Pondelok, 6. decembra, 2021Meniny má Mikuláš

Divoch Gáborík je najjagavejšou hviezdou série s Vancouverom

TASR|5. máj 2003 o 13:49

Minnesota 5. mája (TASR) - Minnesotu Wild síce delí už iba jedna prehra od vypadnutia z tohtoročných bojov o Stanleyho pohár, najjagavejšou hviezdou ...

Minnesota 5. mája (TASR) - Minnesotu Wild síce delí už iba jedna prehra od vypadnutia z tohtoročných bojov o Stanleyho pohár, najjagavejšou hviezdou semifinálovej série Západnej konferencie s Vancouverom (stav 1:3) je však slovenský útočník divochov Marián Gáborík. Iba 21-ročný rodák z Trenčína je s ôsmimi gólmi na čele kanonierov play off a celkove druhý v produktivite. Vždy, keď sa objaví na ľade, vyhlasuje brankár Canucks Dan Cloutier stav najvyššieho ohrozenia.

"Nedá sa ho zastaviť," sťažuje sa skúsený obranca Vancouveru Ed Jovanovski. "Napriek mladému veku je už teraz veľkou hviezdou NHL. Veľmi rýchly, fenomenálna akcelerácia a perfektná strela," vymenoval Jovanovski najväčšie prednosti Gáboríka. Center kanadského tímu Trevor Linden očakával, že práve slovenský krídelník bude najväčšou hrozbou pre jeho mužstvo: "Nie, nie som prekvapený, ako hrá. Pokojne ho môžete označiť za ďsuperstarď. Je to jeden z hráčov, na ktorého si musíme dávať pozor celý zápas, ale niekedy ani to nestačí."

Gáborík prežil fantastickú prvú časť sezóny, čo mu vynieslo účasť v zápase hviezd. V posledných 32 zápasoch základnej časti však strelil iba štyri góly a netajil frustráciu z toho, že prežíva strelecké suchoty. Tréner divochov Jacques Lemaire ale už v prvom zápase play off na talentovanom Slovákovi videl, že bude ťahúňom tímu. "Boj o Stanleyho pohár dokáže hráča neuveriteľne motivovať a prebudiť. Presne to sa stalo s Mariánom. Hneď v prvom dueli strelil gól a odvtedy sa nemôže zastaviť," pochvaľuje si Gáboríkovú produktivitu kouč Lemaire. To isté si myslí aj spoluhráč Sergej Žoltoks: "Hrá fantasticky. Momentálne mu to padá, ale okrem gólov robí veľa práce aj v defenzíve a pri zakladaní útokov. Takáto sezóna mu môže do budúcnosti iba pomôcť."

V štyroch dueloch série s Vancouverom zaznamenal Gáborík štyri góly a tri asistencie a vyšvihol sa medzi absolútnu elitu prestížnej ligy. Sám priznáva, že zo seba striasol nervozitu a to mu pomohlo k lepším výkonom. "Bol som frustrovaný, keď som na konci základnej časti ani za nič nevedel dať gól, ale povedal som si, že na to nemôžem myslieť. Hrám uvoľnenejšie a teraz sa cítim veľmi dobre. Verím si a to je v náročných zápasoch play off veľmi potrebné. Verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo," povedal pred pondelňajším dôležitým piatym duelom série vo Vancouveri.

mp ph

Súvisiace články