Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Djokovič a Vajda vybrali Beckera spolu

Boris Becker bol vynikajúcim tenistom, tri razy vyhral Wimbledon. Fanúšikovia ho poznajú ako tenisového odborníka, analytika a teraz sa vydáva na dráhu trénera. (Autor: ARCHÍV TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|Publikované 18. dec 2013 o 19:28

Srbský tenista verí, že jeho tréneri Becker s Vajdom urobia víťaznú kombináciu.

BRATISLAVA. Pred mesiacom tenisový tréner Marián Vajda v rozhovore pre SME oznámil, že v roku 2014 pokračuje v spolupráci so svetovou dvojkou Novakom Djokovičom a zároveň naznačil, že realizačný tím sa rozšíri o nového člena. Meno nepovedal.

Teraz ho oznámil sám Djokovič - jeho hlavným koučom sa stal legendárny Boris Becker. Vajda zostáva ako druhý tréner.

Beckera si vybrali spolu

Srbský tenista prišiel tohto roku o post prvého hráča sveta, vytlačil ho z neho Španiel Rafael Nadal. Posilnením realizačného tímu o bývalého slávneho hráča dáva Djokovič na známosť, že sa chce znova vrátiť na trón a splniť si sen - vyhrať Roland Garros. Titul z parížskej antuky je posledný, čo ešte chýba v zbierke grandslamových prvenstiev Djokoviča.

Vajda vedie rodáka z Belehradu od roku 2006. Zo 40. miesta ATP ho dostal na vrchol, vyhral šesť turnajov veľkej štvorky a dovedna 41 titulov. Na konci tejto sezóny ťahal srbský tenista sériu 22 víťazných zápasov.

V lete 2009 zostal slovenský tréner v rozpakoch, keď sa Djokovič rozhodol angažovať ďalšieho kouča a Vajda sa delil o kompetencie s Američanom Toddom Martinom. Experiment nevyšiel, Djokovič sa po trištvrte roku vrátil k jednému trénerovi. Vajdu nazýva svojím druhým otcom. Borisa Beckera si vybrali spolu.

„Cítili sme potrebu rozšíriť tím o ďalšieho odborníka, aby Novak mohol zlepšovať vo svojej hre,“ vysvetľoval Vajda pre srbský portál blic.rs.

„Angažovanie Borisa neovplyvní príliš moju pozíciu, naďalej budem robiť všetko pre Novaka. Zároveň však budem mať viac priestoru pre súkromné záležitosti a rodinu. Becker ako hlavný tréner je dobré riešenie. Som si istý, že si budeme dobre rozumieť a verím, že Novakovi sa bude dariť.“

Rozdelili si turnaje

Becker sa pripojí k Djokovičovmu tímu, v ktorom sú okrem Vajdu aj kondičný tréner Gebhard Phil-Gritsch a fyzioterapeut Miljan Amanovič. Premiéru ako hlavný tréner bude mať od 13. januára na Australian Open, kde srbský hráč obhajuje vlaňajšie prvenstvo.

Becker bude sprevádať Djokoviča aj na turnajoch v Dubaji, Miami, Monte Carlo, Ríme, Roland Garros, Wimbledone, Cincinnati, US Open, Šanghaji, Paríži a Londýne.

Vajda ho povedie v Indian Wells, Madride, Toronte a Pekingu.

„Som šťastný, že mám možnosť pracovať s Borisom Beckerom,“ cituje Djokoviča stránka ATP. „Je to skutočná legenda, človek, ktorý má veľké tenisové znalosti a jeho skúsenosti mi pomôžu vybojovať ďalšie grandslamové trofeje. Boris prináša do nášho tímu nové prístupy a spolu s Vajdom urobí víťaznú kombináciu.“

Nový tréner je hrdý

Bývalá svetová jednotka Nemec Boris Becker má 46 rokov, kariéru ukončil v roku 1999. Vyhral 64 turnajov, medzi nimi aj šesť grandslamových. Mal iba sedemnásť, keď triumfoval vo Wimbledone 1985 a dodnes je najmladším víťazom tohto turnaja.

„Som hrdý, že ma Novak zavolal, aby som sa stal jeho hlavným trénerom,“ vravel Becker. „Urobím všetko, aby som mu pomohol splniť jeho ciele.“

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články