Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Diabli v sérii opäť vedú, prvá domáca prehra Pens na nulu od roku 1975

TASR|18. máj 2001 o 10:25

New York 18. mája (TASR) - Finálová séria Východnej konferencie zámorskej NHL medzi Pittsburghom a New Jersey pokračovala v noci na piatok tretím zápasom, v ktorom sa po víťazstve 3:0 ujali opäť vedenia v sérii hosťujúci Devils.

Tučniaci prehrali v zápase play off na domácom ľade na nulu prvýkrát od roku 1975, keď v Pittsburghu vychytal všetky strely domácich brankár New Yorku Islanders Glenn Resch. Brankár diablov Martin Brodeur zneškodnil všetky strely domácich, vrátane pokusov superhviezd - troch striel Maria Lemiexa a dvoch Jaromíra Jágra. Gólman obhajcov Stanley Cupu dosiahol 11. shutout v play off v kariére a na siedmom mieste historickej tabuľky brankárov vyrovnal záznam ďalšej aktívnej legendy - Eda Belfoura z Dallasu.

Domácim v obrane výrazne chýbal strážca prvých útokov súpera a strelec víťazného gólu celej semifinálovej série s Buffalom Rus Darius Kasparatis, ktorý síce nechýbal na predpoludňajšom tréningu, ale dva zlomené prsty na nohách mu nedovolili nastúpiť.

Najproduktívnejšieho hráča základnej časti Jágra po ofenzívnej stránke jednoznačne predčili jeho krajania Petr Sýkora a Patrik Eliáš, ktorý v záverečnej tretine pečatil víťazstvo hostí tretím gólom. Dokonalú defenzívu korunovali diabli v záverečnej tretine, keď sa Penguins dostali k prvej strele až po takmer 15 minútach.

"Hráme proti veľmi silnému tímu a musíme nájsť spôsob ako sa proti nim presadiť," vyhlásil majiteľ i hráč Pens Mario Lemieux a dodal: "Každý náš útok sa musí prebojovať cez štyroch brániacich hráčov a keď sa nám aj podarí cez dvoch dostať, ďalší dvaja ešte stále stoja v ceste k bránke." Brankár New Jersey Brodeur si po zápase pochvaľoval: "V obrane sme hrali naozaj veľmi dobre. Dôležité je nestratiť prevahu ani na chvíľku, pretože v minulom zápase im stačilo šesť minút, aby zvíťazili."

V zápase absolútne zabudli na krajanskú spolupatričnosť českí protihráči, keď domáci Josef Beránek oplácal provokáciu Bobbyho Holíka pästným útokom na jeho hlavu. Štvrtý zápas je na programe v sobotu v Pittsburghu.

PITTSBURGH - NEW JERSEY 0:3
(0:2, 0:0, 0:1)

Góly: 9. Rafalski (Mogiľnyj), 13. Arnott (Rafalski), 42. Eliáš (White, Sýkora). Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 20:36. Brankári: Hedberg - Brodeur. Rozhodcovia: Koharski, Shick - 17.148 divákov.

Stav série: New Jersey vedie v sérii 2:1.