Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Dopovať v Soči bude najťažšie v histórii, tvrdí šéf MOV

Olympiáda v Soči bude o pár týždňov. (Autor: TASR / AP)
SITA|21. nov 2013 o 10:56

Testy budú oveľa cielenejšie, zvýši sa ich počet pred súťažami, teda v čase, keď býva najviac pozitívnych nálezov," povedal prezident MOV Thomas Bach.

SOUL. Najhustejšiu sieť antidopingového programu sľubuje pred zimnými olympijskými hrami v Soči nový líder hnutia Thomas Bach. Dovolil si to tvrdiť napriek pochybnostiam o stave laboratória v Moskve.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) zopakoval známu skutočnosť o 57-percentnom náraste počtu testov pred začiatkom súťaží v porovnaní s Vancouverom 2010.

Testovať budú pred súťažami

"Môžeme jednoznačne povedať, že vzhľadom na kvantitu aj kvalitu kontrol budeme svedkami najprísnejšieho antidopingového programu v histórii olympijských hier. Testy budú oveľa cielenejšie, zvýši sa ich počet pred súťažami, teda v čase, keď býva najviac pozitívnych nálezov," povedal Bach na návšteve v Kórejskej republike, ktorej súčasťou je aj inšpekcia dejiska ZOH 2018 - Pjongčangu.

"S prácou, ktorú odviedol organizačný výbor, sme spokojní. Progres nás utvrdzuje v presvedčení, že to budú úspešné zimné olympijské hry," hodnotil Bach.

Svetová antidopingová agentúra (WADA) v nedeľu dočasne podmienečne pozastavila akreditáciu moskovskému laboratóriu, v ktorom sa majú testovať aj vzorky zo ZOH v Soči.

Rusi musia do 1. decembra demonštrovať, že pripravujú kvalitný manažérsky plán na zvýšenie dôveryhodnosti práce laboratória. Postupné kroky musia vykonať do 1. apríla 2014, inak im hrozí minimálne polročné pozastavenie akreditácie.

O 400 testov viac

Na účastníkov ZOH 2014 čaká 1269 predsúťažných testov, teda o 400 viac ako pred štyrmi rokmi vo Vancouveri, celkový počet kontrol stúpne o 300 na 2453.

"V boji proti dopingu musíme byť chytrejší a tvrdší ako na predchádzajúcich zimných olympijských hrách," vyhlásil Bach na minulotýždňovej Svetovej konferencii o dopingu v športe v Johannesburgu.

Súvisiace články