Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Dopingové prípady v Aténach - prehľad

SITA|30. aug 2004 o 10:17

ATÉNY 30. augusta (SITA) - Dopingové prípady súvisiace s olympijskými hrami v Aténach - prehľad:


30. júla - začiatok dopingových testov v súvislosti s olympijskými hrami

9. augusta - Dvaja hráči gréckeho olympijského tímu mali pozitívny dopingový test. Išlo o Andrewa Jamesa Bracka a Dereka Nicholsona. Obaja bejzbalisti pochádzajú z USA, ale majú grécke občianstvo. Bracka testovali pozitívne na stanozolol, Nicholsona na diuretikum hydrochlorotiazid.

11. augusta - Kenského boxera Davida Munyasiho vylúčili z olympijských hier po pozitívnom teste na katin, stimulant podobný efedrínu.

12. augusta - Grécky olympijský výbor potvrdil, že olympijský víťaz z roku 2000 na 200 m Konstantinos Kenteris a Ekaterini Thanouová, strieborná zo Sydney na 100 m, sa vyhli dopingovému testu.

12. augusta - Španielsku cyklistku Janet Puiggrosovú-Mirandovú vylúčili z OH po pozitívnom dopingovom náleze na erythropoietin (EPO), ktorý mala 17. júla po národnom šampionáte v Candanchu v severnom Španielsku.

13. augusta - Írsky bežec Cathal Lombard dostal dvojročný dištanc za pozitívny test na EPO. Dvadsaťosemročný Ír mal v Aténach bežať 5000 a 10 000 m.

15. augusta - Slovenský rekordér vo vrhu guľou Milan Haborák mal 17. júla na mítingu v Madride pozitívny dopingový test na látku z kategórie peptidických hormónov (hCG) a musel predčasne opustiť slovenskú výpravu.

18. augusta - Kenteris a Thanouová sa odhlásili z olympijských hier.

18. augusta - Majsterka sveta na 100 m Torri Edwardsová neuspela so svojim odvolaním na Športovom arbitrážnom súde proti dvojročnému trestu za doping. Edwardsovú testovali na stimulant niketamid na aprílovom mítingu vo Fort-de-France.

19. augusta - Šesť vzpieračov vylúčili z OH po pozitívnych dopingových testoch. Išlo o Indku Sanamachu Chanuovú, Viktora Cisleana z Moldavska, Zoltána Kecskása z Maďarska, Sule Sahbazovú z Turecka, Pratimu

Kumariovú z Indie a Wafu Ammouriovú z Maroka.

20. augusta - Guliarka Oľga Ščukinová z Uzbekistanu bola pozitívne testovaná na clenbuterol.

21. augusta - Ruskú vzpieračku Albinu Chomičovú vylúčili z OH po pozitívnom dopingovom teste. Majsterka sveta 2004 v superťažkej kategórii bola favoritkou súťaže nad 75 kg.

22. augusta - Grék Leonidas Sabanis, bronzový zo súťaže vzpieračov do 62 kg, mal pozitívny dopingový nález na testosterón a musel vrátiť medailu.

22. augusta - Víťazka súťaže vo vrhu guľou Irina Koržanenková mala pozitívny dopingový test na stanozolol. Hrozí jej doživotný dištanc, keďže ju prichytili už v roku 1999 na halových MS.

23. augusta - Koržanenková musela vrátiť zlatú medailu a vylúčili ju z olympijských hier.

24. augusta - Maďar Róbert Fazekas, ktorý vyhral súťaž v hode diskom, odovzdal menšie množstvo vzorky ako stanovujú pravidlá a o 3.00 h z dopingovej kontroly odišiel. MOV mu odobral zlatú medailu a vylúčil ho z hier.

24. augusta - Bieloruský výškar Alexej Lesničij mal pozitívny nález po kvalifikácii na clenbuterol.

26. augusta - Maďarský vzpierač Zoltán Kovács nedokázal po súťaži do 105 kg odovzdať na dopingovej skúške potrebné množstvo moču a vylúčili ho z hier.

26. augusta - Členka ukrajinskej párovej štvorky, veslárka Olena Olefirenková mala pozitívny dopingový test na stimulant. Ukrajinská posádka prišla o bronz.

27. augusta - Ruský bežec na 400 m Anton Galkin mal pozitívny nález na anabolické steroidy. Rus neprešiel dopingovou kontrolou po semifinálovom behu 21. augusta.

27. augusta - Maďarský vzpierač Ferenc Gyurkovics, ktorý v kategórii do 105 kg získal striebornú medailu, neprešiel dopingovým testom. V jeho A-vzorke objavili stopy po anabolických steroidoch a potvrdila to o deň neskôr aj analýza B-vzorky.

28. augusta - Portorická reprezentantka v zápasení Mabel Fonsecová, ktorá v kategórii do 55 kg obsadila na OH v Aténach 5. miesto, mala pozitívny dopingový test na anabolický steroid.

29. augusta - Bronzová medailistka z bodovacích pretekov jednotlivkýň v dráhovej cyklistike Maria Luise Calleová-Williamsová z Kolumbie mala pozitívny test na zakázaný stimulant heptaminol a prišla o medailu.

29. augusta - Svetové tlačové agentúry informovali, že MOV odobral zlatú medailu maďarskému kladivárovi Adriánovi Annusovi. Dôvodom odobratia medaily bolo odmietnutie dodatočného dopingového testu. Annus, ktorý mal hneď po súťaži negatívny dopingový test, sa v piatok na výzvu MOV nedostavil do 16.00 h na ďalšiu dopingovú skúšku na maďarsko-rakúskom hraničnom priechode Búcsú - Schachendorf, kde na neho čakali rakúski komisári poverení Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA).


Súvisiace články