Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Dočkal sa po 22 rokoch v NHL

Sportnet|9. jún 2004 o 00:00

Najslávnejší zápas svojej bohatej 22-ročnej kariéry v NHL skončil na trestnej lavici. Po záverečnej siréne sa vrhol na ľad a pripojil sa ku klbku hráčov mačkajúcich sa okolo brankára Nikolaja Chabibulina. Potom prišla jeho chvíľa a z rúk generálneho ...


Kapitán Tampa Bay Lightning Dave Andreychuk so Stanley Cupom. FOTO - REUTERSNajslávnejší zápas svojej bohatej 22-ročnej kariéry v NHL skončil na trestnej lavici. Po záverečnej siréne sa vrhol na ľad a pripojil sa ku klbku hráčov mačkajúcich sa okolo brankára Nikolaja Chabibulina. Potom prišla jeho chvíľa a z rúk generálneho komisára ligy Garyho Bettmana prevzal Stanleyho pohár. Štyridsaťročný kapitán Tampy ho nad hlavu zdvihol po 1759. zápase kariéry.

Nebol to síce taký dojímavý príbeh, ako keď sa pred tromi rokmi radoval zo svojho prvého úspechu Raymond Bourque, jeden z najlepších obrancov histórie NHL. I tak Andreychukovo čakanie stálo zato. Nikto v NHL neodohral viac zápasov, kým sa dostal k poháru.

"V takej chvíli vám preletí hlavou mnoho vecí," opisoval svoje pocity. "Tie roky, čo sme vypadli v prvom kole, alebo tie, keď sme sa do play off ani nedostali... Všetci hráči, s ktorými som hral... Ten moment, to sa nedá opísať slovami."

Anderychuk sa objavil v NHL v roku 1982, teda desať rokov predtým, než vznikol jeho terajší klub Tampa Bay. Do ligy ho draftovalo Buffalo Sabres v prvom kole ako šestnásteho v poradí. V drese Sabres pôsobil až do roku 1993, keď ho vymenili do Toronta. Ďalej to skúšal v tímoch New Jersey, Bostonu a Colorada, aby sa v roku 2000 vrátil späť do Buffala. O rok neskôr už hral za Tampu. Najbližšie k zisku Stanley Cupu bol v rokoch 1993 a 2000, keď sa so svojimi tímami dostal do semifinále. Priamo vo finále si zahral po prvýkrát až teraz.

"Skoro som sa rozplakal, keď som si uvedomil, že tento hráč tak dlho čakal na to, aby sa vôbec dostal do finále. Je náročné dotiahnuť to až sem a vybojovať si miesto pre svoje meno na pohári. Niektorí sa o to pokúšajú celú večnosť a nikdy sa im to nepodarí. Preto sa teším spolu s Daveom," povedal obranca Tampy Darryl Sydor.

Teraz, keď je misia splnená, vynára sa otázka: Bude Andreychuk pokračovať v kariére? Alebo sa po vzore Bourquea po splnení sna rozhodne ukončiť kariéru?

"Uvidíme, čo sa stane. Musím si to všetko ešte poriadne premyslieť. Teraz si chcem vychutnať oslavy so svojimi spoluhráčmi a rodinou," povedal líder Tampy Bay. (čtk)

Súvisiace články