Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Draft: Jednotka nie je záruka kvality

Sportnet|28. jún 2004 o 00:00

Hneď pri vstupe do zámorskej profiligy získavajú mladí hokejisti hodnotenie. Známku, ktorá ich bude sprevádzať celou kariérou v NHL. Rebríček vytvorený na drafte však nie je zárukou kvality. Veď kto vie, ako sa bude dariť mladému talentu o päť - šesť ...

Hneď pri vstupe do zámorskej profiligy získavajú mladí hokejisti hodnotenie. Známku, ktorá ich bude sprevádzať celou kariérou v NHL. Rebríček vytvorený na drafte však nie je zárukou kvality. Veď kto vie, ako sa bude dariť mladému talentu o päť - šesť rokov. Číslo, s ktorým je hráč do prestížnej súťaže uvedený, mu už prischne.

Najväčšie očakávania sprevádzajú jednotky. "Tá pozícia sa spája s veľkým tlakom. Od prvého muža na drafte všetci očakávajú, že vyhrá bodovanie súťaže, získa Stanley Cup a miesto v Sieni slávy," hovorí pre nhl.com Vincent Lecavalier, ktorý bol jednotkou draftu v roku 1998. "Priemerný hráč tu nemá žiadnu šancu, veď má byť hviezdou. Velikánom. Kto na to nie je pripravený, je istým kandidátom na psychiatrické liečenie," dodáva 24-ročný útočník. Vie, o čom hovorí. Do NHL ho uvádzali ako "hokejového Michaela Jordana". Po dvoch sľubných sezónach však prišla hlboká kríza. Fanúšikovia i odborníci ho zahrnuli kritikou, nedávali mu šance na úspech. No posledné dva roky mu vyšli na výbornú. Lecavalier je späť.

Nie vždy sú najvyššie draftovaní hráči tými najlepšími. Smolu mala v roku 1993 Ottawa Senators, keď siahla na kanoniera Alexandra Daigleho. V NHL Kanaďan nikdy nenaplnil sľubné predpoklady. Neprerazil ani Brian Lawton (1983), či český útočník Patrik Štefan, prvý výber Atlanty z roku 1999. Za päť sezón nedal Štefan v lige ani 50 gólov. Hrá v tieni Kovaľčuka i Heatleyho. "I pri dokonalej príprave, je výber mladých hráčov stále veľkým riskom," tvrdí manažér LA Kings Dave Taylor. Sám je príkladom nedocenenia. V 1975 ho Kings brali ako 210. hráča v poradí, teda nečakali od neho žiadne veľké činy. Ale za 17 rokov v lige sa stal rešpektovanou osobnosťou, odohral vyše 1100 zápasov a prekonal hranicu 1000 bodov. Méty, o ktorých snívajú nielen jednotky draftu. (sb)

Jednotky na drafte NHL za posledných sedem rokov

2003 Marc Andre Fleury (brankár) Pittsburgh
2002 Rick Nash (útočník) Columbus
2001 Iľja Kovaľčuk (útočník) Atlanta
2000 Rick DiPietro (brankár) NY Islanders
1999 Patrik Štefan (útočník) Atlanta
1998 Vincent Lecavalier (útočník) Tampa Bay
1997 Joe Thornton (útočník) Boston

Súvisiace články