Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Diskár Fazekas asi príde o zlatú medailu

SITA|24. aug 2004 o 16:55

ATÉNY 24. augusta (SITA) - Zdroj blízky Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) potvrdil francúzskej agentúre AFP, že víťaz pondelkovej súťaže v hode diskom na OH v Aténach Róbert Fazekas zrejme príde ...

ATÉNY 24. augusta (SITA) - Zdroj blízky Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) potvrdil francúzskej agentúre AFP, že víťaz pondelkovej súťaže v hode diskom na OH v Aténach Róbert Fazekas zrejme príde o zlatú medailu, lebo pri povinnom teste po finálovej súťaži sa pokúsil dopingovým komisárom podstrčiť cudziu vzorku. Správu o Fazekasovom podvode priniesla ako prvá grécka súkromná televízna stanica Mega, ktorá informovala, že atlét si so sebou priniesol na odber zariadenie umožňujúce výmenu vlastnej dopingovej vzorky za cudziu. Nemenovaný zdroj z MOV informoval, že Fazekasovi, ktorý triumfoval v olympijskom rekorde 70,93 m, hrozí aj vylúčenie z hier.

Hovorca maďarskej výpravy na OH 2004 v Aténach Dezsö Vad o rozhodnutí MOV odobrať Fazekasovi zlatú medailu nevedel. "Počuli sme, že nedokázal odovzdať pravidlami požadované množstvo moču, a že bol na dopingovej skúške do rána do tretej a ani napriek tomu sa mu to nepodarilo. To je jediné, čo vieme a počuli sme, že MOV o tomto prípade diskutoval. Doteraz sme však nedostali oficiálne vyrozumenie," povedal Dezsö Vad.

Ak sa definitívne potvrdia zákulisné správy, maďarský diskár bude už druhým atletickým víťazom aténskej olympiády, ktorý pre previnenie proti dopingovým pravidlám príde o zlato. Prvou hriešničkou bola víťazka súťaže guliarok Irina Koržanenková. U ruskej vrhačky objavili stanozolol a od diskvalifikácie kanadského šprintéra Bena Johnsona na OH 1988 v Soule to bol prvý prípad, keď olympijský víťaz v atletika prišiel o zlato.


Súvisiace články