Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Djokoviča trápili kŕče a celková slabosť

SITA|Publikované 27. jan 2009 o 09:47

Srbský tenista Novak Djokovič po svojom odstúpení počas štvrtého setu utorňajšieho zápasu štvrťfinále dvojhry mužov proti Američanovi Andymu Roddickovi.

MELBOURNE. Srbský tenista Novak Djokovič po svojom odstúpení počas štvrtého setu utorňajšieho zápasu štvrťfinále dvojhry mužov proti Američanovi Andymu Roddickovi na Australian Open v Melbourne priblížil na tlačovej besede dôvody vedúce ku skreču: "Išlo o kŕče a ubolenosť celého tela. Myslím si, že ľudia zaregistrovali, aké som mal problémy s pohybom. Postupne som nemohol podávať tak, ako v prvých dvoch setoch. Od tretieho setu sa rýchlosť môjho prvého servisu znížila o dvadsať - tridsať kilometrov za hodinu. Samozrejme, že súperovi to uľahčilo situáciu na príjme. Navyše, okamžite postrehol, že dlhé výmeny sú jeho výhodou. Šikovne to využil. Skúšal som zo seba dostať maximum, ale niekedy jednoducho nemôžete bojovať proti vlastnému organizmu. Chcel som odstúpiť už pred koncom tretieho setu, pretože som sa cítil naozaj veľmi zle, moja vôľa sa však vzpierala ešte niekoľko gemov. Potom to už nešlo. Moje účinkovanie sa skončilo naozaj nešťastným spôsobom."

Víťaz novembrového šanghajského "výberového" Tennis Masters Cupu Djokovič si neodpustil poukázanie na sprievodné udalosti vedúce k jeho nezdaru: "Dnes panovali extrémne podmienky a Andy sa s nimi vyrovnal oveľa lepšie. Pri koncipovaní programu som žiadal o nočný zápas aj vzhľadom na to, že som v predchádzajúcom kole proti Cyperčanovi Marcosovi Baghdatisovi dohrával v pondelok o pol tretej nadránom. Nevyšli mi však v ústrety. Niekedy nemáte dosť síl na presadenie svojich potrieb. Boli v tom nejaké záujmy vysielateľov či čosi podobné. Dokážem pochopiť nasadenie zápasu Austrálčanky do hlavnej časti programu. Je jasné, že to vzbudí pozornosť väčšieho počtu divákov. Nechcem sa na to vyhovárať, ale okolnosti boli proti mne. Bral som to ako výzvu, ale ukázalo sa, že som potreboval trochu viac času na dôkladnú regeneráciu síl po osemfinále. V pondelok som sa dostal do postele o šiestej ráno a odvtedy som netrénoval. Akurát som robil nejaké veci mimo dvorca. Chcel som si uchovať čo najviac energie. V noci z pondelka na utorok som nespal práve najlepšie a zobudil som sa dosť rozlámaný, ale nemal som nejaké problémy s konkrétnou svalovou partiou či inou časťou tela. Bola to taká celková únava. Teraz sa už znova cítim lepšie. Potreboval som sa schladiť, najesť, dostať proteíny a podobne. Rád by som sa vrátil na kurt, ak by to išlo."

Zverenec Mariána Vajdu Djokovič si nechal privolať lekára do Arény Roda Lavera za stavu 7:6 (3), 4:6, 2:1 zo Srbovho pohľadu, ale odvtedy prehral 5 gemov v rade a definitívne rezignoval po inkasovaní brejku v tretej hre za stavu 7:6 (3), 4:6, 2:6, 1:2. Djokovič odmietol zohľadňovať prípadnú kritiku vyplývajúcu z jeho skrečov v minulosti: "Vôbec som také čosi nebral do úvahy pri posudzovaní môjho stavu. Je to súčasť športu. Aj v minulosti som už musel odstúpiť, vždy som však na to mal dostatočný dôvod. Nedokážem pochopiť, prečo by sa na to niekto mal pozerať s nejakými výhradami." Dvadsaťjedenročný Belehradčan odmietol označiť utorňajší skreč za najväčšie sklamanie vo svojej doterajšej kariére: "V žiadnom prípade. Nepopieram síce, že som zronený, ale treba zostať pozitívne naladený a ísť ďalej. Sezóna je dlhá."

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.