Piatok, 3. decembra, 2021Meniny má Oldrich

Dostávajú nakladačky, no nevzdávajú sa. Z takej spŕšky by bol v šoku aj Manuel Neuer, vraví brankár

Titanilla Bőd|15. okt 2020 o 12:40

V posledných dvoch zápasoch nenastúpili Čoltovčania v kompletnom zložení.

Sú beznádejne poslední, dostávajú dvojciferné nakladačky, no zápasy dohrávajú aj s ôsmimi či deviatimi mužmi a získali si sympatie súperov. V dedinke medzi Rožňavou a Tornaľou s päťsto obyvateľmi držia futbal nad vodou fanatici.

64 striel za 90 minút

TJ Družba Čoltovo figuruje na poslednom, piatom mieste 7. ligy ObFZ Rožňava. Po šiestich zápasoch má hrozivé skóre 3:65. Naposledy prehrala v Lipovníku 0:14, predtým na pôde rožňavského béčka utrpela prehru 0:17.

„Zrátal som to, domáci mali dokopy 64 striel! A keďže boli posilnení viacerými hráčmi z áčka, väčšina z tých pokusov smerovala na bránku. Dostal som sedemnásť gólov, ale po zápase viacerí vraveli, že som bol najlepším hráčom na ihrisku,“ vraví Csaba Jónás, predseda a zároveň brankár Čoltova.

So smiechom dodáva, že z takej spŕšky striel by bol šokovaný aj Manuel Neuer. „Veru by sa čudoval, že hneď ako loptu vykopne, už aj sa vráti. Bolo to ťažké, na konci zápasu som ledva stál na nohách. Nabádal som spoluhráčov, aby sa len bránili, aby sme nedostali tridsať, ale samozrejme chceli dať aspoň jeden gól. Zachytal som si ako nikdy predtým, toľkým strelám iní brankári nečelili ani za sto rokov,“ zdôrazňuje Csaba Jónás.

Brankár tímu. (Autor: TJ Družba)

Futbal v obci funguje 25 rokov, financuje ho i z vlastných prostriedkov. Majú aj sponzora z Moldavy nad Bodvou, ktorého reklamu majú na dresoch. Od samosprávy nedostali v tomto roku žiadnu dotáciu na chod klubu, pričom potrebujú ročne asi 3000 eur.

Diváci aspoň vidia góly

V posledných dvoch zápasoch nenastúpili Čoltovčania v kompletnom zložení. V Lipovníku boli deviati, predtým v Rožňave dokonca len ôsmi. S nedostatkom hráčov zápasili aj v predchádzajúcich sezónach. Stretnutia však chcú odohrať aj keď sú v početnej nevýhode.

„Iné tímy pôjdu na zápas vonku len aby nedostali pokutu, potom sa im akože zraní ešte jeden hráč, a odídu z ihriska. U nás to neprichádza do úvahy. Veď keď už tí ľudia prišli na štadión, nech aspoň vidia góly. Ak by sme to ukončili po desiatich minútach, nemali by žiadnu zábavu,“ vysvetľuje Jónás. Týmto prístupom si získali aj sympatie súperov. Ak strelia gól, odmenou je mohutný potlesk aj zo strany fanúšikov súpera.

Na drese majú aj reklamu. (Autor: TJ Družba)

Problémy s vodou

V tejto sezóne odohralo Čoltovo zatiaľ všetky stretnutia na ihriskách súperov. „Hráči jedného klubu sa sťažovali na kvalitu vody, nechceli sa u nás sprchovať. Musím dodať, že to je širší problém v obci, sú aj iné miesta, kde nie je pitná voda. Ale odstránili sme tento nedostatok, a konečne by sme mohli začať hrať na vlastnom ihrisku, no teraz zase prišla korona,“ povzdychne si predseda klubu.

Vraví, že je fanatik do futbalu, v 46 rokoch sa stále týždeň čo týždeň postaví do bránky. Snaží sa presviedčať aj ostatných, aby na futbal nezanevreli. „V sobotu sa vždy zdá, že na zápas sa zídeme trinásti či štrnásti. No v nedeľu ráno mi začne vyzváňať telefón a už len počúvam výhovorky,“ priblíži situáciu Jónás.

Klubový znak. (Autor: TJ Družba)

Neistá budúcnosť klubov

Viacero hráčov je už po tridsiatke či dokonca štyridsiatke, mladých šport veľmi neláka. Platí to pre väčšinu klubov v okrese. „Myslím si, že v dohľadnej budúcnosti mnoho klubov zanikne, keď súčasní štyridsiatnici už nebudú vládať. V rakve už nikto nemôže nastúpiť na ihrisko,“ poznamená s dávkou čierneho humoru predseda Čoltova.

Mnohí mladí ľudia odchádzajú za robotou do zahraničia, čím sa tiež zúži okruh potenciálnych futbalistov.

„To sa samozrejme podpíše aj pod úroveň zápasov. Pred desiatimi rokmi by som na takýto futbal asi vravel, že to nemá zmysel, je to cirkus Humberto, treba to celé zavrieť. No teraz si uvedomujem, že to zmysel má. Treba udržať tradíciu. Ak raz futbal v nejakej obci zanikne, ťažko ho znovu reštartovať,“ hovorí zanietený podnikateľ.


Zeleno-bieli ako Ferencváros

Čoltovčania hrajú v zeleno-bielych dresoch, okrúhle logo klubu tiež pripomína znak istého účastníka skupinovej fázy Ligy majstrov. Podobnosť asi nie je čisto náhodná.

Csaba Jónás je vášnivým fanúšikom Ferencvárosu, aktuálne zháňa vstupenku na zápas s Barcelonou. Verí, že hranice nebudú uzavreté a môže si pozrieť svoje obľúbené mužstvo. „Pravidelne chodím do sektoru B-közép. Nie som zvedavý na Barcelonu, ale na Ferencváros. Na tribúne nechceme vidieť žiadnych sviatočných fanúšikov v drese Barcelony, oni potom môžu ísť pokojne na Camp Nou,“ dodáva Csaba Jónás.

Boli ste svedkami zaujímavého futbalového momentu, videli ste parádny gól, akciu, alebo inú nezvyčajnú situáciu v zápase? Dajte nám o tom vedieť na futbalnet@sportnet.sk

Aj vy tvoríte obsah futbalnetu. Ďakujeme.

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články