Hoferlin podľa očakávania zmenil pôvodne nominovanú dvojicu Norman - Elseneer a nasadil svojich najlepších hráčov Vliegena s Rochusom.

Po pomalšom rozbehu slovenskej dvojice sa zápas vyrovnal a vrcholil v napínavom piatom sete. Diváci sa dostali do varu, ale tak ako v piatok, v štvortisícovom hľadisku opäť zostalo veľa miest prázdnych. V piatom sete prišlo rozhodnutie za stavu 5:5. Belgičania prelomili Mertiňákovo podanie a potom Rochus úspešne servoval na víťazstvo - za stavu 40:15 ukončil zápas esom z druhého podania. Súboj trval 2:26 h.

Hrbatý: "S výnimkou prvého setu sme zohrali vyrovnané stretnutie so šťastnou koncovkou pre súperov." Mertiňák: "Hrali sme raz lepšie, raz horšie. Ja som cítil trochu únavu, po piatkovej dvojhre som z haly odchádzal až o jednej po polnoci."

Nedeľa: Rochus hral bezchybne

Dominik Hrbatý - Olivier Rochus 2:6, 3:6, 3:6

Rochus doteraz vyhral z troch zápasov nad Hrbatým iba raz. Na antuke. Na tvrdom povrchu bol od roku 2001 dvakrát úspešnejší Hrbatý. Lenže včera bolo všetko inak.

Maličký Belgičan (165 cm) nastúpil na dvorec v mimoriadnej forme. Dokázal prelomiť Hrbatého podanie vtedy, keď potreboval. Predvádzal tenis bez chýb. Bol ako stena, ktorá vráti každú loptičku. Dokázal zaútočiť i trpezlivo vydržať vo výmene. Presné údery neomylne umiestňoval k základnej čiare, nedovolil slovenskému hráčovi dostať sa do tlaku.

Aj miestami podcenované podanie vzrastom Rochusa fungovalo spoľahlivo. Hrbatého nepustil ani k jednému brejkbalu. V oboch dvojhrách v Bratislave neprehral ani jeden gem pri svojom podaní!

Hrbatý robil veľa chýb, ktoré vyplývali zo snahy vytvoriť si tlak a niekedy aj riskantne ukončiť výmenu. Do poslednej chvíle však pokúšal osud a záverečné gemy priniesli niektoré vynikajúce výmeny.

Na Rochusa však včera nič nestačilo, premenil hneď druhý mečbal a získal rozhodujúci tretí bod. Pre Hrbatého to bola len druhá daviscupová prehra vo dvojhre v NTC.

Lukáš Lacko - Dick Norman 7:6, 6:3, na zápasy 2:3

Osemnásťročný Lukáš Lacko nastúpil v Davis Cupe iba po druhý raz, mal domácu premiéru. Debutoval vo februári v Čile. O šestnásť rokov staršieho Dicka Normana sa nezľakol a keď našiel recept na jeho skvelé podanie, dokázal získať úvodný set v tajbrejku. V druhom sa rýchlo dostal do vedenia 3:0, potom viedol 4:1 a vedenie si už kvalitným výkonom postrážil.

Monológ nehrajúceho kapitána Miloša Mečířa

"Rochus predviedol fantastický výkon. Nielenže nerobil nevynútené, ale ani vynútené chyby. Dominik v úvode urobil niektoré menšie chybyčky, a to predznamenalo celý priebeh stretnutia. Celý zápas nedokázal nájsť cestu ako prekonať Belgičanovu hru, hoci sa o to pokúšal do poslednej chvíle a tak ako vždy bojoval. Robil všetko, čo mohol, nemusí byť sklamaný. Musím priznať, že Belgičania zvládli celý barážový duel naozaj výborne. Vyhrali zaslúžene. Ak bude o moje služby na tenisovom zväze aj naďalej, zostanem na kapitánskej stoličke a pokúsime sa o návrat do svetovej skupiny."

Fakty

Slovensko - Belgicko 2:3

Piatok:

Dominik Hrbatý - Kristof Vliegen 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2 na zápasy 1:0

Michal Mertiňák - Olivier Rochus 7:6, 2:6, 3:6, 4:6 1:1

Sobota:

Hrbatý, Mertiňák - Rochus, Vliegen 2:6, 6:3, 3:6, 6:0, 5:7 1:2

Nedeľa:

Hrbatý - Rochus 2:6, 3:6, 3:6 1:3

Lukáš Lacko - Dick Norman 7:6, 6:3 2:3

Slovensko

Slovensko naposledy vypadlo zo svetovej skupiny v roku 2002 po barážovej prehre s Rumunskom 1:4 v Prešove. V roku 2003 v baráži o návrat neuspelo s USA 2:3 (v Bratislave). V roku 2004 v Bratislave zdolalo Nemecko 3:2 a postúpilo medzi 16 najlepších.

Rok 2005 je najúspešnejší. Slovensko prehralo až v bratislavskom finále s Chorvátskom 2:3.

Belgicko

postúpilo do svetovej skupiny, odkiaľ vypadlo pred troma rokmi po prehre so Španielskom 0:5. Tri pokusy o návrat medzi elitu boli neúspešné. V baráži v roku 2003 prehralo s Rakúskom 2:3, v roku 2004 s Chorvátskom 2:3 a v roku 2005 s USA 1:4.

najlepším výsledkom Belgicka v novodobej histórii súťaže (od roku 1981) je účasť v semifinále v roku 1999.

Súvisiace články