Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Drahokam, ktorý treba vybrúsiť

Sportnet|14. jún 2006 o 00:00

Martina Kližana sprevádzal v Paríži na jeho prvom grandslamovom - a hneď víťaznom - turnaji tréner z bratislavského Národného tenisového centra Ladislav Simon. Sám zostal trochu zaskočený z najväčšieho úspechu slovenského juniorského tenisu v ére samosta

Martin Kližan sa teší po víťazstve vo finálovom zápase juniorského turnaja Roland Garros nad Kanaďanom Besterom 6:3, 6:1. FOTO - TASR/AP

Martina Kližana sprevádzal v Paríži na jeho prvom grandslamovom - a hneď víťaznom - turnaji tréner z bratislavského Národného tenisového centra Ladislav Simon. Sám zostal trochu zaskočený z najväčšieho úspechu slovenského juniorského tenisu v ére samostatnosti.

Naštartovalo ho prvé kolo

"Na takýchto turnajoch býva kľúčové prvé kolo. Maťo mal na začiatok tvrdý oriešok - vlaňajšieho víťaza štvorhry, Argentínčana Emiliana Massu. Chlieb sa lámal v treťom sete za stavu 5:5," vravel Ladislav Simon. Kližan viedol už 5:3, ale v páľave na slnku chytil kŕče. Za stavu 5:4 pri svojom podaní nepremenil dva mečbaly. "Zakričal som mu, aby si pred jedenástym gemom zobral čas na ošetrenie. Zámer nám vyšiel, Martin si oddýchol a rozbehnutého súpera vyviedol z rytmu," vrátil sa ku kritickému momentu tréner. V nasledujúcom geme stratil Argentínčan svoje podanie a v ďalšom už Kližan úspešne servoval na víťazstvo.

Od tejto chvíle Kližan akoby dostal krídla. Až do konca turnaja nestratil ani set. "Bola to spanilá jazda za titulom," poznamenal 30-ročný tréner.

Kližan má rád plné hľadiská

Ladislav Simon je jedným z troch trénerov chlapcov v Národnom tenisovom centre. Martina Kližana pozná od októbra 2005, keď ako majster Európy hráčov do 16 rokov a veľký talent nastúpil do strediska.

"V Paríži ma prekvapil suverenitou, psychickou odolnosťou v rozhodujúcich momentoch. Nepripúšťa si vypätú atmosféru, skôr ho to vie vybičovať k lepšiemu výkonu," charakterizoval tréner mladého tenistu. "Teší sa, že na jeho zápas príde do hľadiska veľa divákov a najradšej by hral na centrálnom dvorci pred vypredanými tribúnami. Aj finále s Kanaďanom Besterom na štadióne Suzanne Lenglenovej pred 2500 divákmi bolo skôr o psychike. Bester ako skúsený borec, ktorý bol u mužov v renkingu okolo sedemstovky, nezvládol atmosféru a v niektorých momentoch nevedel zahrať poriadny úder."

Víťaz z Paríža je výzvou aj pre našich trénerov

V slovenskom tenise je teraz za Dominikom Hrbatým veľká výkonnostná diera, keďže Karol Beck si odpykáva dvoročný trest za pozitívny dopingový test. Druhý hráč Michal Mertiňák je aktuálne až v tretej stovke svetového rebríčka. Na uvoľnené miesto by sa rád posunul vlaňajší semifinalista Roland Garros 18-ročný Lukáš Lacko, ale veľkou nádejou je aj o dva roky mladší Kližan.

"Martin je v tréningu ochotný tvrdo pracovať. Má výborný forhend, solídne podanie a veľký cit pre jeho najobľúbenejší povrch - antuku. Všetky herné činnosti si však musí zdokonaľovať. Má na to predpoklady a v NTC aj ideálne podmienky, aby vyrástol na popredného svetového tenistu," tvrdí tréner Simon. Slovenský tenis má drahokam, ktorý treba vybrúsiť.

Kližan sa dostal na 3. miesto juniorského svetového rebríčka a zabezpečil si priamy postup na Wimbledon či na US Open. Prichádza do mimoriadne dôležitej etapy svojej kariéry, keď sa bude pokúšať o prvé víťazstvá a body v turnajoch mužov. "Je to výzva pre nás trénerov, aby sme dokázali, že aj na Slovensku môže z času na čas vyrásť špičkový svetový tenista," doplnil Simon.

V histórii Roland Garros sa slovenský tenista víťazstvom v juniorke zaradil k významným hráčom ako John McEnroe (USA), Ivan Lendl (ČSSR), Mats Wilander či Stefan Edberg (obaja Švéd.). Ale sú tam aj tenisti, ktorí sa pri prechode do mužského tenisu postupne stratili, ako v posledných desiatich sezónach Španiel Carlos Cuadrado či Nemec Daniel Elsner. Najbližšie roky budú v kariére Martina Kližana mimoriadne dôležité.

Súvisiace články