Deti na východe objavili nový koníček - snooker

Na kempe. Aj s rožňavským trénerom Martinom Faškom (úplne vľavo) a najmladšími hráčmi z celého Slovenska.
Na kempe. Aj s rožňavským trénerom Martinom Faškom (úplne vľavo) a najmladšími hráčmi z celého Slovenska. (Autor: AH)
Michal Frank|28. nov 2013 o 00:00

Snooker sa dostal do povedomia slovenských divákov hlavne vďaka televíznym prenosom.

Kým na takých Britských ostrovoch patria snookristi medzi športové top hviezdy, na Slovensku sa snooker len rozbieha. Najmladšie talenty z celého Slovenska sa stretli na kempe pod vedením legendárneho Tomáša Kejlu.

PREŠOV/ROŽŇAVA. Budúce talenty v hre snooker sa objavili v Prešove a Rožňave. Mladých hráčov pozval Tomáš Kejla na celoslovenský kemp svojej juniorskej akadémie.

Snooker sa rozbieha i v Košiciach, Poprade s v ďalších mestách, podľa Kejlu má budúcnosť aj v našich končinách.

Pripravuje najmenších

Tomáš Kejla je slovenským divákom známy ako komentátor. Zároveň je bývalým českým reprezentantom a v súčasnosti popredným trénerom mládeže.

Pozhovárali sme sa s ním práve na kempe pre najmladších slovenských hráčov.

„Som milo prekvapený, ako sú títo chlapci i jedna dievčina schopní. Verím, že slovenský snooker v nich má budúcnosť. S deťmi pracujem veľmi rád a práve preto, že sa chcú učiť a učia sa veľmi rýchle. Vidieť na nich, ako ich to baví, ako sa hrajú, ako sa zlepšujú. Je to paráda,“ zhodnotil akciu T. Kejla, ktorý ako tréner v Prahe vychováva budúcich reprezentantov.

S aktívnou hrou skončil

Medzi talentmi je aj dvanásťročný Aleš Herout, ktorý získal európsku cenu Star of the Future (Hviezda budúcnosti) a bežne vyhráva na turnajoch s dospelými. Samotný Kejla už aktívne nehráva.

Svojho času bol českou jednotkou, kariéru skončil na tretej priečke pred dvoma rokmi. Najviac času mu zaberie komentovanie. „Máme toľko prenosov, že ak sa podarí mať voľný víkend, tak ho radšej strávim s deťmi. Musel som si vybrať. Mám dvoch chlapcov, 10 a 5–ročných, a nechce sa mi premeškať dobu, keď toho otca a mamu najviac potrebujú,“ prezradil hlasom známym zo športovej televízie. Práve vďaka nej sa snooker dostal do povedomia ľudí.

Kejla: Úspechy prídu

„Je to vidieť. I tu na Slovensku vznikajú nové herne, prichádzajú noví hráči, čoho dôkazom je aj tento kemp, kde sú decká, ktoré začínajú a prišli k tomu vďaka televízii. Povedomie o tom je,“ uviedol Tomáš Kejla.

Podľa neho najväčší boom snookru ešte príde, spolu s úspechmi: „Verím, že to pôjde a pribudnú hráči. Je to zviazané s tým, ako prídu úspechy. A tie prídu. Predtým tu snooker nebol, takže tu neboli hráči, ktorí mali šancu 15 - 20 rokov trénovať. No títo mladí, ktorí začínajú teraz, budú za desať rokov jazdiť na majstrovstvá Európy, sveta, na zahraničné turnaje a tým sa nabalia noví hráči.“

Začínal s karambolom

On sám sa k tejto hre dostal postupne: „Začínal som pred revolúciou s karambolom (bezdierovým gulečníkom – pozn. red.) v Rakovníku. Potom som prišiel študovať do Prahy, kde už mali poolové (biliardové) stoly. Hovorili sme si, že to by sme mohli skúsiť hrať aj súťažne. Začal tam vznikať klub, len nemali nikoho, kto by sa oň postaral. S kamarátom sme mali tú drzosť, že sme sa ponúkli majiteľovi herne a rozbehli to. On odniekiaľ priviezol stôl na snooker. Nikto nevedel, načo to je, v televízii to ešte nebolo...“

Začal zháňať pravidlá. V Čechách žiadni tréneri neboli, preto si objednával knihy z Ameriky, postupne sa to rozbehlo a tak prišla aj ponuka na komentovanie, ktorému sa Tomáš Kejla venuje už bezmála desať rokov.
Na turnajoch a exhibíciách sa zoznámil s najväčšími hviezdami.

„Krásne na tom je, že veľká väčšina týchto top hráčov, ktorých poznám, sú normálni chlapci. Ak nie ste hanblivý a prídete za nimi, že ste ich fanúšik, neodvrátia sa od vás a začnú sa s vami baviť. Nadviazanie kontaktu je jednoduché. Len sa netreba báť, že sú to nejaké hviezdy.“

Kejla sa pozná aj s Ronniem O' Sullivanom, ktorý má za sebou zaujímavý príbeh, známy z autobiografie. O problémových veciach sa však spolu nikdy nebavili.

Medzi osobných Kejlových favoritov patrí Shaun Murphy s excelentnou technikou. Imponujú mu aj Barry Hawkins a Neil Robertson. „Tých hráčov je veľa, obdivujem každého jednotlivo, pretože každý má niečo svoje.“

Talent nestačí

V budúcnosti by sa mohli k týmto hviezdam pripojiť aj stredoeurópski hráči. Možno aj z východného Slovenska.
No okrem chuti hrať, ktorá u nich je, je však nutný aj dril

„Musia chcieť niečo dokázať, zobrať si to za svoje, čo je v každom športe jednotlivcov. Ak nad ním bude stáť tréner či otec a kričať naňho, že toto musíš hrať, tak z toho chlapca či dievčaťa nikdy nič nebude. No pokiaľ on sám to bude chcieť robiť, tak pôjde dopredu. Ten dril tam však musí byť. Talent mu pomôže rýchlejšie napredovať, ale nespraví to, že naraz bude hrať fantasticky. Tie mozole na rukách musia byť,“ dodal už takmer legendárny komentár tejto hry, ktorá si našla svojich najmladších priaznivcov aj na východe Slovenska.

Zistili sme

Snooker: Hra džentlmenov

Snooker, biliard (pool) či karambol boli dlho považované za krčmové hry. Realita je iná. Ide o športy, ktoré sú vo svete obľúbené, o čom svedčia prize money (peniaze pre víťazov) či televízne práva. Objavuje ich aj najmladšia generácia.

Veľkým propagátorom snookru v Rožňave je učiteľ Martin Faško. Okrem iných vedie ako tréner k tejto hre svojich zverencov Toma Paradu a Lukáša Lörinca.

Mladí úspešní prešovskí poolisti z biliardového klubu Horses takisto začínajú s kráľovskou disciplínou - hrou snooker.

Práve mladé talenty v tomto športe podporuje aj Slovenský biliardový zväz i ministerstvo školstva.

„Povedomie o snookri tu je. Problémom môže byť jeho náročnosť. Dokonca aj v Anglicku mali jeden čas problém s tým, že hráči začali prechádzať na americký pool, ktorý je jednoduchší. Snooker - tam sa treba sústrediť na hru, inak to nejde,“ vraví odborník Tomáš Kejla.

Šéf jediného prešovského klubu Freeball Snooker Club Miroslav Hrubčo hovorí: „Najväčší zanietenci vravia, že skôr ako o šport ide o kráľovskú hru. Nie je to len o potápaní gúľ, o naháňaní bodov, ale o etike, o správaní hráčov. Je to hra džentlmenov.“

Aj keď na prvý pohľad vyzerá snooker jednoducho, vyžaduje si fyzickú kondíciu, ako aj psychickú odolnosť.

Snooker sa hrá na veľkom stole s dĺžkou 12 stôp (3,6 m), s pätnástimi červenými, jednou žltou, zelenou, hnedou, modrou, ružovou, čiernou a bielou guľou. Každá z nich má inú číselnú hodnotu.

Medzi svetové legendy patrí Ronnie O'Sullivan, Stephen Hendry, Mark Selby, John Higgins, Mark Williams, Steve Davis... Napríklad len samotný O'Sullivan zarobil na snookri vyše osem miliónov eur.

Najsilnejšiu základňu má snooker vo Veľkej Británii, hráva sa však na celom svete. V susednom Poľsku je zas mimoriadne obľúbený biliard, Poliaci (vrátane juniorov) v ňom patria do svetovej špičky.

frk

Nachádzate sa tu: