Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Do Košíc príde finalista French Open!

Mariano Puerta zahral si vo finále French Open proti Nadalovi, no dvakrát ho už pozitívne testovali na doping. (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 25. máj 2009 o 22:00

V pavúku sa objavia zaujímavé a známe mená. Okrem Hrbatého aj bývalá svetová deviatka Mariano Puerta. Finalista grandslamového turnaja French Open a neskôr dopingový hriešnikKOŠICE. Na blížiaci sa 7. ročník tenisového turnaja mužov ATP Challenger Tour Edymax Holding Košice Open (6. - 13. júna, dotácia 30 000 eur + H) je prihlásených deväť bývalých členov hornej stovky svetového rebríčka, medzi nimi niekdajšia dvanástka - Dominik Hrbatý.

Puerta najväčším ťahákom

Aktuálne najvyššie postavenie v rebríčku má Španiel Marcel Granollers-Pujol, ktorý už v Košiciach štartoval. V súčasnosti mu patrí 95. miesto v renkingu ATP. Mimochodom, vlani bol členom víťazného španielskeho družstva vo finále Davisovho pohára v Argentíne, čo pri veľkom počte špičkových antukárov v tejto krajine tiež o niečom svedčí.

Pravda, najväčším ťahákom pre divákov a určite i hviezdou bude Argentínčan Mariano Puerta, ktorý sa v roku 2005 dostal až do finále grandslamového turnaja French Open. Na dvorcoch Rolanda Garrosa však nestačil na španielskeho toreadora Rafaela Nadala a prehral s ním 1:3 na sety. Po sláve však prišiel trpký pád a niekdajšia svetová deviatka sa stala dopingovým hriešnikom. Pravda, Puerta ním bol už pred týmto finále. V roku 2003 mu pozitívne testovali clenbuterol a odpykal si deväťmesačný trest zákazu činnosti. Po finále v Paríži mu našli v tele zakázanú látku etilefrín. Za opakovaný dopingový prehrešok dostal trest osem rokov. Odvolal sa však na Športový arbitrážny súd a ten mu znížil trest na dva roky. Od 5. júna 2007 je teda opäť v tenisovom kolotoči. V najaktuálnejšom rebríčku mu patrí 188. miesto. "V Košiciach sa bude snažiť vylepšiť si pozíciu, aby sa priblížil svojmu niekdajšiemu postaveniu. Aspoň do top 50. Na jeho tenisové kvality sa môžeme tešiť," povedal technický riaditeľ turnaja Branislav Stankovič. Len pre zaujímavosť, trénerom Puertu je jeho známy krajan Giullermo Perez-Roldan.

Po čase Američan, Česi na ústupe

"V prvej päťdesiatke bol aj Ramírez Hidalgo, ktorý už v Košiciach štartoval. Pravda, na niekdajšom 100-tisícovom turnaji. Po dlhom čase máme v pavúku Američana. O Russelovi idú veľmi dobré refernecie a na jeho výkon sa osobne teším. Z vlaňajšieho pavúka sa predstavia Domino Hrbatý, ktorý bol minulý rok vo štvrťfinále a Španiel Miguel Ángel López Jaén. Ten sa dostal až do finále, v ktorom v dvoch setoch podľahol čechovi Rosolovi. Zaujímavosťou je, že tentoraz je na listine jediný český tenista. Po predchádzajúcich rokoch, keď boli v Košiciach šiesti-siedmi Česi, je to menší ústup," dodal Branislav Stankovič.

Víťaz košickej dvojhry získa 4 300 eur, úspešný pár vo štvorhre si rozdelí 1 900 eur. Internetová adresa www.kosiceopen.tipex.sk (alternatívne www.tenista.sk) ponúkne "livescore" zo všetkých dvorcov a online prenos minimálne z centrálneho kurtu. Vstup do areálu je voľný. Kvalifikácia sa uskutoční 6. - 7. júna a hlavná súťaž 8. - 13. júna (začiatok vždy o 13.00 h, sobotňajší finálový program od 14.00 h aj v priamom prenose STV).

Akceptačná listina (podľa rebríčka ATP Entry k 18. máju)

Marcel Granollers-Pujol (Šp.) 95.

Santiago Ventura (Šp.) 119.

Rubén Ramírez Hidalgo (Šp.) 131.

Jiří Vaněk (ČR) 152.

Dominik Hrbatý (SR) 158.

David Marrero (Šp.) 166.

Michael Russell (USA) 168.

Jurij Ščukin (Kaz.) 178.

Juan Pablo Brzezicki (Arg.) 179.

Miguel Ángel López Jaén (Šp.) 180.

Michail Kukuškin (Kaz.) 184.

Mariano Puerta (Arg.) 189.

Boris Pašanski (Srb.) 191.

Pablo Santos (Šp.) 192.

Dieter Kindlmann (Nem.) 204.

Blaž Kavčič (Slovin.) 209.

Thiemo De Bakker (Hol.) 215.

Joao Souza (Braz.) 223.

Adrian Ungur (Rum.) 225.

Stéphane Robert (Fr.) 227.

Andreas Haider-Maurer (Rak.) 232.

Antonio Veič (Chorv.) 236.

Voľné karty:

Miloslav Mečíř ml. (SR)

Matúš Horečný (SR)

Marko Daniš (SR)

Martin Kližan (SR)/Branislav Lacko (SR)

Pozn.: zoznam aktérov na 32 doplnia ešte štyria kvalifikanti a dvaja hráči s tzv. špeciálnou výnimkou.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.