Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Dnes začínajú rýchlostní kanoisti

Sportnet|23. aug 2004 o 00:00

Dnes vystriedajú vo vodáckom areáli v Schiniase na predmestí Atén veslárov rýchlostní kanoisti. Slovensko bude mať v boji desať reprezentantov - šesticu kajakárov, troch kanoistov a jednu kajakárku.

Najväčšie nádeje sa spájajú s posádkou komárňanskej K4 Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlkček a Juraj Bača. Štvorkajak, ktorý už viac ako dva roky nepozná chuť prehry, nemôže ani v Aténach myslieť na nižšie ako medailové méty.

Štvorica reprezentantov z trenčianskej Dukly Martin Chorváth v K1, Peter Páleš, Daniel Biksadský v C2 a Marián Ostrčil v C1 má na to, aby sa úspešne popasovala o postup do finále. Páleš bude v Aténach štartovať pod vlajkou s piatimi kruhmi štvrtýkrát, pre ďalších troch to bude olympijská premiéra. Desiatku Slovákov v Schiniase dopĺňa súrodenecká dvojica singlkajakárov z Piešťan Róbert a Marcela Erbanovci. Výprava našich rýchlostných kanoistov bude ubytovaná v hoteli Leonanti, ktorý je len 700 metrov od vodáckeho kanála.

Svetovou veľmocou v rýchlostnej kanoistike sú jednoznačne reprezentanti Maďarska. Na minuloročnom svetovom šampionáte v americkom Gainesville i na tohtoročnom európskom šampionáte v Poznani si vybojovali po 10 zlatých medailí. Kanoistický svet bude čakať, či si v Aténach na svojej šiestej olympiáde v kariére vybojuje svoje ôsme najvzácnejšie zlato už 42-ročná Nemka Birgit Fischerová. Bude mať na to dve možnosti - v K2 a v K4 žien. K favoritom by mali patriť aj rýchlostní kanoisti Nemecka, Poľska, Ruska, Rumunska, očakáva sa aj nástup Talianov, tradične sa veľmi dobre pripravia severania - Švédi a Nóri.

Program olympijských súťaží v rýchlostnej kanoistike vyvrcholí finálovými disciplínami v piatok a sobotu. (sita)

Súvisiace články