Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Djokovičov otec kritizuje správanie Federera s Nadalom

Rivalita je v tenise viac ako kamarátstvo. (Autor: TASR/AP)
Tomáš Prokop|30. júl 2013 o 08:34

Medzi vrcholovými tenistami panuje rivalita, ale len málokto je neobľúbený, tvrdí Dominik Hrbatý.

BRATISLAVA. Juan Martin del Potro odchádzal unavený z londýnskej trávy po päťsetovej bitke. Po skvelom výkone bol blízko postupu do finále, ale Novak Djokovič bol o niečo lepší.

Srbský súper mu spolu s divákmi tlieskal. Podobne reagoval aj po finále, v ktorom prekvapujúco jasne nestačil na Andyho Murrayho. Súperovi pogratuloval k titulu. Podobne vie zatlieskať súperom aj po dobrých úderoch, čo nie je u tenistov vždy obvyklé.

Nerobí rozdiely

„To si na Novakovi vážim najviac. Nerobí v tomto rozdiely, či prehrá alebo vyhrá,“ povedal v rozhovore pre srbský denník Kurir otec svetovej jednotky Srdjan Djokovič.

To bola však len jedna z miernych odpovedí, ktoré uviedol. Tvrdší bol pri kritike najväčších súperov svojho syna. Na margo Rafaela Nadala povedal, že sa úplne zmenil po tom, ako nad ním začal Nole vyhrávať, čo nepovažuje za športové.

Pritom Španiel patrí medzi najobľúbenejších hráčov na okruhu. „Rafa je kamarátsky a vždy milý. Rada s ním prehodím vždy zopár viet,“ hovorila ešte pred časom Dominika Cibulková.

Ešte tvrdší bol Djokovič senior k Rogerovi Federerovi. „Federer je asi najlepší hráč histórie, ale správa sa presne naopak,“ dodal, pričom naznačil, že počas daviscupového zápasu v roku 2006 v Ženeve sa snažil Švajčiar jeho syna napadnúť a zdiskreditovať.

Horšie vzťahy po US Open

O chladných vzťahoch oboch hviezd sa špekuluje už dlhšie. Švajčiar ich naznačil pred dvoma rokmi po prehranom semifinále na US Open, kde označil tesnú výhru Djokoviča ako za šťastnú. Najmä jeden z jeho skvelých forhendov, ktorým odvrátil Federerov mečbal.

„Ak niekto dá podobne náhodný úder, tak vás to vždy sklame. Hlavne, keď si myslíte, že je už psychicky mimo kurtu,“ povedal vtedy bazilejský rodák, ktorý v tom čase hovoril, že proti Djokovičovi si verí na každom povrchu.

„Medzi každým z vrcholových hráčov panuje rivalita a je pochopiteľné, že veľké kamarátstva tam nevznikajú. Najlepší tenisti medzi sebou nikdy veľmi nekomunikovali. Plus každý ma inú predstavu o kamarátstve. Napríklad aj my s Karolom Kučerom sme boli rivali, ale mimo kurtu sme mali priateľské vzťahy,“ povedal SME Dominik Hrbatý. Mal výborné vzťahy najmä s Federerom, s ktorým má stále aktívnu bilanciu 2:1.

Naposledy sa však stretli ešte v roku 2008 v prvom kole Wimbledonu, kde vyhral jasne Federer. Po zápase divákov pobavili družným rozhovorom na jednej z lavičiek.

Vekový rozdiel

„Osobne som Rogera nezažil, že by mal k niekomu odstup. Určite ho poznamenalo, že sa stal taký slávny,“ dodáva bývalá slovenská jednotka.

Podľa Hrbatého u Federera záleží aj od toho, ako dlho sa s niekým pozná.

„Určite sa inak chová k ľuďom, s ktorými bol častejšie. Djokovič ho zažil už ako svetového hráča. Je medzi nimi značný vekový rozdiel. Federer v ňom vidí skôr konkurenta.“

Hrbatý dodáva, že všetci štyria vrcholoví tenisti sú slušní ľudia, ktorí majú výchovu a sú rodinne založení.

„Každý z nich má v sebe slušnosť. Vedia pozdraviť, urobiť veľké gesto. Zažil som minimum tenistov, ktorých nemali ostatní radi. Jedine mi napadá Marcelo Rios, ktorý nemal pokoru a je to vidieť aj historicky, že sa na neho zabudlo a nemá takú vážnosť.“

Jedine Murray

Jediný, kto sa páči staršiemu Djokovičovi z najväčších hviezd súčasného tenisu, je Andy Murray.

"S Andym je Novak takmer rovesník. Chodili na rovnaké turnaje, hrali spolu futbal a to si zachovali dodnes. Aj jeho matka nám gratulovala. Naši synovia síce nemôžu byť kvôli rivalite najlepšími kamarátmi, ale na konci kariéry to bude určite inak."

Súvisiace články