Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Deviata pomaratónska cyklojazda bola po prvý raz predmaratónska

Obrátka na Južnej triede. Kolóna cyklistov poslušne stojí pred červenou na semafóre. Aj takáto bola deviata maratónska cyklojazda v uliciach Košíc. (Autor: Ladislav Kerekeš)
Sportnet|Publikované 1. okt 2016 o 21:56

Na trať vyrazila necelá stovka košických priaznivcov cyklistiky.

KOŠICE. Krátko po pätnástej hodine popoludní vyštartovali v sobotu na svoju už takmer tradičnú jazdu po maratónskej trati priaznivci košickej cyklistiky.

Doteraz vždy jazdili v nedeľu popoludní, keď už väčšina účastníkov maratónu dorazila do cieľa. Tento rok im to ale vedenie maratónskeho klubu nedovolilo.

Podľa prezidenta klubu Štefana Daňa bola dôvodom najmä obava o bezpečnosť účastníkov maratónu. Cyklisti však tento argument odmietajú. Za osem rokov, čo sa táto cyklistická akcia koná, sa nikdy nič podobné nestalo.

Sklamaný otec

„Som sklamaný, zúčastňujem sa na tejto akcii už deviaty raz a počas ôsmich predošlých ročníkov nebol žiadny problém. Nechápem, prečo by mal byť práve tento rok,“ povedal pre Korzár Henrik Hric, ktorý vyrazil na trať spolu s dcérkou Dorotkou a synom Teodorom.

Podľa ďalšej účastníčky jazdy je za tým cítiť naschvál zo strany vedenia mesta.

„Myslím si, že je za tým vybavovanie osobných účtov medzi košickým magistrátom a aktivistami, ktorí sa angažujú nielen v košickej cyklistike, ale aj v kauze parkovanie,“ povedala Korzáru Eva Sczwardy.

Počudovanie nad týmito spormi vyslovil aj Ladislav Bočkor,  jediný účastník predmaratónskej cyklojazdy, ktorý prišiel na takzvanom handbiku.

Jazda v plnej premávke

Akcia sa skončila pred vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici po tom, ako cyklisti absolvovali polmaratónsku trať v plnej premávke.

Napriek tomu nedošlo k žiadnym incidentom medzi vodičmi a cyklistami. Viacerí dokonca trúbením a mávaním dávalo cyklistom najavo svoje sympatie.

„Po minulé roky chodilo síce aj takmer dvesto ľudí, dnes však prišla ani nie polovica. Zrejme to spôsobilo, že sa jazda koná deň pred maratónom,“ povedal pre Korzár jeden z organizátorov Karol Labaš.

Keď sme sa ho opýtali, či si aj on myslí, že zákaz usporiadať tradičnú pomaratónsku cyklojazdu je „trucpodnikom“ magistrátu, odpovedal vyhýbavo:

„Nemôžem to potvrdiť, ale neviem to ani vyvrátiť.“

Ondrej Bodnár (bez prilby) plánoval zabehnúť polmaratón a potom sa previezť po maratónskej trati ešte raz na bicykli. To, že to mesto nepovolilo vníma ako sklamanie. Na snímke s kolegom Adriánom Hrabovským. (Autor: LK)
Košickí aktivisti Karol Labaš (vľavo uprostred) a Ladislav Rovinský (s neodmysliteľným klobúkom) pred štartom maratónskej cyklojazdy na Námestí Maratónu mieru v sobotu popoludní. (Autor: LK)
Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.