Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Drevená lyžica z Australian Open patrí Nadalovi

Rafael Nadal. (Autor: TASR/AP)
Andrej Bučko|Publikované 1. feb 2016 o 07:04

Španielsky tenista stál na začiatku série prehier. Každý hráč, ktorý postúpil cez jeho premožiteľa v ďalšom kole v Melbourne prehral.

Tenisový svet sa z Melbournu rozletel na všetky strany domov, ale neprestáva diskutovať a analyzovať dianie.

Organizátori Australian Open sú spokojní, lebo na turnaj prišlo dovedna 720 363 divákov, čo je o vyše 16 tisíc viac bež vlani a ďalší historický rekord.

Dva tituly za 17 hodín

Minimálne zmienku si zaslúži brazílsky tenista Bruno Soares, ktorý získal dva tituly v rekordnom čase za necelých 17 hodín. V nedeľu nadránom pred druhou miestneho času vedno s Jamiem Murraym zdolali Nestora a Štěpánka v mužskej štvorhre, o 16-tej už nastúpil vedno s Jelenou Vesninovou na finále mixu a po 17-tej hodine vyhrali nad Vandewegheovou a Tecauom.

"Pre Brazíliu je to najväčšia tenisová udalosť od úspechov Kuertena, nevedel som zaspať a s Jelenou som nikdy predtým nehral,” povedal všeobecne obľúbený Brazílčan Soares.

Nadal napodobnil Ivaniševiča

Španielovi Rafaelovi Nadalovi patrí najhanlivejšia trofej v tenise – Drevená lyžica.

The Wooden spoon, ako tento titul volajú v tenisových dejinách, sa udeľuje hráčovi, ktorý prehrá s niekým v 1. kole, potom jeho premožiteľ v druhom, toho premožiteľ v treťom a tak ďalej.

Nuž Rafa prehral v 1. kole s Verdascom, ten v druhom so Selom, Sela s Kuznecovom, Kuznecov s Monfilsom, Monfils s Raoničom, Raonič s Murraym a Murray s Djokovičom.

Nadal má teda drevenú lyžicu v Melbourne 21 rokov po Ivaniševičovi. Ten prehral roku 1995 v 1. kole so Steebom, Steeb s Furlanom, Furlan s Wheatonom, Wheaton s Medvedevom, Medvedev s Changom, Chang so Samprasom a Sampras vo finále s Agassim.

Dominancia slovanských tenistov

V juniorských súťažiach, najmä, dievčenských pokračovala neuveriteľná dominancia slovanských národov.

Vo štvrťfinále medzi poslednými ôsmimi bolo sedem Slovaniek a jediná Austrálčanka čínskeho pôvodu. Od roku 2000 vyhralo posledných 16 ročníkov juniorskej dvojhry 12 hráčok zo slovanských krajín, vrátane Terezy Mihalíkovej z Topoľčian (2015).

Vo dvojhre juniorov sme videli prvého uzbeckého grandslamového finalistu vôbec Džurabeka Karimova. A napokon, v tých najhlavnejších kategóriách, vo dvojhre mužov a žien vyhrali titul Srb Novak Djokovič a poľská Nemka Angelique Kerberová z Puszczykowa.

Autor: Andrej Bučko