Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Diváci v Montrealu odmenili americkú hmynu potleskom

TASR|23. mar 2003 o 10:09

Montreal 23. marca (TASR) - Fanúšikovia kanadského hokejového klubu zámorskej NHL Montreal Canadiens v sobotu aplaudovali v závere americkej hymny pred ...

Montreal 23. marca (TASR) - Fanúšikovia kanadského hokejového klubu zámorskej NHL Montreal Canadiens v sobotu aplaudovali v závere americkej hymny pred duelom s Carolina Hurricans. Len dva dni predtým prívrženci Montrealu počas hymny pískali, aby vyjadrili svoj nesúhlas s vojnou v Iraku.

Prudkú zmenu v správaní kanadských fanúšikov spôsobil príhovor člena Siene slávy Jeana Beliveaua, ktorý vo videonahrávke vyzval ľudí, aby hymnu nezneucťovali a odmenili ju potleskom.

Incident s americkou hymnou sa odohral vo štvrtok večer pred zápasom s New York Islanders, keď veľká časť publika reagovala piskotom a pokrikmi. V piatok následne prezident Montrealu Pierre Boivin vydal stanovisko, v ktorom sa vedenie klubu ospravedlnilo sa správanie "niektorých fanúšikov". V sobotu klub požiadal Beliveaua, aby v angličtine a francúzštine vyzval montrealských divákov k opačnému postoju. "V týchto ťažkých časoch majú mnohí ľudia svoj názor na udalosti vo svete. Predsa len však Montreal Canadiens mal tú česť poctiť Kanadu a Spojené štáty hokejovými zápasmi viac ako 50 rokov a dúfam, že to tak vydrží naďalej," povedal Beliveau, ktorý v príhovore fanúšikom v sobotu večer dodal: "Prosím, pripojte sa k nám tu v Bell Centre v spievaní oboch hymien a oslavujte hokej."

Aplauzom odmenili v sobotu hymnu aj diváci v Toronte, kde domáci Maple Leafs hostili Buffalo Sabres.

Súvisiace články