Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

DK UEFA prehodila horúci slovensko-anglický zemiak na december

Sportnet|Publikované 21. nov 2002 o 23:00

Nyon - Disciplinárna komisia Európskej futbalovej únie (UEFA) odložila rozhodnutie o prípadných sankciách voči Slovenskému futbalovému zväzu v

súvislosti s októbrovým kvalifikačným duelom ME Slovensko - Anglicko v Bratislave až na 17. decembra. Kompetentní z UEFA údajne potrebujú ďalšie podklady na komplexné vyšetrenie prípadu.

"Ustanovili sme špeciálneho inšpektora, ktorý na decembrovom zasadnutí disciplinárky podá komplexnú správu o inkriminovanom zápase. Až tá poslúži ako podklad pre prípadné sankcie voči futbalovým zväzom Slovenska a Anglicka," uviedol hovorca UEFA Mike Lee. Slovenský futbalový zväz podľa neho čelí obvineniam z trojnásobného porušenia pravidiel riadiaceho orgánu - z nedostatku organizácie, z rasizmu a z nedostatku poriadku a disciplíny na štadióne. Angličania musia zasa vysvetliť násilnosti ich priaznivcov.

UEFA si vyžiadala podrobnejšiu správu aj od Anglickej futbalovej asociácie (FA), pretože chce zistiť, či násilné správanie sa anglických priaznivcov bolo prvoplánové, alebo bolo iba reakciou na rasistické pokriky domácich fanúšikov. Časť slovenských divákov sa totiž počas stretnutia o postup na EURO 2004 prezentovala rasistickými pokrikmi na adresu anglických hráčov čiernej pleti Emila Heskeyho a Ashleyho Cola. Anglická strana podala okamžite po zápase oficiálnu sťažnosť a žiadala prísne potrestanie vinníkov. Angličania namietali aj proti neadekvátnemu zásahu slovenských poriadkových síl proti anglickým priaznivcom. Tí vo svojom sektore vytrhávali sedadlá, pokúšali sa vyvaliť bariéru a vniknúť do sektoru vyhradeného pre stúpencov slovenského tímu. Niektorí anglickí hráči v súvislosti s nešportovými prejavmi skupinky slovenských priaznivcov žiadali, aby fanúšikom slovenského mužstva zamedzili vstup na odvetný zápas, ba objavili sa aj hlasy žiadajúce vylúčenie Slovenska z kvalifikácie.

Do celej záležitosti sa vložil aj samotný britský premiér Tony Blair, keď apeloval na predstaviteľov SFZ, aby podnikli tvrdé kroky voči fanúšikom, ktorí sa prezentovali rasistickými pokrikmi. Prezident SFZ František Laurinec za listom ospravedlnil šéfovi Anglickej asociácie Geoffovi Thompsonovi a vo svojom liste uviedol, že rasistické správanie bolo iba dielom skupinky fanúšikov a zďaleka nereprezentovalo názory a postoje drvivej väčšiny slovenských priaznivcov

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.