Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Domáce prostredie mali prešovské basketbalistky v Sabinove

Futbalovo-basketbalový lodivod Andrej Keresteš. (Autor: viza)
Ján Jacoš|Publikované 5. jún 2018 o 22:00

Bilancia druholigovej sezóny.

PREŠOV. V sezóne 2017/18 hrali basketbalistky BK Eilat PU Prešov pod vedením trénera Andreja Keresteša v prvej lige žien a junioriek.

Pre ženské družstvá to bola druhá najvyššia súťaž na Slovensku. Hralo v nej pätnásť tímov, družstvo Prešova obsadilo piate miesto za devätnásť výhier a deväť prehier.

BK Eilat PU vyhral jedno stretnutie kontumačne 20:0 – bolo to nad družstvom Trnavy, ktoré nepricestovalo na duel do Sabinova.

Prešov od štvrtej Starej Turej delilo len horšie skóre zo vzájomných stretnutí – oba tímy vyhrali po jednom dueli, v neprospech Prešova rozhodli iba dva body.

BK Eilat PU pre rekonštrukciu univerzitnej haly hral svoje domáce stretnutia v Sabinove, jedno odohral v ZŠ na Sibírskej ulici a jedno v Košiciach.

„Mrzí najmä domáca jednobodová prehra s družstvom CBK Košice,“ začal hodnotenie nedávno skončenej sezóny tréner prešovských prvoligistiek Andrej Keresteš.

„V závere tohto súboja sme nepremenili trestné hody a prehrali ho 64:65. Ďalšia naša jednobodová prehra prišla vo Zvolene. Žiaľ, v závere duelu nás poškodil rozhodca, domáce družstvo premenilo šestky a vyhralo ho 61:60. Veľmi dobré stretnutia odohrali dievčatá so Starou Turou – v skvelej diváckej kulise sa tešili z výhry 71:60, s Young Angels Yellow Košice to bola výhra 60:58 a v Spišskej Novej Vsi tešilo víťazstvo 65:64. Rozhodla o ňom súčasne s klaksónom Alexandra Mončeková. Ďakujem divákom v Sabinove, že nám počas celej sezóny vytvárali parádnu kulisu. Chceli sme hrať kvalitný basketbal a pritiahnuť do hľadiska čo najviac ľudí. Sčasti sa nám to aj podarilo. Postupne sa dievčatá zohrali, hrali veľmi dobre, niektoré duely mali vysokú úroveň,“ zvýraznil A. Keresteš.

„Naša hra vychádzala z dobrej obrany a rýchleho prechodu do útoku. Mali sme na to veľmi kvalitné krídelníčky a ťažili sme aj z trojbodových košov – priemerne v jednom stretnutí sme ich dali šesť aj viac. Naším cieľom bolo vyhrať súťaž a postúpiť do baráže o extraligu. Môžem povedať, že boli aj top stretnutia, ktoré mali kvalitnú úroveň, boli však i také, ktoré mali slabú úroveň. Napríklad nad Myjavou sme vyhrali 86:25.“

Prešovu pred štartom sezóny prišla nečakaná pomoc. Z Cassovie Košice ho posilnili hráčky Magda Sedláčková, Monika Mihalíková a Veronika Šonková.

Boli však aj odchody – do Bratislavy odišla študovať odchovankyňa Beáta Pivovarníková a do Starej Turej si to zamierila Mima Mackulínová.

Tréningový proces prebiehal v telocvični SOŠ technickej na Volgogradskej ulici a v ZŠ na Lechkého ulici v Košiciach.

Kerestešovi v tréningoch pomáhala Sylvia Hrabovská, ktorá má skúsenosti aj z prvej československej ligy, keď hrala za košické tímy Lokomotívu a VSS.

Töröková odišla

Keresteša sme sa spýtali, či sa mohlo dosiahnuť viac. „Mohli sme dosiahnuť aj lepšie rezultáty, keby družstvo mohlo počas celej sezóny hrať v kompletnom zložení,“ uviedol kormidelník.

„Prišli však zranenia, neskôr naša kapitánka Adriána Töröková odišla do zahraničia – chýbala nám od februára až do konca sezóny. Problém dať na stretnutia dokopy kompletné družstvo bol stále. Boli aj duely, na ktoré sme nastúpili s piatimi, respektíve so šiestimi hráčkami. Aj v budúcom ročníku budeme hrať v prvej lige, domáce duely opäť v Sabinove. Basketbalu sa venujem mnoho rokov, hral som ho a neskôr som rozhodoval v slovenských súťažiach. V súčasnosti sa venujem organizačnej práci a koučingu. Basketbal a futbal sú moje ´naj´ športy, môj syn Dávid hrá za 1. FC Tatran Prešov. Ďakujem všetkým hráčkam, sponzorom a fanúšikom za podporu a novinárom za pravidelné informovanie.“

Fakty

Káder BK Eilat PU Prešov v ročníku 2017/18: Milota Kručovská, Marianna Palaščáková, Alexandra Mončeková, Sylvia Hrabovská, Adriana Töröková, Petra Sukubová, Zuzana Maďarčíková, Magda Sedláčková, Monika Mihalíková, Veronika Šonková, Barbora Jurčová, Ivana Černická, Laura Pražmová.

Oporami boli Mončeková, Sedláčková, Šonková, Mihalíková, Kručovská, Pražmová, Hrabovská, Töröková.

Výkonmi najviac vynikli Mončeková a Sedláčková.

V celkovom hodnotení sa najproduktívnejšou hráčkou prvej ligy stala Mončeková, druhá bola Sedláčková a štvrtá Kručovská.

Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č.21/2018. V predaji od utorka 5. 6. do pondelka 11. 6.

Autor: Ján Jacoš

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.