Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Do Trnavy prídu na otvorenie štadióna Paranaense a oldboys Ajaxu

TASR|Publikované 24. jún 2015 o 11:08

Ďalším súperom, ktorý zavíta do Trnavy, bude francúzsky veľkoklub Olympique Marseille.

TRNAVA. Súperom Spartaka Trnava v otváracom zápase City Areny bude v sobotu 22. augusta brazílsky futbalový klub Atletico Paranaense. Stretnutie bude mať výkop o 20.30 h.

Celý víkend sa bude niesť v znamení veľkolepého otvorenia štadióna i priľahlého obchodno-zábavného komplexu. Jeho súčasťou budú až dva zápasy, predkrmom pred hlavným duelom Spartaka s Paranaense bude meranie síl medzi starými pánmi Trnavy a "oldboys" Ajaxu Amsterdam (začiatok o 19.00 h).

Holandský klub bol súperom Spartaka v pamätnom semifinále Európskeho pohára majstrov v roku 1969.

Doma zvíťazil hladko 3:0, v odvete mal po dvoch góloch Ladislava Kunu namále, napokon ale napriek prehre 0:2 vydrel postup do finále. Zápas zapadal do slávnej éry trnavského klubu, ktorý v období rokov 1968-1973 získal päť titulov majstra Československa.

"Dnes je pre mňa veľmi krásny a nesmierne šťastný deň. Sme radi, že sa nám podarilo nakontaktovať na starých pánov Ajax a dohodnúť s nimi zápas s našimi legendami. Do Trnavy príde 25-členná delegácia holandského klubu vedená Sjaakom Swartom, ktorého prezývajú Mr. Ajax pre jeho vernosť klubovým farbám a obrovským úspechom, ktoré v nich dosiahol," povedal na stredajšej tlačovej konferencii v reštaurácii MAXIM v Trnave generálny manažér FC Spartak Viktor Blažek.

Inauguráciu knihy

"Pri tejto príležitosti pripravujeme aj inauguráciu knihy Krok od futbalového neba, v ktorej sa čitatelia budú môcť dočítať niečo zo slávnej histórie nášho klubu z éry konca 60-tych rokov."

Súperom Spartaka v otváracom zápase A-tímov bude klub Atletico Paranaense, jeden z najprogresívnejších v Brazílii. Je to tím, ktorý má veľa paralel so Spartakom Trnava. Má rovnaké klubové farby červeno-čiernu, takmer rovnaký rok vzniku (vznikol v roku 1924, Spartak v r. 1923 - pozn. red.).

Atletico má najlepších fanúšikov v meste Curitiba v štáte Parana. Klub má vybudovaný krásny štadión, kde sa hralo aj niekoľko zápasov vlaňajších majstrovstiev sveta.

"Je to predstaviteľ moderného brazílskeho futbalu, vo vitríne má majstrovskú trofej z roku 2001. Momentálne tiež bojuje o čelné pozície v brazílskej Serii A, po ôsmom kole mu patrí 3. miesto v tabuľke. Teším sa, že bude totálne vypredaný štadión. Záujem o lístky, ktoré pôjdu do predaja, je enormný."

Zavíta aj Olympique Marseille

Ďalším súperom, ktorý zavíta do Trnavy, bude francúzsky veľkoklub Olympique Marseille. Duel so 4. mužstvom minulej sezóny Ligue 1, ktorého trénerom je argentínsky stratég Marcelo Bielsa, sa uskutoční počas reprezentačnej prestávky v piatok 4. septembra o 20.15 h.

"Vedenie OM prisľúbilo, že príde s najsilnejším výberom. Ďalším súperom bude v sobotu 10. októbra holandský FC Utrecht. Pripravuje sa ešte jeden lukratívny zápas v novembrovom termíne, ktorého meno zatiaľ nie je známe."

Lístky na otvorenie štadióna budú stáť jednotných 6 eur, výnimkou sú miesta na druhom poschodí strednej časti východnej tribúny (sektory 36-40), kde bude vstupné 10 eur.

Susedia City Areny z priľahlých ulíc dostanú za doterajšiu trpezlivosť a zhovievavosť k výstavbe lístok zdarma. Vstupenku získajú bezplatne aj držitelia lístkov na zápas s Banskou Bystricou, ktorý sa hral v závere jarnej časti sezóny 2014/15 na štadióne v Zlatých Moravciach.

Tí, čo si nechali vtedy u usporiadateľov označiť vstupenku, si ju budú môcť vymeniť.

Kapacita takmer 20 - tisíc

Trnavský štadión bude mať bez prestavanej západnej tribúny kapacitu 19.200 miest na sedenie. S jeho výstavbou sa začalo v septembri 2013 a už o necelé dva roky sa tak môžu Trnavčania i fanúšikovia z celého Slovenska pokochať stánkom, ktorý pod Tatrami nemá konkurenciu.

Štadión je projektovaný podľa technických parametrov a požiadaviek UEFA a FIFA. Celkové náklady predstavujú okolo 72 miliónov eur, z toho na štadión bolo vyčlenených 26 až 28 miliónov eur. Štát poskytol prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu na výstavbu štadióna prostriedky vo výške 13 miliónov eur.

Okrem futbalových priaznivcov ponúkne zážitok aj ďalším ľuďom. Na ploche 29.500 m2 sa bude nachádzať viac ako 120 obchodných jednotiek, administratívne priestory s rozlohou 2300 m2, hotel so 45 lôžkami a aj takmer 1000 parkovacích miest na dvoch podzemných podlažiach. Pavol Adamec - predseda predstavenstva City Arena, a.s.:

Dokončujú

"Vyjadrujem radosť z toho, že po štyroch rokoch práce sa nám podarilo dosiahnuť stav, keď sme tesne pred otvorením celého komplexu. Sme vo fáze dokončovacích prác a chystáme sa na slávnostné otvorenie, kde chceme celému Slovensku predstaviť nový štadión kategórie 4 spĺňajúci smernice UEFA."

"Štadión bude slúžiť nielen pre Spartak Trnava, ale v budúcnosti aj pre reprezentáciu, keďže SFZ sa finančne podieľal na jeho výstavbe. Verím, že nové priestory ponúknu prostredie pre kvalitný futbal."

V súvislosti s vrcholiacimi stavebnými úpravami na novom štadióne našli futbalisti Spartaka v závere minulej sezóny "azyl" v Zlatých Moravciach.

Nový ročník Fortuna ligy 2015/2016 sa začína už 18. júla, ešte predtým vstúpi Spartak do 1. predkola Európskej ligy UEFA proti Olimpicu Sarajevo (9. júla) a tak vyvstala otázka, kde nájde svoj prechodný domov, kým nebude môcť nastupovať vo svojom novom chráme.

"Zápas Európskej ligy sa bude v Zlatých Moravciach. Čo sa týka Fortuna ligy, požiadali sme vedenie Únie ligových klubov o výmenu domácich zápasov s našimi prvými súpermi, kým nebudeme môcť hrať doma. Prvý domáci súboj na novom štadióne by sme mali odohrať 29. augusta proti Žiline," informoval Blažek.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články