Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Donovaly sú podľa Gašparoviča billboardom Slovenska

Preteky severských plemien prilákali na Donovaly množstvo divákov. (Autor: FOTO SME – JÁN KROŠLÁK)
Daniel Vražda|Publikované 4. feb 2007 o 23:00

Donovaly boli počas víkendu plné ľudí, mašérov, psov, politikov a snehu.

DONOVALY. Zimné lyžiarske stredisko a preteky severských plemien si prišli pozrieť tisícky ľudí. Parkoviská boli preplnené a niekoľkokilometrové kolóny zaparkovaných áut sa tiahli cestou dolu Donovalmi. Medzi pretekármi sa objavil prezident Ivan Gašparovič aj ministri financií a obrany Ján Počiatek a Františekom Kašický. Ministrova manželska pre nízky tlak stratila vedomie a ošetrovali ju v nemocnici.

„Donovaly sú známe aj vo svete a prezentujú Slovensko. Dôležité je to najmä dnes, keď hovoríme o propagácii turizmu a dokonca aj o ministerstve. Myslím si, že takéto preteky sú veľkým billboardom Slovenska,“ vyhlásil prezident.

Preteky psích záprahov s nočnou etapou, na ktorých si zajazdilo takmer 50 pretekárov, dopadli dobre aj napriek sobotňajšiemu hustému sneženiu a slabej viditeľnosti. Ruská pretekárka dokonca zvládla nočnú etapu bez baterky, pre problémy so psami však neskôr odstúpila.

Problémy mala aj slovenská mašérka, ktorej sa na trati zlomili sánky a dobehla pešo, a ďalšej pretekárke trošku ušli psy.

Strava pre jedného pretekárskeho psa stojí mesačne okolo tritisíc korún, takže záprah so štyrmi až šiestimi psami vyjde na približne 12 korún. Cenu špičkového vytrénovaného psa odhadujú pretekári na 70- a viac tisíc korún. Iba tréningová letná štvorkolka, ktorú ťahajú, stojí okolo 20-tisíc korún.

Najlepšie záprahy dosahujú v ideálnych podmienkach na rovine aj viac ako 30-kilometrovú rýchlosť.

V tomto roku došlo na Slovensku k rapídnemu poklesu počtu mašérov, z vlaňajších 200 zostala už iba takmer tretina. Napríklad Česko registruje asi 900 a Francúzsko okolo päťtisíc mašérov.

Autor: Daniel Vražda

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.