Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Dominik si skrátka rád dlho zahrá

Sportnet|20. jan 2006 o 00:00

Dva zápasy - 10 setov. Na grandslamovom turnaji, ako je Australian Open, sa ani nedá hrať dlhšie. Dominik Hrbatý si však rád zapinká. Prečo by mal skončiť zápas za pol druha hodiny, keď si ešte môže zahrať? Ale vážne: v kariére má po včerajšom melbournsk

Dva zápasy - 10 setov. Na grandslamovom turnaji, ako je Australian Open, sa ani nedá hrať dlhšie. Dominik Hrbatý si však rád zapinká. Prečo by mal skončiť zápas za pol druha hodiny, keď si ešte môže zahrať? Ale vážne: v kariére má po včerajšom melbournskom štvorhodinovom maratóne s Normanom päťsetovú bilanciu 15:7. Z toho dosiahol skóre 4:5 v prvých rokoch 1997 - 99, odvtedy ho má 11:2, na Australian Open 5:0 a jediní hráči, čo ho v piatich setoch ukonali, boli Srichaphan na tráve a Tipsarevič na antuke.

Po tortúre v horúčave s Normanom sme sa ho opýtali, či ešte nemá tenisu dosť.

"Nikdy ho nemám dosť. Milujem tenis a som zvyknutý na takú záťaž. Doma často trénujem denne štyri hodiny, takže mi to nerobilo problém."

Zápas s pokročilým belgickým tridsiatnikom sa však dal vyhrať bez straty. Čo sa stalo za stavu 4:3 pri podaní v 3. sete?

"Aj ja by som uprednostnil postup v troch setoch, no niekedy je to ťažké. Norman sa v treťom sete uvoľnil, riskoval, zatĺkal lopty aj na returne, tlačil sa cez môj bekhend. Dnes som urobil nejaké chyby. Začalo mu to tam padať a odrazu bolo veľmi ťažké zlomiť mu podanie. Premenil som iba 8 z 31 brejkbalov a niekedy som mal problém udržať si vlastné podanie, najmä prvé mi dnes nešlo. Dobre zasahoval na sieti, je dlhý, nebolo ľahké ho obhodiť."

Nepripúšťali ste si možnosť prehry v 5. sete, keď stál dve lopty od úspechu?

"Veril som si, videl som, že má problém s kondíciou. Za stavu 6:7 si vzal taktický čas na ošetrenie. Fyzička je moja najväčšia zbraň. Často doženiem súperov do kŕčov a bolo len otázkou času, kedy konečne premením brejkbaly. Pravda, za stavu 5:6 či 7:8 mi nebolo všetko jedno. Každému hráčovi preletí hlavou myšlienka, že môže prehrať."

Po celý zápas ste nemenili rytmus hry, neskracovali, nevyháňali ho rotáciou von z dvorca, nebolo by to účinné?

"S jeho spôsobom hry sa nedalo dostať do rytmu a veľa vymyslieť. Nedával šance na výmeny, boli to samé delovky. Prekvapil ma aj tým, že na svoj vek vyzeral na začiatku 5. setu ešte dosť sviežo."

Ste spokojný so svojím herným prejavom? Bolo to lepšie než s Marachom?

"O trochu áno. V takom dlhom zápase 43 chýb, to nie je na mňa veľa, dokonca som mal oveľa viac víťazných úderov, takže v tomto smere som spokojný."

Desať setov vám muselo ubrať zo síl, nebudú vám chýbať proti Rusovi?

"Už som si s ním zažartoval pri masáži. Povedal som mu, že v sobotu bude znovu horúco a nech sa nachystá na ďalších päť setov. Raz som s ním hral, nebude to jednoduché, je v skvelej forme, budem musieť zabrať. Hrá nepríjemne, slušne podáva, dáva taký španielsky forhend a nič zadarmo. Mám deň voľna, hrám iba s Mišom Mertiňákom štvorhru na dva víťazné sety, takže by som sa mal zregenerovať."

Súvisiace články