Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Dominik Hrbatý by dnes rád chytil úvodný žreb

Sportnet|Publikované 18. sep 2002 o 22:00

Prešov - Slávnostné žrebovanie barážového zápasu o udržanie vo Svetovej skupine Davis Cupu medzi Slovenskom a Rumunskom sa uskutoční dnes o 11.hodine

v hoteli Dukla. Mená slovenských hráčov, ktorí budú reprezentovať, si Miloš Mečíř tradične ponechá do poslednej možnej chvíle. Aj to, kto z pätice Hrbatý, Kučera, Krošlák, Beck a Švarc tím opustí. Viacmenej isté je však jedno meno a jeden post: v pozícii slovenskej jednotky bude určite Dominik Hrbatý (na obr.).

Ten sa naposledy predstavil na turnaji v brazílskej Bahii, kde vypadol vo štvrťfinále s Argentínčanom Coriom. "Hralo sa mi celkom dobre. V priebehu turnaja mi narastala forma, zo zápasu na zápas som hral lepšie," hovorí rodák z Bratislavy, ktorý sa do Prešova presúval po trase Bahia - Salvador - Sao Paulo - Miláno - Viedeň. V 1. kole zdola Hrbatý Nemca Maximiliana Abela 7:6 (4), 6:3, v 2. kole Briana Vahalyho z USA po výsledku 4:6, 6:2, 6:2. Guillermo Coria už bol nad jeho sily, Argentínčan zvíťazil 6:2, 6:4. "Myslím, že to bol zápas na veľmi vysokej úrovni, s tvrdými a dlhými výmenami. Zápas rozhodol vo svoj prospech možno tým, že lepšie servoval. Celkovo som však spokojný, myslím, že som hral lepšie ako na US Open." Tu Hrbatý najprv v tvrdej päťsetovej bitke zdolal Chorváta Ančica, potom si na nepriaznivú bilanciu s ním zaspomínal Rus Kafeľnikov (jasných 3:6, 1:6, 1:6), v treťom kole ho v štyroch setoch zastavil v tomto roku solídne hrajúci Bielorus Mirnyj, ktorý ukazuje, že ovláda i single.

V minulom roku hral pred DC Hrbatý na turnaji v Taškente. "Bahiu som uprednostnil preto, lebo som tam bol nasadený. V Taškente by som v pavúku nasadený nebol. Keď ste nasadený, je to trochu výhoda, človek nemusí chytiť takých dobrých hráčov ako Coria či Kuerten v 1. či 2. kole."

V Prešove si Dominik Hrbatý zvykal na taraflex. "Myslím, že tá forma bude ešte lepšia ako v Bahii."

Centrum Šariša ako dejisko DC vraj presadzoval Dominik Hrbatý - začuli sme... "Je to vždy rozhodnutie celého tímu. Všetci sa musíme zhodnúť, všetci musia povedať áno alebo nie, podľa toho sa rozhodujeme čo a kde."

Rumunských hráčov naši poznajú, aj keď to platí i v opačnom garde. Čo sa dá od Rumunov čakať? "Ja som hral doteraz ešte len s Pavelom, s ostatnými som nemal príležitosť stretnúť sa. Sú to dobrí hráči, Pavel je v dvadsiatke najlepších na svete, v tomto roku síce nie je až taký dobrý, ako v minulom, ale je to výborný a nepríjemný hráč. Má veľmi dobrú ruku, čo však platí pre všetkých Rumunov, majú cit pre hru. Myslím si, že pokiaľ podáme svoje najlepšie výkony, tak máme veľkú šancu Rumunov poraziť. Máme totiž taký štýl hry, ktorý im až tak nesedí," dodáva Dominik Hrbatý, ktorého bilancia s Pavelom je aktívna, 3:1.

Andrei Pavel i Rumuni sú známi tým, že im sedí akýkokoľvek povrch, práve Pavel je však o niečo istejší na antuke. "Tým, že Rumuni majú dobrú ruku, sú dobrí na každom povrchu. My sme taraflex vybrali preto, že sa nám na ňom darí, vyhrali sme na ňom pár daviscupových stretnutí. Hráme na ňom všetci dobre. Bol to taký výber z nášho pohľadu, aby sme sa všetci hráči ´stretli´. Antuka až tak nevyhovuje Karolovi, mne zas nevyhovuje veľmi rýchly povrch... Takže sme hľadali niečo medzi tým, na čom hráme všetci dobre."

Zajtra zápas začne úvodnými dvojhrami o 15.hodine, po nich nasledujú druhé dvojhry, pričom proti sebe nastúpia jednotky proti dvojkám oboch tímov. Sobotňajšia štvorhra začína o 14.10 hod., nedeľňajší program úvodnou dvojhrou (obrátené garde, jednotka proti jednotke, dvojka proti dvojka, aj keď zmeny v obsadení nie sú vylúčené) o 14.hodine. Dominik Hrbatý sa už v minulosti párkrát vyjadroval, že osobne radšej začína. "Mne je to jedno. Radšej by som však predsa začínal, v minulosti som väčšinou úvodné zápasy vyhral a potom sa i Karolovi lepšie hrá, keď je stav 1:0, ako keď je 0:1, keď musí vyhrať... Lepšie je, keď je po prvom dni maximálne 1:1, ešte lepšie 2:0 pre nás. Jednoducho, je dosť dôležité dobre začať."

Dominik Hrbatý spomenul, že Karolovi sa bude hrať lepšie - aj dnes pôjde o to, ktorému Karolovi. "Kučerovi," reaguje Hrbatý. Tomu však začína na päty šliapať iný Karol, Karol Beck. "Myslím, že sa zlepšil, za posledný rok urobil veľký pokrok. Má veľký talent, môže sa dostať do päťdesiatky a pokiaľ (...pauza, ostatní kričia na Becka, aby zaliezol do šatne a nepočúval) bude poctivo (dôraz na slovo poctivo, Beck totiž opäť otŕča uši) trénovať, veď i za posledné dva mesiace sa zlepšil a dokáže ešte pridať, tak môže hrať vrcholový tenis, zarobiť veľké peniaze a môže byť u nás známou športovou osobnosťou," dodáva Dominik Hrbatý s krátkou odpoveďou na našu otázku o urovnaní vzťahových problémov s Karolom Kučerom: "Ja som vzťahové problémy nikdy nemal. Ani som nemusel nič zažehnávať. Všetko sa vyriešilo na jeseň. Z môjho pohľadu som v pohode a tu do Prešova som sa tešil."

Na záver: duel Slovensko - Rumunsko sa bude hrať v prešovskej Mestskej športovej hale, jej kapacita na tento zápas bude 3 300 divákov. Lístky na zápas sú v predaji v pobočkách stávkovej kancelárie Terno, aj v Prešove, aj v Košiciach a priamo v Mestskej športovej hale v Prešove. Cena je 300 korún za deň dvojhry, 150 korún počas sobotňajšej štvorhry. Hodnota lístka na všetky tri dni je 600 korún. Porovnanie s inými cenami lístkov: zápas Veľká Británia - Thajsko - ceny lístkov prvý a tretí deň 24 libier, na štvorhru libier, možnosť zľavneného trojdňového lístka za 48 libier. Fínsko - Holandsko: prvý a tretí deň stoja zhodne 20 eúr, sobotňajšia štvorhra 15 eúr, trojdňová zlacnená vstupenka 45 eúr. Austrália - India: trojdňový lístok má hodnotu 130 austrálskych dolárov. Nemecko - Venezuela, lístky majú kvalitatívne hladiny, stoja od 50 do 190 eúr.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.