Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Dezertoval, aby hral v NHL

Sportnet|4. dec 2003 o 00:00

Útek mladého ruského hokejistu do Ameriky nabral za tri dni rozmery medzinárodného konfliktu. Devätnásťročný vojak ruskej armády Nikolaj Žerdev sa rozhodol opustiť svoj tím CSKA Moskva a odletel do zámoria, aby hral v prestížnej NHL. Urobil tak napriek ..

Útek mladého ruského hokejistu do Ameriky nabral za tri dni rozmery medzinárodného konfliktu. Devätnásťročný vojak ruskej armády Nikolaj Žerdev sa rozhodol opustiť svoj tím CSKA Moskva a odletel do zámoria, aby hral v prestížnej NHL. Urobil tak napriek zákazu klubu i napriek základnej vojenskej službe, na ktorú nastúpil v lete. Jeho útek do NHL by bol dobrý námet na filmový scenár. Podobným spôsobom odišiel do NHL v roku 1989 útočník Alexander Mogiľnyj. V 1980 utiekol do zámoria za dramatických okolností i Slovák Peter Šťastný.

Žerdev je nádejný hokejista. Skauti v Rusku i v NHL mu predpovedajú veľkú budúcnosť a prirovnávajú ho ku Kovaľovovi, Kovaľčukovi či dokonca Messierovi. Vo vstupnom drafte si ho vybral Columbus v 1. kole ako celkovo štvrtého hráča v poradí (jednotkou bol brankár M. A. Fleury). V júni mu americká ambasáda v Moskve odmietla udeliť vstupné víza práve pre povinnosti v armáde. Už 15. augusta však podpísal 3-ročnú zmluvu na 3,6 milióna USD s Columbusom. Medzinárodná hokejová fedederácia (IIHF) tento kontrakt odobrila, pretože spĺňal všetky náležitosti. V nadväznosti na to zaplatila americká strana klubu CSKA Moskva kompenzáciu vo výške 200 000 dolárov. Napriek tomu musel vojak Žerdev zostať v Rusku.

Pripravoval sa s CSKA, ktorý trénuje legendárny Viktor Tichonov, známy svojím tvrdým prístupom k hráčom. Predstavitelia amerického klubu márne hľadali možnosť, ako dostať hráča do Ameriky. Príležitosť na odchod sa naskytla náhodou. Žerdevovi dali doklady spolu s cestovným pasom, aby sa mohol zúčastniť na juniorskom šampionáte vo Fínsku (26. 12. 2003 - 5. 1. 2004). Mal byť kapitánom ruského výberu.

Odletel však do Kanady. V nedeľu bol v Toronte, v pondelok získal za asistencie vedenia Columbusu v Ottawe víza do USA a v utorok už odohral zápas v NHL. Záležitosť už rieši vedenie NHL i Medzinárodná hokejová fedederácia. Najviac sú, samozrejme, znepokojení v Rusku. Téme sa venujú všetky médiá. Hráča obviňujú z dezercie. „S takýmito správami ma privediete do hrobu. Ďalšia citeľná strata v mužstve," povedal 73-ročný Tichonov, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici. „Ani netušíme, ako mohol hráč vycestovať do Kanady. Nemal víza. Jeho odchod je protiprávny, keďže podľa zmluvy medzi NHL a IIHF hokejisti vo výkone vojenskej služby nesmú podpisovať kontrakt ani odísť do NHL," hovorí Alexander Steblin, prezident Ruskej hokejovej federácie. Columbus namieta, že splnil všetky politické i ekonomické podmienky na získanie hráča.

Prípad je komplikovaný a pravdepodobne ho bude riešiť až Arbitrážny súd. Dovtedy môže Žerdev hrať za Columbus. Garantuje mu to viceprezident NHL Bill Daley.

Súvisiace články