Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Dominik dnes v osemfinále s Davydenkom

Sportnet|Publikované 22. jan 2006 o 23:00

Dominik Hrbatý dokazuje v Melbourne, prečo bol naším športovcom roka. Aj ...

Dominik Hrbatý.

FOTO - SITA/AP

Z Melbourne od nášho spolupracovníka ANDREJA BUČKADominik Hrbatý dokazuje v Melbourne, prečo bol naším športovcom roka. Aj keď sa mu vždy nedarí, alebo je súper priťažký, vždy vytasí zbrane, ktoré zdobia svetových hráčov - atletickosť, nepoddajnosť, srdce, charakter. Takto v sobotu vyhral v 3. kole 94. tenisových majstrovstiev Austrálie nad Rusom Andrejevom, keď v piatom sete prehrával 1:4 a 30:40. Otočil skóre a dnes po druhej nadránom SEČ nastúpil v Aréne Roda Lavera proti turnajovej päťke Davydenkovi.

Žiaľ, Daniela Hantuchová svoje osemfinále už prehrala. Včera podľahla svetovej štvorke Šarapovovej, keď neudržala sľubný náskok ani v jednom sete. Senzáciou nedele bolo vyradenie posledného Američana vo dvojhre Roddicka, ktorý ostal na rakete jediného grandslamového Cyperčana v histórii. Po celý víkend sa hralo na vonkajších dvorcoch iba v noci, lebo cez deň namerali v sobotu 40 a včera 43 stupňov v tieni. Jedine Hrbatého a Andrejeva nechali škvariť sa na dvorci Margaret Courtovej, lebo podľa pravidla mali v čase rozhodnutia o zavretí strechy v arénach už rozohraný zápas. Obeťou horúčavy sa stala 16-ročná Krajíčková, keď odpadla a skrečovala 3. kolo s Mauresmovou ešte pred zatiahnutím strechy.

Hrbatý (12) - Andrejev (23) 1:6, 6:4, 6:3, 2:6, 6:4 za 211 minút

Esá 11:12, dvojchyby 5:6, nevynútené chyby 63:72, víťazné údery 32:47, body spolu 159:160. Ďalšia tortúra Bratislavčana sa začala rýchlou stratou setu, keď sa na ňom prejavila únava a pomalosť po dvoch ťažkých kolách. Rus šikovne podával, ťažil z jedovatého španielskeho forhendu a chýb súpera. V 2. sete sa po dlhších výmenách začala karta obracať, Andrejevovi oťaželi nohy a určite ho zdemoralizoval aj piaty gem, v ktorom Dominikovi stačili iba 4 údery - všetky esá. Rýchlosť mali 217, 200, 212 a 206 km/h!

Ruský talent sa chodil medzi fiftínmi napiť, utierať, oddychovať, veď medzi Moskvou a Melbournom bol v sobotu rozdiel 70 stupňov. Hrbatý hladko získal aj 3. set a Andrejev si vybral prestávku. Sviežejší sa vrátil s rovnakým elánom ako v úvode a vyhral nasledujúcich desať z 13 gemov. V piatom sete viedol 4:1 a 40:30 (brejkbal), potom 4:2 a 30:0 pri podaní, no čoraz viac zmorený sa nevládal za loptou ani pohnúť, a tak Dominikovi stačilo na mečbal iba prehodiť podanie cez sieť.

Hantuchová (17) - Šarapovová (4) 4:6, 4:6 za 97 minút

Esá 3:3, dvojchyby 2:2, nevynútené chyby 22:16, víťazné údery 16:25. Daniela viedla v prvom sete 2:0 a v druhom 3:0, no nedotiahla úsilie do víťazstva. Škoda, lebo včera bola príležitosť prekvapiť po S. Williamsovej aj ďalšiu bývalú svetovú jednotku. Od tretieho gemu začala Ruska úradovať, búšiť, vrieskať a stonať, no najmä tlačiť razanciou v dlhších výmenách.

Slovenka si prehrala podanie v piatom geme, v ktorom za stavu 40:30 urobila dvojchybu, a potom za ovácií publika troma superreturnami v 8. hre vyrovnala z 2:4 na 4:4. Znovu stratila podanie, ale v desiatej hre viedla 30:0 a 40:30. Vtedy rozhodcovia uznali Ruske eso, ktoré Jastrabie oko ukázalo ďaleko v aute.

V druhom sete Bratislavčanka pokračovala v aktívnej hre, viedla 3:0, no za stavu 3:1 znovu stratila podanie troma pokazenými forhendmi po krátkych returnoch. Za stavu 3:2 sa nechala ošetriť (natiahnutý ľavý stehenný sval), a hoci tvrdým podaním ešte raz viedla 4:3, bolo to z jej strany všetko. Šarapovová premenila tretí mečbal a dosť odvážnymi gestami na hranici slušnosti oslavovala.

Po zápase priznala aj kvality súperky: ,,Daniela výborne returnovala, na niektoré údery som vôbec nemala odpoveď a sústredila sa len na ďalšiu loptu. Nebolo jasné, či vôbec v Melbourne nastúpim, a teraz som vo štvrťfinále, takže som s hrou spokojná. Dobre, že zavreli arénu, taký deň som ešte v živote nezažila, na slnku to bolo brutálne."

V ostatných zápasoch zaujalo 48. víťazstvo Federera na betóne za sebou (absolútny rekord, už o 14 pred Samprasom), hladký postup favoritiek vrátane Hingisovej (Schiavoneová dosiahla 12:0 nad Sanchezovou) a prvé osemfinále v kariére 16-ročnej Vaidišovej. Vo štvorhrách vypadol pár Hrbatý - Mertiňák, ale v osemfinále je Hantuchová so Sugijamovou. Dnes vstúpia do súťaže aj juniori.

Známe mužské štvrťfinálové dvojice: Baghdatis - Ľjubičič, Santoro - Nalbandian, osemfinále: Federer - Haas, Hrbatý - Davydenko, Chela - Kiefer, Mathieu - Grosjean. Ženské štvrťfinále: Davenportová - Hardennová, Šarapovová - Petrovová, osemfinále: Schnyderová - Myskinová, Vaidišová - Mauresmová, Hingisová - Stosurová, Schiavoneová - Clijstersová.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.