Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Deväť krížikov trebišovského futbalu

Sportnet|Publikované 5. sep 2002 o 22:00

Košice - Každý si píše svoju históriu. Na Zemplíne ju písal aj Slavoj, ktorý dnes a zajtra oslávi 90 rokov trebišovského futbalu. Ani sa nechce

veriť, že hra v meste poľa ako kedysi cukrovarské stredisko v tomto kúte Slovenska nazývali už nesie na pleciach deväť krížikov. Boli všelijaké. Ľahšie i ťažšie, priniesli radostné a smutné chvíle, ale lopta na zelenom trávniku vždy lákala, dokonca roky si Slavoj Potravinár úspešne počínal v bývalej čs. II. lige. Nenechal sa zahanbiť ani v III. lige, či v I. slovenskej národnej lige, ba v ročníku 1981/82 začal pod taktovkou trénera Bela Malagu klopať aj na brány najvyššej federálnej súťaže, takže postupujúca Žilina bola v napätí takmer do posledného kola.

Najmä po druhej svetovej vojne Trebišov pútal neraz futbalovú pozornosť. Nečudo. Okrem dobrej hry a výsledkov, ktorými potravinári vzbudzovali rešpekt a získali nie jedno uznanie, mohli sa pochváliť množstvom talentov. Viacerí z nich sa ocitli až v najvyššej súťaži. Vôbec prvým ligistom bol Jozef Šalamon. Už na jar v roku 1952 nastúpil v útoku NV (dnešný ŠK Slovan) Bratislava, v rokoch 1955 a 1956 obliekal dres ligového Dynama Žilina, odkiaľ po návrate domov zakotvil v trebišovskej obrane. Ďalšou ozdobou tohto klubu bol útočník Alojz Martinček, dlhoročný hráč VSS Košice a Tatrana Prešov, za ktorý dal v roku 1961 v zápase proti Nitre sedem gólov a tento slovenský ligový rekord neprekonal dodnes nik. Málokto vie, že Trebišov hral v najvyššej slovenskej dorasteneckej lige už od jej nultého ročníka. V jeho liahni pod vedením Jána Konturu a ďalších vyrástli viacerí vynikajúci futbalisti. Takým bol napríklad obranca, najlepší futbalista ČSSR 1974 a majster Európy z roku 1976 Ján Pivarník, ktorý výkonmi pútal vo farbách VSS Košice, Slovana Bratislava i v štátnom drese. Do ligy sa z Trebišova dostali napríklad aj Novák, Taššo, Juhás, Mantič, Kretovič, Štefan Tóth (všetci Lokomotíva Košice), V. Danko (Slovan Bratislava), Kočiš, Solotruk, Š. Tóth (všetci Tatran Prešov), brankár Olejár (Sparta 1. FC Košice) atď. Pochopiteľne, vyrástli tu aj ďalšie talenty, z ktorých v širšom kádri VSS boli trebárs Kotula, Kundek, ale napriek mnohým odchodom ostali doma výborní futbalisti Ďurček, Fačko, Vágner, Haluška, Köver, kanonier Vereb a mnohí iní. Popri tom, že Trebišov mal hráčov, za ktorých sa hanbiť nemusel, Slavoj bol medzistanicou do ligy a reprezentácie aj pre Juraška a Šuchančoka. Jeho hráčov pripravovali aj známi tréneri Zoltán Fazekas z Košíc, alebo neskôr Jozef Karel, Belo Malaga, či Štefan Nadzam, jednoducho klub, ktorý dlhé roky nachádzal výdatnú podporu v Cukrovare, rozdával vďaka takejto konštelácii často sladké futbalové pochúťky.

Trebišov má svoj areál v krásnom parku. O jeho štadióne mnohí experti tvrdia, že leží v najkrajšom prostredí na Slovensku. Cez jeho brány prešlo veľa divákov. Tri návštevy však zatienili všetky ostatné a zostanú natrvalo zapísané v dejinách tohto klubu. Prvý raz vôbec mal Slavoj vypredaný štadión na jar v roku 1956. Necelé dva roky po MS´54 vo Švajčiarsku, kde Maďarsko získalo striebro, štartoval v Trebišove v tom čase špičkový maďarský celok Tatabányai Bányász. Baníci na čele s brankárom Grosicsom zvíťazili 6:0, ale napriek výsledku sa o tomto stretnutí hovorilo dlho, veľa a v dobrom. Podobnú návštevu tu zaregistrovali aj v roku 1982, keď čs. reprezentanti absolvovali generálku na MS v Španielsku a do tretice bol preplnený miestny futbalový dom v júni 1992 na finále Československého pohára Sparta Praha Tatran Prešov.

V Trebišove majú na čo spomínať. Aj preto oslavy 90. výročia potrvajú dva dni. Začínajú sa dnes od rána za účasti celkov HFC Humenné, ŠK Zemplín Michalovce, Bukocel Vranov nad Topľou, MFK Snina a Slavoj Trebišov turnajom prípraviek 4. a 5. ročníkov, popoludní o 14. hod. bude stretnutie internacionálov Slavoj Trebišov Tatran Prešov. Okrem toho od 10.30 hod. vystúpia v areáli štadióna folklórne skupiny z Novosadu, Zemplínskeho Klečenova, Nižného Žipova, Dargova, Michalian, Sečovskej Polianky a Trebišova. Zajtra o 10. hod. pokračujú oslavy kultúrnym programom, popoludní o 13. hod. vyznamenaniami SFZ, VsFZ, ObFZ a FK Slavoj ocenia 190 bývalých hráčov a funkcionárov Slavoja, ktorí sa zaslúžili o rozvoj trebišovského futbalu. V rámci dvojdňového sviatku zhodou okolnosti na celé podujatie má verejnosť voľný vstup bude o 15.30 hod. stretnutie III. ligy Slavoj Trebišov Cementáreň Turňa nad Bodvou. Po ňom príjme primátor mesta Ladislav Michalanský v priestoroch reštaurácie Športclub na recepcii vyznamenaných funkcionárov a futbalistov. Na tých čo zdobili históriu nehodno veru zabúdať. Aj po rokoch si zaslúžia úctu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.