Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Do Číny putuje historická grandslamová trofej

Sportnet|28. jan 2006 o 00:00

V zajtrajšom finále mužov o 19.30 miestneho času nastúpia Marcos Baghdatis a Roger Federer. Trofej im odovzdá ten, ...

Roger Federer v semifinálovom stretnutí Australian Open s Nemcom Nicolasom Kieferom. Švajčiar vyhral 6:3, 5:7, 6:0 a 6:2 a v zajtrajšom finále ho čaká Marcos Baghdatis z Cypru. FOTO - ČTK/AP

V zajtrajšom finále mužov o 19.30 miestneho času nastúpia Marcos Baghdatis a Roger Federer. Trofej im odovzdá ten, po kom je Aréna pomenovaná - sám Rod Laver, ktorý už sedel v čestnej lóži. Švajčiar vedie vo vzájomnej bilancii 3:0 a pôjde za druhým titulom v Melbourne a celkovo siedmym grandslamovým. Cyperčan je prvý raz v živote vo finále Veľkej štvorky. Aj včera bola zavretá strecha - tentoraz pre dážď.

Federer (1) - Kiefer (21) 6:3, 5:7, 6:0, 6:2 za 160 minút

Esá 7:14, dvojchyby 5:7, nevynútené chyby 33:53, víťazné údery 39:33. Zlý muž Kiefer už viac pokút nedostane. Cestuje domov. Nazbieral ich tento rok štyri v celkovej výške 7650 dolárov za oplzlosti, nadávky rozhodcom a obscénne gestá. Proti Grosjeanovi hodil raketu vo výmene na súperovu stranu a bez hanby čakal sediac počas Grosjeanovej diskusie s rozhodcami na to, ako mu nespravodlivo priznajú loptu.

Ustavične sa hádal aj včera, kým jeho nádej žila. Dúchal do nej dva sety, ten druhý získal najmä vďaka školáckym Federerovým chybám. Potom to bolo 12:2, hoci až na 4. mečbal. Švajčiar dal kanárika na turnaji len trom hráčom - Mayerovi, Haasovi a Kieferovi. Uhádli ste - všetko Nemcom. Ten posledný si o to pýtal nesústredenosťou, rečnením a aj nižšími tenisovými kvalitami.

Federer: ,,Nečakane som sa nevedel striasť nervozity, až 3. a 4. set boli špičkové. Baghdatisa poznám, viem, čo hrá, myslím, že všetci sme prekvapení, ako ďaleko to dotiahol. No zaslúži si to, lebo vyradil viacero silných súperov. Haasove výroky o Courierovom lezení do zadku ma prekvapili. Couriera nepočúvam, lebo vtedy hrám, no Haas to povedal asi príliš za horúca po prehre. Stretol som sa tu s Rodom Laverom, bolo mi cťou hrať pred takou legendou a verím, že si v nedeľu prevezmem z jeho rúk trofej. Verte mi, nehrám pre rekordy a knižky, ale so svojím tímom sa radíme od zápasu na zápas a z turnaja na turnaj. Je krásne byť tu vo finále, vlani som sa nedostal, takže som motivovaný."

Kiefer: ,,Prehral som s ním už siedmy raz po sebe. Dva sety som vydržal, potom Roger neuveriteľne returnoval, zapol ešte na vyššie obrátky. Doplatil som na risk a v závere mi chýbali aj sily."

Vo finále ženskej štvorhry nastal senzačný zvrat, keď čínsky pár Ženg a Jan zdolal favorizovanú Raymondovú so Stosurovou a získal historický prvý grandslamový titul pre ČĽR vôbec. Vo finále mixu bude hrať po boku Bhupátiho Martina Hingisová, ktorej návrat do svetového tenisu po vyše troch rokoch bol znamenitejší, ako predpovedali pesimisti.

Naša Cibulková skončila účinkovanie v juniorskej súťaži vo švrťfinále hladkou prehrou s Ruskou Pavľučenkovou.

Výsledky Australian Open

MUŽI - dvojhra, semifinále: Federer (1-Švajč.) - Kiefer (21-Nem.) 6:3, 5:7, 6:0, 6:2.

ŽENY - štvorhra, finále: Zi Jan, Jie Ženg (12-Čína) - Raymondová, Stubbsová (1-USA/Austr.) 2:6, 7:6 (7), 6:3.

JUNIORKY - dvojhra, štvrťfinále: Pavľučenkovová (8-Rus.) - CIBULKOVÁ (3-SR) 6:4, 6:3.

Miešaná štvorhra - semifinále: Nestor, Lichovcevová (6-Kan./Rus.) - Paes, Dechyová (India/Fr.) 3:6, 6:4, 7:6 (4), Bhupáthí, Hingisová (India/Švajč.) - Hanley, Stosurová (5-Austr.) 6:3, 6:3.

Súvisiace články