Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Desať najväčších udalostí uplynulej sezóny NHL, ne čele Lemieuxov návrat

TASR|13. jún 2001 o 13:22

New York 13. júna (TASR) - Takmer deväťmesačná hokejová šou NHL mala to najskvostnejšie vyvrcholenie v podobe sedemzápasového finále Colrada Avalanche s obhajcom New Jersey Devils (4:3). Hokejové dianie v NHL však nerozvírila iba finálová séria, ale aj

množstvo prekvapení, závažných rozhodnutí, či kurióznych udalostí v profilige. Podľa oficiálnej internetovej stránky českého hokeja hokej.cz najväčmši pútali v tomto roku nasledovné udalosti:

Udalosť č.1: Návrat Maria Lemieuxa do NHL. Po odchode Wayna Gretzkého chýbala v kolotoči NHL hviezda superveľkého formátu. Lemieux síce nemá na svojom konte v bodovaní historických tabuliek NHL čelné postavenie, no i tak je mnohými odborníkmi často považovaný za jedného z najlepších hráčov všetkých čias. V tomto roku už aj ako majiteľ Penguins, keď sa vrátil po viac ako troch rokoch, zaznamenal priemer dvoch bodov na zápas a na ľade i v médiach zatienil v tomto roku trápiaceho sa Jaromíra Jágra. Svojím rozhodnutím navyše už po druhý raz takpovediac spasil tučniakov. Prvýkrát vytiahol klub z bankrotu odkúpením vlastníckeho podielu, druhýkrát na ľadovej ploche vytiahol z krízy Jaromíra Jágra i celý Pittsburgh.

Udalosť č. 2: Príbeh Raymonda Bourqua. Bezpochyby druhá veľká udalosť sezóny. Do spomienok sa azda každému vryje dojemný pohľad, pri ktorom kapitán Joe Sakic porušil tradíciu, pohár odovzdal Bourqovi a ten ho ako prvý zdvihol nad hlavu. Na tento okamžik čakal legendárny obranca 22 rokov, ktorých drvivú časť strávil v Bostone Bruins. Štyridsaťročný symbol vernosti, ktorému sa snáď vyrovná iba Steve Yzerman z Detroitu, však nakoniec materský klub opustil. Nie však pre peniaze alebo z únavy, ale iba pre ten úžasný pocit, na ktorý čaká takmer každý hokejista sveta.

Udalosť č. 3: Prvá zámorská sezóna Romana Čechmánka. Veľkolepý vstup českého brankára do NHL môže umocniť v najbližších dňoch ešte zisk Vezinovej trofeje pre najlepšiehio brankára, kam je nominovaný spločne s Dominikom Hašekom a Martinom Brodeurom. Nebyť jeho pokročilého veku, získal by určite i Calderovu trofej pre najlepšieho nováčika.

Udalosť č. 4: Vypadnutie Detroitu Red Wings v 1. kole playoff. Najväčšie prekvapenie 1. kola play off, veď červené krídla boli druhý najúspešnejší tím po základnej časti. O nečakaný stop sa postaralo Los Angeles Kings, ktoré v minuloročnom play off podľahlo Red Wings v sérii 0:4 a v tomto roku otočilo sériu z 0:2 na 4:2. Obzvlášť kuriózny bol štvrtý zápas, v ktorom Kings prehrávali pár minút pred koncom 0:3, no napokon v predĺžení zvíťazili a vyrovnali sériu na 2:2.

Udalosť č. 5: Art Rossova trofej pre Jaromíra Jágra. Česká dlhoročná hviezda NHL prežila neuspokojivú jeseň, keď mu nesedela najmä defenzívna taktika trénera Hlinku. Až návrat Maria Lemieuxa oživil jeho chuť do hry a tím aj streleckú potenciu. Na jeseň sa Jágr pohyboval okolo 20. miesta, raketovo vyletel na samotnú špičku, kde zvíťazil v tesnom finiši s Joe Sakicom. Získal už piatu Art Ross Trophy pre víťaza kanadského bodovania po základnej časti.

Udalosť č. 6: Nezhody Jaromíra Jágra s Ivanom Hlinkom. Hlinka prišiel do Pittsburghu, aby povzbudil svojho krajana k ešte väčšiemu využitiu jeho potenciálu, ale spolupráca nedopadla podľa očakávania. Jágrovi nesedela Hlinkova obranná stratégia a vyhádal si spoločne s ďaľšími hráčmi útočnejšie poňatie. Celá záležitosť sa zrejme vyjasní počas leta, keď s najväčšou pravdepodobnosťou Jágr tučniakov opustí.

Udalosť č. 7: Dvaja európski tréneri. Doposiaľ nikdy v histórii nezažila NHL, aby pozíciu hlavného trénera zastával Európan. V tomto roku však prišlo hneď k dvom porušeniam tradícii. Najskôr bol do tejto funkcie dosadený Fín Alpo Suhonen v Chicagu a onedlho po ňom Čech Ivan Hlinka v Pittsburghu. Suhonen však ešte pred koncom základnej časti v Chicagu skončil, keď oficiálnym dôvodom boli srdcové problémy.

Udalosť č. 8: Tie Domi a jeho dva brutálne zákroky. Bitkár Toronta Tie Domi sa aj v tomto roku pastaral o tieň vrhajúci čierne svetlo na NHL. V zápase vo Philadelphii vylial na fanúšikov za trestnou lavicou fľašu vody a vyvolal tým takmer povstanie. Jeden obzvlášť rozzúrený fanúšik následne prepadol sklom na trestnú lavicu a postaral sa o všeobecné pobavenie. Druhý Domiho zákrok však už nebol k smiechu. V play off proti New Jersey zbytočne fauloval lakťom Scotta Niedermayera, ktorého okamžite museli odviezť do nemocnice. Následne sa so slzami v očiach ospravedlňoval na tlačovej konferencii, suspendácii do polovici okóbra sa však nevyhol.

Udalosť č. 9: Deväťdesiat bodov nestačilo na playoff. Hráči Phoenixu Coyotes nazbierali 90 bodov, no i tak sa nezmestili do postupovej osmičky konferencie. V histórii NHL sa ešte nestalo, aby sa tím s takým počtom bodov neprebojovalo do play off.

Udalosť č. 10: Diskusia o prestupe Jaromíra Jágra. Sám hráč pripustil, že je čas zmeniť prostredie. Zmluva mu skončila a klub na jeho enormný plat zrejme nemá prostriedky. Záhadou však ostáva, aký klub si vyberie. Najväčšími favoritmi sú bohatšie tímy ako New York Rangers, Detroit Red Wings, či San Jose Sharks.

Súvisiace články