Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Derby oživilo bohatú históriu

Sportnet|Publikované 27. aug 2009 o 00:00

Aj keď sa zvyklo hovoriť, že do tej istej rieky nikdy viac nevstúpiš, nezaškodí oživiť si spomienky, lebo hlavne tie najkrajšie príhody akoby sa stali iba včera či predvčerom.

To umocňovalo i víkendovú atmosféru na bývalej Solovjevovej ulici, kde po 17 rokoch bolo spomienkové derby košických rivalov VSS - Lokomotíva. Poniektorí si zaspomínali ešte na prvé ligové, ktoré videl Čermeľ v jeseni v roku 1965, kde sa v hľadisku tlačilo 25-tisíc divákov, ktorí márne čakali na prvý gól.

KOŠICE. Niektorí z vtedajších hráčov už nie sú medzi nami, ale pripomeňme si, že po slávnych pražských "S" či bratislavských derby vstúpili do histórie aj košické súboje, ktoré mali vždy svoje grády a vládla v nich skvelá atmosféra v hľadisku a veľký boj na ihrisku, v ktorom si hráči nič nedarovali, ale po zápase boli výborní kamaráti.

Kto prvý raz defiloval?

Na prvé derby v Čermeli nastúpili VSS pod vedením trénera Štefana Jačianskeho v zostave: Švajlen - Piršč, Tóth, Csákvári, Desiatnik, Šomoši, Kánássy, Boroš, Pollák, Mravec, Gacek. Domáca Lokomotíva VSŽ vyrukovala pod taktovkou trénera Františka Fecka - známeho aj ako bývalého čs. reprezentanta a najmä mládežníckeho trénera - v zostave: Čumita - Ištók, Urban, Jarembák, Šnýr, Scherer Kassai, Čaban, Serfözö, Lazar, Hájek. Život však nezastavíš. A tak nás niektorí opustili predčasne, ďalší síce boli v sobotu na bývalom štadióne strojárov na dnešnej Watsonovej ulici, ale kvôli rôčikom či nejakým zdravotným ťažkostiam nenastúpili. Z historickej zostavy sme zazreli napríklad Šomošiho, ktorý nie tak dávno mal okrúhlych 70 rokov, 75-ročného Kánássyho, sedemdesiatnikov Csákváriho, Hájeka, či o niečo mladších Boroša, Urbana, a ďalších futbalistov, medzi nimi i A. Daňka, ktorý sa po zranení pred dvoma rokmi ujal kormidla žlto-modrých.

V znamení remíz

Zápas pripomínal tak trochu staré časy, keď si na ihrisku hráči nič nedarovali (Loky viedla 2:0, potom VSS dali za sebou štyri góly, keď dva z nich strelil Andrejko a po jednom O. Daňko a Hromý, za Lokomotívu dvakrát skóroval Fedor a raz sa na streleckú listinu zapísali Ujhely a Strapek), a tak nielen historické prvé derby, ale aj posledné v I. SNL v roku 1992, ako aj spomienkové sa skončilo zmierlivo 4:4, takže aj to bol dôvod k debate. Tí, čo sa pozhovárali s aktérmi minulých rokov, napríklad so stále vitálnym Štafurom, Tamásom, O. Daňkom, Flešárom, Strapekom, Ujhelym, Slosiarikom, Móderom, Farkašom, G. Némethom, Hricom a ďalšími, zistili, že všetci mali veľkú radosť z tohto zážitku. Preto sa ani nečudujeme, ako mnohí ľutovali, že nejaké roky zbytočne premárnili, ale po tejto eufórii pevne veria, že sa oživí tradícia, veď spomínať na krásnu minulosť je to najkrajšie. Klobúk dolu napríklad pred vyše 75-ročným Kánássym, ale aj ďalšími, lebo dokázali, že aj v pokročilom veku je pre nich futbal životnou láskou, hoci sa s ňou zoznámili veľmi dávno, ale ozajstná láska nemá konca kraja. Hodno k tomu ešte dodať, že najmä pätica nadšencov F. Králka, L. Mato, J. Husár, M. Rabatin, A. Daňko pripravila po akcii spred dvoch rokov ďalšie spomienkové stretnutie, po ktorom je šanca, že sa dvierka otvoria podobným podujatiam ozaj dokorán.

Súvisiace články