Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Dištanc bohatý na zmeny, vracia sa s elánom

Sportnet|Publikované 19. okt 2006 o 22:00

Košice Pauza v športe mu na oplátku priniesla hojné zmeny v súkromnom živote. Vladimír Krištof (na snímke) sa počas dvojročného obdobia, keď sa

nemohol venovať súťažnej kulturistike, stačil oženiť a stať sa otcom dcérky Lucky. Okrem toho nechal štúdium na vysokej škole a dal sa na podnikanie ako živnostník. To preto, aby uživil rodinku aj svojho koníčka. Naň totiž ani počas trestu nezanevrel a vtedy, keď mu naparili dvojročný dištanc, v rozhovore pre náš denník potvrdil, že trénovať neprestane a teší sa na návrat na pódium. Tak sa i stalo.

"V máji uplynuli dva roky odvtedy, ako som bol potrestaný, takže na scénu sa vraciam po dosť dlhom období. Ale o to viac nabitý elánom, chuťou, energiou a túžbou čosi znovu dokázať," pripomenul východniar, ktorého dopingový nález po majstrovstvách Európy v Budapešti bol pozitívny. Ani sa nepokúšal staviť na rozbor B-vzorky, vravel, že by to bolo zbytočné mrhanie peniazmi. "Vyrovnal som sa s tým a hodil za seba. A ako vnímam chybu, ktorá ma zastavila? O tom je ťažké hovoriť... Bolo to proste tvrdé poučenie na celý život."

Náš reprezentant rok do posilňovne ani nenakukol (mal iné povinnosti súvisiace so svadbou a prírastkom do rodiny). Pretrhol všetky zväzky s dianím, nestretával sa s trénermi, funkcionármi ani ďalšími borcami. Nič ho do tejto spoločnosti neťahalo. Až na jar sa začal hotovať na podujatia. Dal o sebe vedieť a predostrel zodpovedným myšlienku, že by rád znovu obsadil špičkové akcie. "Mesiac pred dubnickým podujatím som sa bol ukázať členom realizačného tímu národiaku," komentoval svoje ťaženie na Veľkej cene Dubnice, kde skončil medzi klasickými kulturistami na druhej priečke a vybojoval si miestenku na majstrovstvá sveta v Ostrave (ďalšími, čo tam budú štartovať ako klasickí kulturisti, sú A. Hlinka i Maliňák, teda všetko borci z nášho regiónu). Zverenec trénera Ľ. Hečka napodiv bude na MS bojovať nie ako "pôvodný" kulturista. Prečo? "Klasická kulturistika je východiskom z núdze. Pôvodne boli obsadené všetky kategórie adeptmi, ktorí sa uchádzajú o nomináciu, takže pre mňa nezostalo miesto. Ja by som prichádzal do úvahy pre kategóriu do 65 kilogramov, v ktorej figuroval Cibuľa." Lenže Adam Cibuľa, skúsený borec, nedávno naznačil možnosť ukončenia aktívnej činnosti. Takže možné je, že predsa len dôjde k nejakým korektúram. "Neviem, či to bude možné, uvidí sa po nastávajúcich nominačných súťažiach, na Tatranskom pohári by som chcel vystupovať ako kulturista." V tréningu medzi oboma odvetviami nie je žiadny rozdiel, ale predsa len nášho zástupcu to viac ťahá ku kulturistom, klasická kulturistika mu tak neprirástla k srdcu.

Pre toto odvetvie je dobré, že sa vrátil ďalší kvalitný pretekár. Už raz na MS bojoval a v egyptskej Káhire skončil siedmy. Okrem toho je to dvojnásobný medailista z ME (zlato 2001, striebro 2002). "Rád by som si túto zbierku rozšíril, avšak radšej v pôvodnom zameraní. Predsa len tie prepočty výšky a hmotnosti sú zradné. Ak by som nastúpil v mojej výškovej kategórii, môže sa stať, že mojím súperom bude niekto s neporovnateľnými parametrami. Potom by som bol v značnej nevýhode," pripomenul talentovaný borec, ktorý je odhodlaný tak či tak dať najavo, že viac než dva roky prestávky mu neuškodili. Svalstvo si odpočinulo a lepšie znáša drinu. Aj Krištof dozrel, inak sa pozerá na súvislosti a svoje pohnútky. Isté je, že chce byť medzi špičkou. Možno najprv ako klasik, neskôr v tradičnom kulturistickom prestrojení.

Trest si nenechal skrátiť

Veľa nechýbalo a Vlado Krištof by sa prezentoval už na májových majstrovstvách Európy v Bratislave. Aj uvažoval, že by sa dostal na súťažnú listinu, lenže obával sa nejakých zádrhov, keďže trest mu vypršal až týždeň po šampionáte. "Nechcel som riskovať, že by sa do toho niekto obul s tým, že som porušil lehotu dištancu. Až neskôr som sa dozvedel, že keby som požiadal federáciu o skrátenie trestu, tak by bola šanca zápoliť. Pôvodne som sa chystal pripravovať na tento vrchol, ale neskôr som od toho predsa upustil."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.