Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Dlhá futbalová cesta pod Kamjanou

Sportnet|Publikované 25. nov 2002 o 23:00

Medzilaborce - Futbal začal v tomto meste písať históriu v roku 1922, keď bol založený klub pod názvom ŠK RUS. Domáce zápasy hral na neupravenom

ihrisku pri Vydrani, neskôr v časti "Pod Ňagovčíkom." Klub bol nútený sťahovať sa z miesta na miesto, pretože vlastníci pôdy mu neumožňovali vybudovať trvalejšiu hraciu plochu. Skutočný trávnik vznikol na terajšej tréningovej ploche. Spočiatku mužstvo nastupovalo v rôznom oblečení, originálne dresy si kúpilo v roku 1925. V tomto období nejestvovala organizovaná súťaž, a tak proti Medzilaborčanom nastupovali tímy z okolia - Svidník, Stropkov, Humenné a iní. Pred stretnutiami sa robili verejné zbierky, ktoré pokrývali nevyhnutné finančné náklady. Celok zo severného Zemplína postupne účinkoval pod názvami Sokol, Tatran, Lokomotíva a Spartak.

Popri futbale sa členovia klubu venovali ďalším športom - kolkom, volejbalu a lyžovaniu. Významným medzníkom v histórii medzilaborského klubu bolo vytvorenie závodu TRANSPORTA, ktorý prevzal patronát nad jeho fungovaním. Zároveň začal s výstavbou športového areálu, ktorého súčasťou sa stal aj futbalový štadión.

Medzilaborce zaznamenali výrazný úspech v sezóne 1978/79, keď zvíťazili v krajskom pohári a krajských majstrovstvách, čím si vybojovali postup do divízie. Momentálne účinkujú pod názvom ŠK Štart a sú účastníkom severnej skupiny štvrtej ligy. Činovníci nezabúdajú ani na mládežnícke družstvá, ktoré dôstojne reprezentujú mesto. Dorastenci získavajú body vo štvrtej lige a žiaci v tretej. Najmenší si osvojujú futbalovú abecedu v prípravke.

Osemdesiate výročie činnosti si pripomenuli počas slávnostného zhromaždenia v miestnom Dome kultúry. Zaplnená sála odmenila potleskom hostí zo susedného Poľska, zástupcov Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) a iných významných hostí. Ľudia, ktorí sa zaslúžili o rozvoj futbalu, odmenili spomienkovými predmetmi, čestnými uznaniami a kyticami kvetov. Prevzali si ich bývalí hráči V. Vojtko, M. Vojtko, V. Regrút, V. Baran, P. Smetana, P. Chromej, M. Pavlovič, M. Bočko, J. Mihalič, V. Smetana, V. Basaraba, Š. Varga, M. Lysý, B. Pelech, A. Tarča, V. Geletka, M. Dimun, M. Lutáš, S. Pobiják, J. Loziak , M. Lopata. Ocenení boli i funkcionári Š. Mochnáč, P. Dupkanič, G. Tink, V. Gossanyi, P. Lapihuska, Š. Dura. Hodnotné cennosti im odovzdal primátor Medzilaboriec Ing. Mirko Kaliňák, predseda Športovo- technickej komisie VsFZ Ing. Štefan Olšavský, predseda tunajšieho futbalového oddielu ŠK Štart Štefan Dura a futbalová rozhodkyňa Mgr. Ivana Kostúrová. Za vyznamenaných sa poďakoval Pavol Dupkanič. "Veľa práce sme odviedli v čase osobného voľna bez nároku na odmeny. Práve naopak, často sme prispievali vlastnými prostriedkami. Ďakujem predstaviteľom mesta a klubu, že si na nás spomenuli. Chcem vyzdvihnúť solídnu úroveň tohto podujatia, na ktorom sa potvrdilo, že v Medzilaborciach žije veľa ľudí, ktorí si želajú jeho smerovanie na vyššie pozície. S vyznamenanými priaznivcami sme prežili krásne chvíle, dúfam, že táto priaznivá atmosféra bude vládnuť i v budúcnosti," konštatoval predseda ŠK Štart Š. Dura. K splneniu týchto želaní sa pripája aj redakcia Zemplínskeho denníka.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.