Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Dostať sa na paralympiádu a mať medailu je dobrý pocit, tvrdí Rasťo Revúcky

Sportnet|Publikované 9. okt 2004 o 00:00

Rožňava - K úspešnému účinkovaniu slovenského paralympijského družstva v Aténach prispel svojím dielom aj stolný tenista z Vyšnej Slanej vozíčkar

Rasťo Revúcky. V kategórii jednotlivcom mu medaila ušla len tesne, ale všetko si vynahradil v družstvách, kde spolu s Jánom Riapošom získal striebornú medailu. V priebehu súťaže sa zápasoch stretol so silnými súpermi, medzi ktorými nechýbali ani hráči, ktorí sú v svetovom rebríčku vyššie. No jedinými, proti ktorým neuspel, boli reprezentačný kolega Ján Riapoš a dvaja Kórejčania.

Po príchode do Atén nebolo veľa času na oddych, pretože hneď na druhý deň sa začali tréningy. Program sa ešte viac nahustil, keď sa začal turnaj. Ako prvá bola na rade kategória jednotlivcov. Rasťo sa v skupine stretol s očakávanými súpermi. V úvodnom zápase sa stretol s Nemcom Gruenkemeyerom. Prvý zápas je dôležitý, tak som mal trocha obavy, lebo v posledných dvoch stretnutiach som s týmto súperom prehral. Dal som do toho všetko a vyhral som. Nemec mi ani veľmi neodporoval, priblížil Rasťo Revúcky a pokračoval, pred zápasom si na mňa veril, ale počas neho bolo vidieť, že sa začal báť. Ja som sa držal pokynov trénera a všetko bolo v poriadku. Nasledoval duel s Ruepom, s ktorým Revúcky prehral tri zápasy po sebe. To už bolo iné kafe. Pred zápasom mi povedal, že vyhrá a jeho a môj tréner sa stavili o pivo. Strašne si na mňa veril a o to viac bol potom sklamaný a nešťastný, pretože som ho vlastne vyradil z ďalších bojov. O víťazstvo v skupine sa Revúcky stretol s Kórejčanom Kim Gongom. S týmto súperom sa ešte na stoloch nestretol. Za vyrovnaného stavu 1:1 v treťom sete viedol slovenský reprezentant 10:6, ale nakoniec podľahol 10:12. Nedokázal som set dotiahnuť do víťazného konca, tam sa rozhodoval zápas. Ďalší set som sa snažil, ale súper mal psychicky navrch. Postup do štvrťfinále som si vybojoval a to bol základ.

Vo štvrťfinále sa stretol s Francúzom Molliensom. Zo všetkých to bol najprijateľnejší súper, pretože s ním ešte Revúcky neprehral. Každá séria sa raz skončí a tak som sa bál, aby ma nenačal práve na paralympiáde. Prvý set bol nervózny. Všetko som mu dával na raketu a prehral som. Potom mi tréner vysvetlil, kde robím chyby. Odrazilo sa to v druhom sete, ktorý som vyhral. V treťom sete sa mňa usmialo šťastie, keď Molliens viedol 10:6, ale otočil som to a vyhral som 12:10. V poslednom sete som ho už zložil, povedal Revúcky. Nasledovalo semifinále, v ktorom sa stretli obaja slovenskí reprezentanti. Medzi najlepšiu štvorku sa tak dostali len Slováci a Kórejčania, favorizovaní Francúzi vypadli. Vedeli sem, že medaila je istá. S Jánom Riapošom sa poznáme už niekoľko rokov. V prvom sete viedol Revúcky 9:8, ale nakoniec vyhral Riapoš. V druhom sete sa presadil Vyšnoslančan a po treťom sete viedol 2:1. Na konci setu sa mu však zlomila brzda. Vozík tým stratil stabilitu a Rasťo sa nemohol naplno venovať hre. Druhý vozík so sebou nemal. Bol to dôležitý zlom v zápase. Trocha som odišiel aj po psychickej stránke. Bol som tiež nervózny z toho, že som musel dávať pozor aj na koleso. Myslím si, že nebyť brzdy, tak by som vyhral, lebo som bol dobre rozbehnutý. Ale asi to tak malo byť, vysvetlil Revúcky.

V boji bronz čakal gemerského stolného tenistu druhý Kórejčan Kim Kjung. Prvé dve sety prehral, v treťom uspel a znížil na 1:2. V štvrtom som viedol 6:1. Tento stav som nevyužil, Neviem, čo sa stalo. Dva loptičky som zariskoval a nevyšli, súperovi padli svine a hneď bolo 6:7 pre neho, vysvetlil. Kórejčan si už víťazstvo nenechal ujsť. Dosť mi robil problém aj poťah na súperovej rakete. Bol som dosť sklamaný, boli aj slzy. Štvrté miesto je nepopulárne. Teraz s odstupom času si uvedomujem, že som štvrtý na svete. Je to pekný úspech. Možno som po medaile túžil priveľmi a to mi zväzovalo ruky.

Pred súťažou družstiev mali naši stolní tenisti jeden deň pauzu. Na nejakú zábavu nebol čas. Predchádzajúce dni sa striedali tréningy a zápasy. Prestávku som využil na relaxáciu. A tiež som býval na izbe s Jánom Riapošom, tak som bol pod dozorom, uviedol s úsmevom Revúcky.

V družstvách mali Slováci v skupine za súperov Fínsko, Argentínu a Kóreu. V prvom zápase s Fínskom vyhrali bez problémov 3:0. Po sklamaní zo štvrtého miesta som potreboval vyhrať. Hral som dobre. Potom prišiel zápas so slabším súperom Argentínou. Tí mali ťažšie postihnutie a nemali čím našim reprezentantom ublížiť. Bol to ľahký súper, ale tu som mal najväčšiu trému. Pravdepodobne sa na mňa zosypalo napätie posledných dní. Bol som bledý, trpel som nevoľnosťami, ale nakoniec som to zvládol, priblížil Revúcky. Zápas sa skončil jednoznačným výsledkom 3:0 pre Slovákov. Postup do semifinále mali istý, ale aj tak chcela slovenská dvojica posledná súpera v skupine Kóreu zdolať. V napínavom zápase im podľahli 2:3. Druhú skupinu vyhrali Francúzi a chceli revanš za prehry v jednotlivcoch.

Semifinálový súboj trval viac ako tri hodiny. V prvom zápase podľahol Riapoš Molliensovi, ktorému vychádzalo všetko. Potom Revúcky zdolal svetovú jedničku Bouryho. Nasledovala štvorhra, v ktorej im za stavu 1:1 na sety uštedrili Francúzi nepríjemnú prehru 0:11. Bol to nepríjemný stav, keď sme neuhrali ani jednu loptičku. Navzájom sme sa povzbudzovali a otočili sem to v náš prospech a vyhrali 3:2. Ťažký a vyčerpávajúci zápas zakončil Riapoš výhrou nad Bourym. Na druhý deň ich vo finále čakala Kórea, ktorá porazila Nemecko. Zápas s Kóreou bol super dramatický. V dlhých výmenách nikto nekazil. V súboji sme mali šestnásť setbalov a päť mečbalov, ktoré sme nevyužili. V prvom zápase podľahol Riapoš Kim Gongovi, potom Revúcky vrátil prehru z jednotlivcom Kim Kjungovi a vyrovnal na 1:1. Viedol som 2:0, potom som začal robiť somariny. Zahral som také lopty, ako som nemal a súper vyrovnal. V piatom sete som však strhol víťazstvo na svoju stranu. Znova sa rozhodovalo v štvorhre. Bola dosť o šťastí. Kórejčania nám dávali veľa prasiatok. Za stavu 2:2 sme prehrávali 7:10, vyrovnali sme na 10:10. Potom sme mali päť mečbalov, ale nakoniec vyhrala Kórea 16:14. V tomto sete som dostal žltú kartu, pretože som hodil raketu na stôl. V štvrtom zápase prehral Riapoš v piatom sete 10:12. Keby bol vyhral, tak by som išiel hrať piaty zápas. Možno víťazný pre nás možno pre nich, ale to sa nedozvieme.

Rasťo Revúcky si splnil hneď dve sny. Prvým bolo dostať sa na paralympiádu a druhým doniesť si medailu. Nebolo to však jednoduché. Bolo treba bojovať o každú loptičku. Stačilo podceniť jednu a hneď sa to vypomstilo. Prvá desiatka je tak vyrovnaná, že každý mohol vyhrať. Rozhodovalo to, ako komu vyšiel zápas, či mal šťastie. Najťažším bol súboj s Francúzskom o postup do finále v družstvách. Nechcel som druhýkrát hrať o tretie miesto. Vo finále sme chceli vyhrať a oplatiť Kórejčanom prehry. Mne sa to podarilo, keď som zdolal Kim Kjunga, s ktorým som prehral v boji o tretie miesto, Škoda, že to neprišlo skôr, povedal Revúcky a pokračoval, po zápase sme si navzájom vymenili tričká. Pretekári si menili tričká, dresy, odznaky, niektorí chceli aj vozíky. Prvé dve dni ma to bavilo, ale potom už nie. Svojmu trénerovi zo Žarnovice Ľubošovi Dobrotkovi, ktorý s nami necestoval som doniesol z Atén tričko. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorý ma podporovali, rodine, trénerom, kamarátom.

Do konca roka čaká úspešného stolného tenistu ešte záver vozíčkarskej ligy, majstrovstvá Slovenska v Ružomberku. Cez zimu bude hrať za stolnotenisové družstvo Žarnovice. Rasťo sa však už pozerá ďalej. Mojím hlavným cieľom je dostať sa na paralympiádu do Pekingu, ktorá bude o štyri roky, uzavrel Rasťo Revúcky.