Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Domov! Do špičky nepatríme

A. Sekera a P. Čajánek z Česka pred brankárom J. Lašákom v stretnutí medzi Slovenskom a Českom. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 3. máj 2009 o 22:00

Jaromír Jágr sa na rozcvičke pred zápasom zvyčajne nespotí. Ak sa na ňu vôbec vyberie, vystrelí dva puky a o pár sekúnd zíde z ľadu. Namiesto veľkých slov v kľúčovom zápase vybehol v sobotu na Slovákov dvoma gólmi za desať minút. Určil, kto bude v hre mač

ka a kto myš.

KLOTEN. Základný cieľ, ktorým bol postup do štvrťfinále, zverenci Jána Filca nesplnili.

Tím iba v kabíne

Po dnešnom poslednom zápase osemfinálovej skupiny proti Nórsku letí hokejový tím domov s hanbou. "Strašné, niečo podobné som nezažil. Nečudujem sa, že fanúšikovia nám prehru s Českom neodpustia. Katastrofa. Ukázala sa nepríjemná pravda, tímom sme boli iba v kabíne, nie na ľade," povedal Michal Handzuš.
S výnimkou vlaňajška, keď na MS v Kanade sa národný tím pod vedením Júliusa Šuplera po poslednom mieste v základnej skupine musel zachraňovať v baráži so Slovinskom, sa nášmu tímu od roku 2000 prvýkrát stalo, že nepostúpil do štvrťfinále. Na komforte, že zo šesťčlennej osemfinálovej skupiny postupujú prvé štyri mužstvá, sme si v minulosti s obľubou hoveli. Vo Švajčiarsku sa hokejistom podarilo zahatať vlastnými hlúposťami aj širokánsku cestu do play- off, ktorá je výsledkom úsilia Medzinárodnej hokejovej federácie udržať v hre čo najviac tímov najdhší možný čas a s tým aj záber sponzorov. "Je to debakel. Nemôžeme takto hrať. Pomaly sme korčuľovali a Čechom sme toho dovolili až príliš. Z našej strany to bolo veľmi zlé. Takto hrať nemôžeme. Proti Česku sme chceli hrať otvorený hokej. Do niečoho takého sme sa však nemali púšťať, pretože Česko má vynikajúcich hráčov. Neplnili sme to, čo sme si povedali a takto to dopadlo. Je to zatiaľ najväčšia potupa v mojom hokejovom živote," priznal Ladislav Nagy.

Kedy trafíme späť?

Vo Švajčiarsku sa objektívne ťažko dalo čakať iné. Ofenzívna i defenzívna fáza slovenskej hry sa prepadla na krajne negatívnu úroveň. Kapitán Ľuboš Bartečko je v súčasnom tíme na MS v Klotene jedným zo siedmich pamätníkov zlatého triumfu v Göteborgu 2002: "Najviac nám chýbali strelci ako Gáborík, Demitra, Zedník alebo Pálffy. Konečný výsledok by bol určite iný." Trpko-komický, ale výstižný ostane v slovenských fanúšikoch obrázok z 38. minúty sobotňajšieho zápasu. Po ôsmom góle Patrika Eliáša, ktorý nastúpil na ľad rovno z letiska, sa slovenský útočník Tomáš Surový v 38. minúte riešil svoju frustráciu tak nešťastne, že namiesto žŕdky trafil hokejkou do hlavy vlastného brankára Jaroslav Haláka. Kým celý náš tím trafí späť so svetovej špičky, môže trvať dlhšie než si dnes možno pripúšťame.

Česko - Slovensko 8:0 (4:0, 4:0, 0:0)

KLOTEN. Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v sobotňajšom zápase na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku v kvalifikačnej F-skupine v Klotene s Českom vysoko 0:8. Slováci tak utrpeli najvyššiu prehru v novodobej histórii. Tými doteraz najvyššími boli sedemgólové debakle od USA (2:9) a Česka (dvakrát 0:7). Česi mali počas celého zápasu nielen územnú, ale aj streleckú prevahu, iba v treťom dejstve dokázali Slováci ako-tak držať krok so svojím súperom. Český tím mohol zvíťaziť aj výraznejším rozdielom, ale dva puky skončili na žrdi slovenskej bránky a viacero šancí zneškodnil brankár Lašák i jeho náhradník Halák. Slováci výrazne zaostávali za svojím piatkovým výkonom proti Fínsku. Chýbala im potrebná rýchlosť, neboli vôbec nebezpeční. V prvej polovici zápasu nemali ani jednu veľkú šancu a Štěpánka v českej bránke preverili až v III. tretine.

Slovenský tím vstúpil do duelu ustráchane. Česko mohlo otvoriť skóre hneď v prvej presilovke, ale Lašákovi pomohla žrď. Po druhýkrát zazvonila konštrukcia Lašákovej bránky v 6. min. po strele Červenku, ale o minútu už slovenský gólman kapituloval. Po prihrávke Rachůnka poslal puk do odkrytej bránky Jágr. Vzápätí Lašák čaroval po strele Vašíčka. V 10. min. dosiahol svoj druhý gól v zápase Jágr, keď našiel voľnú medzeru medzi Lašákom a jeho pravou žŕdkou a poslal cez ňu puk do bránky. V 13. min. využil presilovku o dvoch korčuliarov Blaťák, keď od modrej prestrelil bezmocného Lašáka. Tréner Filc si vybral oddychový čas, ale ani po ňom sa obraz hry nezmenil a Česi mali drvivú prevahu. Ešte pred prvou prestávkou upravil na 4:0 pre Česko Červenka a so slovenským tímom to vyzeralo zle-nedobre.

Ani v druhej časti sa obraz hry nezmenil. Česi boli vo všetkých ukazovateľoch lepším tímom a nemilosrdne trestali každú chybu súpera. V 26. min. sa po neúspešnej presilovke dostal po vyšachovaní slovenskej obrany k puku Kotalík a pohodlne zasunul puk za Lašáka. V 30. min. zvýšil už na 6:0 svojím druhým gólom v zápase Červenka a keď o minútu neskôr inkasoval Lašák z hokejky Milana Michálka, odkorčuľoval na striedačku a jeho miesto zaujal Jaroslav Halák. To už v hľadisku znelo "deset, deset". V 34. min. sa aj český tréner rozhodol vymeniť brankára, "unudeného" Pruseka nahradil mladučký Štěpánek. O nemohúcnosti slovenského mužstva svedčí aj skutočnosť, že počas prvej presilovky v zápase pri vylúčení Poláka bol nebezpečnejší súper. Na 8:0 zvyšoval v 38. min. nový muž na českej súpiske Patrik Eliáš.

Až v úvode tretej dvadsaťminútovky sa Slováci dokázali usadiť v útočnom pásme, ale vyťažili z toho iba jedinú strelu, s ktorou Štěpánek nemal veľké starosti. Neskôr to skúšali aj Surový s Marcelom Hossom, ale ani im sa puk do českej bránky dostať nepodarilo. V 50. min. pohrozil Bartečko, ale jeho strelecký pokus skončil na hornej žŕdke Štěpánkovej svätyne.