Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Desiatku plával len druhý raz. Nagy sa senzačne kvalifikoval do Ria

Richard Nagy sa len nedávno tešil zo striebornej medaily z majstrovstiev Európy na 400 m polohové preteky. (Autor: SITA)
Sportnet|12. jún 2016 o 19:07

Slovák obsadil v olympijskej kvalifikácii v diaľkovom plávaní na desať kilometrov skvelé šieste miesto.

SETÚBAL. Ani nie pred mesiacom dosiahol životný úspech. V disciplíne 400 metrov polohové preteky na majstrovstvách Európy senzačne vybojoval striebornú medailu. A prvýkrát sa na veľkom podujatí postavil na stupne víťazov.

"Nečakal som to. Je to krásny výsledok. Bol to pre mňa zážitok," vravel.

Slovák Richard Nagy sa teraz postaral o ďalší skvelý výsledok. Na olympijských hrách v Riu de Janeiro sa nečakane predstaví aj v diaľkovom plávaní.

Dvadsaťtriročný vytrvalec sa kvalifikoval do Brazílie v nedeľu na otvorenej vode vo vlnách Atlantiku obmývajúceho portugalské mesto Setúbal na 10 km trati. V silnej konkurencii obsadil výborné šieste miesto. Do Ria sa dostalo najlepších deväť.

"Rišo je chlapík! Je to jeho druhá desiatka v živote a podarila sa mu úplne geniálna vec. Je to super, lebo diaľkové plávanie je ďalším krokom, na ktorý sa chce SPF zamerať do ďalších rokov," uviedla prezidentka Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Irena Adámková.

Richard Nagy sa väčšinou presadzoval v bazéne. (Autor: TASR/AP)

"Prebiehalo to celé perfektne," zvestoval zo Setúbalu športový riaditeľ Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Miroslav Nowak, ktorý tam Nagya sprevádza.

"Rišo absolvoval ranný tréning, pred štartom sa cítil skvele. Pred pretekmi sa radil s Čechmi, tak sme sa dohodli na nejakej taktike a bola účinná. Dôležité je, že dokázal nahradiť skúsenosti, ktoré nemá. Nezrýchlil zavčasu, ale v správnom okamihu," pokračoval.

"Po doplávaní vyzeral byť úplne v pohode, hneď som mu gratuloval. Počasie bolo vydarené, na oblohe ani jediný mrak. Celkom sme sa na brehu opálili. Voda v oceáne mala dvadsať stupňov." 

Rozhovor s Richardom Nagyom z augusta minulého roka - rok pred olympijskými hrami.

V Riu de Janeiro sa predstaví v troch disciplínach. Okrem 10 km trate absolvuje aj dve súťaže v bazéne - 400 m polohové preteky a 1500 voľný spôsob.

"Desiatka sa mi veľmi páči, hoci tréner s tým nesúhlasí. Podľa mňa je to pekný šport," hovoril Nagy pre SME koncom mája.

"Krásne je, že všetci idú v jednej skupine a nie v oddelených dráhach. Je to teda naozaj súperenie a nejde o čas. Navyše sa pláva v mori, takže tam nehrozia obrátky ako v bazéne, v ktorých mám nedostatky.“ 

Richard Nagy po pretekoch:

(zdroj: TASR)

"Bola to obrovská skúsenosť. Viem, kde som robil chyby a čo treba do začiatku olympiády zlepšiť. Je to úplne iný šport ako bazénové plávanie.

Počas celých pretekov som sa držal vpredu. V poslednom kole som sa dostal na čelo a už som veril, že to udržím. Nakoniec bolo z toho šieste miesto. Je to lepší výsledok, ako som čakal.

Môžem teraz opäť začať poriadne trénovať. Dúfam, že v Riu to bude ešte lepšie."

Súvisiace články