Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Derie sa tvrdohlavo vpred - aj cez mŕtvoly

Sportnet|Publikované 10. mar 2009 o 23:00

Ako zrelá športovkyňa inak ponímala svoju premiéru na majstrovstvách sveta. Katarína Johansen sa dostala konečne po rôznych peripetiách na vrcholné

podujatie lyžiarov v Liberci a medzi vyznávačkami v úzkej stope si vyskúšala konfrontáciu s elitou.

KOŠICE. Členka ŠKP Štrbské Pleso však netajila, že sa dosť trápila.

Potvorská choroba

Už vlani v lete mala vážne zdravotné problémy. Myslela si, že si vyčerpala prídel smoly. Omyl. Pár týždňov pred MS ju zase prenasledovala choroba. Mala zapálené hrdlo i dutiny. V Liberci bola nedoliečená, tesne pred prvým štartom dobrala antibiotiká. "S odstupom času si myslím, že možno by bolo lepšie, keby som nikam necestovala. Lenže ja som tvrdohlavá a idem za cieľom cez mŕtvoly," rozhovorila sa K. Johansen a dodala, že napriek problémom vidí i pozitíva, lebo si uvedomila, kam sa uberá lyžiarsky svet a špička v tomto odvetví. Pri hypotetickej otázke, na čo by si trúfala, keby bola fit, sa zamyslela, a potom povedala, že najmenej o desať priečok by poskočila. Vychádzala z umiestnenia niektorých súperiek, ktoré skončili teraz pred ňou.

Tma pred očami

Pod Ještědom si vyskúšala dve dištancie. Najprv zvládla desiatku klasicky a obsadila 70. stupienok s výraznou stratou za víťazkou (takmer 7 minút). Potom sa predstavila i v šprinte (73. priečka). Ten pôvodne nemienila obsadiť a nemala v ňom veľké oči. Chcela si ho len oprobovať. "Nedisponovala som ani dostatočným výberom lyží, mala som len mäkké bežky a bolo treba pripnúť si tvrdé." Uvažovala i o tridsiatke, ale po desiatke sa zháčila, že by to bola športová samovražda. Na margo trate na 10 km uviedla, že to bolo nesmierne náročné a trasa pripomínala motokros s tiahlymi strmými stúpaniami. Taká sa na Slovensku nevyskytuje. "Po pár kilometroch som prišla k záveru, či nebude lepšie zabaliť to. Od tretieho kilometra som bola v kríze a tej som sa nezbavila až do cieľa. Krútila sa mi hlava a pred očami sa mi robili čierne kruhy. No zase vyhrala tvrdohlavosť a povedala som si, že aj keď prídem posledná, nevzdám to." Hazardovala so zdravím a mohla na to doplatiť. "Veľakrát si nedám povedať," dodala slovenská reprezentantka.

Mieri na fisové body

Tridsaťdvaročná pretekárka súťažila na šampionáte oprávnene, lebo s výnimkou Procházkovej dokáže u nás konkurentky zdolať. V tejto sezóne by rada ešte zápolila na medzinárodných majstrovstvách Nórska na 30 km skejtom (pokiaľ jej vydrží forma) a zameria sa na fisové preteky. Tam by rada nazbierala nejaké body do celkovej klasifikácie. "Sveťák" už nestihne. "Skôr sa zameriam na preteky, kde je zisk bodov reálny. V šprinte mám účasť vo Svetovom pohári zabezpečenú aj v budúcom ročníku, no láka ma tiež dostať sa pod 90 bodov na dlhých tratiach. Desiatku mám najradšej," dodala K. Johansen.

ŠTEFAN KÚŠIK

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.