Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Dobšinský kopec čaká cez víkend 31. ročník

Znovu s európskym puncom. V Dobšinej sa cez víkend znovu rozozvučia motory. Štartovať budú ME v pretekoch automobilov do vrchu. (Autor: pp)
Sportnet|Publikované 17. júl 2014 o 00:00

Cez víkend napíšu preteky automobilov do vrchu Dobšinský kopec už svoje 31. pokračovanie.DOBŠINÁ. Po predchádzajúcich dvoch úspešných ročníkoch aj v tomto roku sú preteky na Dobšinskom kopci zaradené do seriálu majstrovstiev Európy v pretekoch automobilov do vrchu. Okrem toho sa výsledky budú započítavať do ME historikov, majstrovstiev Slovenska, medzinárodných majstrovstiev ČR či ďalších národných seriálov Slovenska a Čiech.

Počet prihlásených pretekárov sa uzavrel na čísle 163. Nechýba držiteľ aktuálneho rekordu trate, viacnásobný majster Európy a súčasný líder ME S. Faggioli, ako aj druhý v poradí F. Bormolini či tretí F. Liber. V Dobšinej by sa mala objaviť aj kompletná česká kopcová špička a chýbať nebudú ani najlepší Slováci, kopčiari, no i relisti.

Istým prekvapením, no zároveň príjemnou správou, je návrat rožňavského jazdca J. Končeka. V minulom roku krstil knihu o histórii Dobšinského kopca a objavila sa aj otázka prípadného štartu.

J. Konček svoj sľub štartovať dodržal, a tak sa jeho Vectra cez víkend ukáže v Dobšinej.

Rožňavský pretekár dlho súťažil v pretekoch automobilov do vrchu, no pred pár rokmi sa aj vzhľadom na techniku (jeho Vectra je okruhový špeciál) rozhodol vymeniť kopce za okruhy. Od roku 2009 sa už na kopcoch ako súťažiaci neobjavoval.

Program pretekov sa oproti minulým dvom ročníkom nemení. V sobotu sa o deviatej začne prvá tréningová jazda, o pol druhej popoludní druhá. V nedeľu bude o ôsmej slávnostné otvorenie pretekov a od deviatej sa začne prvá súťažná jazda, druhá príde na rad od pol druhej a vyhlásenie výsledkov je na Námestí baníkov naplánované na 17.00 hod.

V ostatných rokoch už k pretekom patrí aj sprievodný program. V piatok i sobotu večer budú na Námestí baníkov v Dobšinej vystúpenia hudobných skupín. Rovnako od piatku do nedele bude v sále kultúrneho domu sprístupnená výstava fotografií z minulých ročníkov Dobšinského kopca.

Pár faktov

Trať Dobšinského kopca je dlhá 6 810 metrov, výškový rozdiel medzi štartom a cieľom je 397 metrov, priemerné stúpanie 5,8 percenta. Trať má spolu 30 zákrut. Držiteľom rekordu je taliansky jazdec S. Faggioli, vo vozidle Osella FA30 dosiahol v minulom roku čas 2:21,898 min., čo znamená priemernú rýchlosť 172,7 km/h.


Súvisiace články