Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Djokovič od US Open neprehral, stále je len dvojka

V Londýne Novak Djokovič vyhral ale v rebríčku je za Nadalom druhý. (Autor: TASR / AP)
SITA|12. nov 2013 o 10:47

Ani skvelá forma a výhra na Turnaji majstrov Srbovi Novakovi Djokovičovi nepomohli. Stále zostáva svetovou dvojkou až za Španielom Nadalom.

LONDÝN. Novak Djokovič uzavrel tenisový rok na hlavnom okruhu rovnako grandiózne ako pred rokom - víťazstvom na šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne.

Skvelý Srb však tentoraz nedostal bonus. Post jednotky musel prenechať zdolanému finalistovi Rafaelovi Nadalovi.

Neuveriteľná forma

Zatiaľ čo svetový rebríček je zrkadlom celého roka, triumf na majstrovskom turnaji je odrazom momentálnej formy. A tá Djokovičova je v závere sezóny neuveriteľná. Od septembrovej prehry vo finále US Open s Nadalom vyhral 22 stretnutí a získal štyri turnajové tituly.

K Pekingu a Šanghaju pridal v posledných dvoch týždňoch aj halový Paríž a Londýn. A najmä dvakrát jasne prevýšil Nadala, vo finále v Pekingu aj Londýne ho zdolal navlas rovnakým výsledkom 6:3, 6:4. A hoci celková bilancia dvoch najväčších rivalov súčasného tenisu hovorí stále v prospech húževnatého španielskeho ľaváka (22:17), momentálne Djokovič vyhráva na body.

Po premenenom londýnskom mečbale zasa raz doprial svojmu slovenskému trénerovi Mariánovi Vajdovi víťazný tanček s ostatnými členmi realizačného tímu.

"Naše zápasy s Rafom sú čoraz náročnejšie. Tlačíme jeden druhého do prekonávania vlastných limitov. Je to tým, že sa už veľmi dobre poznáme a vzájomne zo seba robíme lepších hráčov. Je to vždy tvrdá a poctivá práca, keď chcem zvíťaziť nad Nadalom. A najmä obrovská výzva," povedal 27-ročný Djokovič po svojom finálovom triumfe.

Sedem hráčov vyhralo turnaj trikrát

Rodák z Belehradu sa stal siedmym hráčom v histórii, ktorý koncoročný majstrovský turnaj ovládol minimálne trikrát. Djokovič zvíťazil v rokoch 2008, 2012 a 2013 a zaradil sa do exkluzívnej skupiny k Rogerovi Federerovi (6 titulov), Ivanovi Lendlovi (5), Petovi Samprasovi (5), Iliemu Nastasemu (4), Borisovi Beckerovi (3) a Johnovi McEnroeovi (3). Jeho skvelý výkon vo finále v londýnskej 02 Arene osobne sledovala ďalšia tenisová legenda, Švéd Stefan Edberg.

"Zlepšil som nejaké drobnosti vo svojej hre aj podaní a prinieslo to výsledky. Toto záverečné víťazstvo nech poslúži ako dobrý základ do nasledujúcej sezóny. Mám extra motiváciu a inšpiráciu, lebo chcem naďalej vyhrávať. Teraz však musí prísť na rad odpočinok a relax, kým sa znova nakopnem v januári na Australian Open," cituje Djokoviča server ATP World Tour.

Srbi koncom tohto týždňa hostia v Belehrade Čechov vo finále Davisovho pohára a so svetovou dvojkou na čele sú veľkými favoritmi. "Verím, že sa mi podarí vybojovať ďalšie veľké víťazstvo. Tentoraz aj pre svoju krajinu," uzavrel Djokovič.

Ohlasy v Srbsku na Djokovičovu výhru

Blic: "To najlepšie na koniec! Djokovič zdolal aj Nadala a neporazený obhájil londýnsky titul. Desiatym po sebe idúcim víťazstvom znovu nasadol na trón v hlavnom meste Veľkej Británie."

B92: "Nezastaviteľný Novak! Zvíťazil aj nad Nadalom a tretí raz v kariére získal prestížnu trofej."

Novi Magazin: "Djokovič opäť dosiahol na majstrovskú trofej. Je to jeho siedmy titul v tomto kalendárnom roku a celkovo tretí na londýnskom superturnaji. Teraz už zostáva jeho jedinou konkurenciou český tím vo finále Davisovho pohára."

Danas: "Triumf na majstrovskom turnaji! Novak Djokovič obhájil titul na Masters Cupe v Londýne. Svetovú jednotku Rafaela Nadala zdolal vo finále 6:3, 6:4."

Večernje novosti: "Novak ziskom titulu v Londýne dokázal, že je momentálne najlepší na svete. Aj keď svetová jednotka je Nadal."

Súvisiace články