Sobota, 31. júla, 2021Meniny má Ignác

Dominátor ako Ivan Hrozný

Sportnet|23. jan 2006 o 00:00

Slovenský tenis mal v osemfinále dvojhry úvodného grandslamového turnaja Australian Open v Melbourne dvojnásobné zastúpenie. K Daniele Hantuchovej sa v sobotu pridal dvanásty nasadený Dominik Hrbatý, ktorý v 3. kole zdolal v úmornej horúčave Rusa Igora ..

FOTO - TASR/AP

Slovenský tenis mal v osemfinále dvojhry úvodného grandslamového turnaja Australian Open v Melbourne dvojnásobné zastúpenie. K Daniele Hantuchovej sa v sobotu pridal dvanásty nasadený Dominik Hrbatý, ktorý v 3. kole zdolal v úmornej horúčave Rusa Igora Andrejeva za 211 minút 1:6, 6:4, 6:3, 2:6, 6:4. Bratislavčan do tretice uštval svojho súpera v piatich setoch.

Hrbatý sa ešte v juniorskom veku chcel podobať Ivanovi Lendlovi. Ostravský rodák bol známy maximalista, drel, trénoval a šiel úporne za cieľom. Lendl si veľa namiesto talentu musel nacvičiť. Naša jednotka sa mu tak trochu podobá. Patrí medzi unikátnych hráčov, ktorých treba nasilu ťahať z dvorca, čo ženú trénerov do práce, namiesto, aby to bolo opačne.

,,Nemôžem si ani ľahnúť na pláži na pol hodiny na dovolenke. Už som nesvoj. Aj mimo tenisu musím voľačo robiť - alebo sa lyžovať, bicyklovať, potápať, plávať, či hrať hokej. Moje telo neznesie ničnerobenie," povedal v Melbourne Dominátor II., lebo originálne meno predsa len patrí českému hokejovému brankárovi Hašekovi. Lendla prezývali Ivan Hrozný. Keď súperi zbadali jeho meno vedľa svojho v pavúku, zalamovali rukami, neradi ho videli. Nič nedal zadarmo a drvil, unavoval, vyraďoval. ,,Podobný je Dominik," povedal nám na Australian Open Moskovčan Igor Andrejev po nešťastnej prehre v 3. kole s naším maratóncom. ,,Keď vám ho vyžrebujú a vidíte predpoveď s horúčavami, nie je vám všetko jedno. Nemám sa na čo vyhovárať, nebol som pripravený na také podmienky, prvý raz v živote som hral v takej neznesiteľnej páľave. Nemal som šťavu ani udrieť do lopty. Hrbatý si stopercentne zaslúžil víťazstvo, myslel na všetko. Darmo som viedol 4:1 a 40:30 v piatom sete. Neprehral som, že by som sa bol zľakol. Ten brejk a náskok ma stál v dlhých gemoch veľa síl a žiadne som už skrátka nemal."

Lendl prvý nosieval v Austrálii čapicu s krytím krku - legionárku. Vysmievali sa mu. Aj po tridsiatke v Melbourne však vládal a vyhrával. Hrbatý sa stal vlani v New Yorku, ale aj teraz na južnej pologuli terčom posmeškov (okrem médií aj od Agassiho i Hewitta) za svoje ružové tričko s dvoma dierami na chrbte. ,,Nech sa smejú, ale každá maličkosť môže pomôcť. Tie diery odvzdušňujú a mierne schladzujú v páľave," bránil sa v sobotu v Aréne Roda Lavera železný muž. ,,Raz, keď skončím kariéru, vydám knihu alebo prezradím mladým triky, ako treba šetriť silami na dvorci a použiť ich v správnej chvíli."

V austrálskom pekle a kotle sa stal Dominik už Terminátorom, jeho súperi odpadávajú, krútia hlavami a čudovali sa aj odborníci, veď náš hráč šiel o pár hodín na dvorec znovu na 100 minút štvorhry s Mertiňákom: ,,Som už skoro na dne, aj ja mám svoj limit, ale kým nevraciam, nepadám do kŕčov a vládzem, tak ešte sú nejaké rezervy. Testoval som organizmus až na hranicu. Už v úvode zápasu s Andrejevom som bol unavený po dvoch kolách a začal som pomaly. Nepopieram, mal som aj trochu šťastia, na ten brejkbal na 1:5 v piatom sete som vypálil druhé podanie a chcel som ho udržať. Podarilo sa a za stavu 2:4 to už bolo veselšie. Bol to jeden z mojich najťažších zápasov v živote. Ktovie, či teraz prežijem 4. kolo s Davydenkom. A recept na regeneráciu? Trochu masáže, strečingu, 10 minút bicykel, pitný režim, studenšiu sprchu, koláč na doplnenie energie a dlhý 10- až 12-hodinový spánok."

Iba jeden človek v profesionálnej ére vyhral štyri päťsetové stretnutia za sebou - Goran Ivaniševič na OH 1992 v Barcelone. Keby dnes s Davydenkom došlo znovu do piatich setov, Hrbatý by sa stal šiestym v dejinách so štyrmi päťsetovými súbojmi v rade - okrem Ivaniševiča ešte Kodeš (Wimbledon 1974), Teltscher (Paríž 1979), Mantilla (Australian Open 2003) a Ginepri (US Open 2005).

Súvisiace články